Znaczenie kwiatów – co symbolizuje twój bukiet?

Artykuł sponsorowany / reklama 


Znaczenie kwiatów – co symbolizuje twój bukiet?


Kwiaty – cudowna dekoracja naszych ogrodów, wazonów i balkonów. Uwodzą swoim aromatem, delikatnymi płatkami, trwałością i rozkwitającymi pączkami. Nic zatem dziwnego, że od lat goszczą w naszych domach, powodując uśmiech na twarzy obdarowywanego. Co ciekawe, historia wręczania kwiatów jest niemalże tak długa jak… ich symbolika.


Jak się okazuje – kwiat, który wręcza nam ukochany może symbolizować wiele jego uczuć – nie zawsze pozytywnych. Oczywiście dziś patrzymy na te zwyczaje z przymrużeniem oka, ale jeszcze nie tak dawno bukiety wyrażały trudne do wypowiedzenia emocje i brane były pod uwagę w niezwykle dosłowny sposób.
Czy wiesz, że niezapominajki wręczane są osobom dla nas ważnym, np. które chcemy zapamiętać na dłużej? Czy zastanawiałeś się, dlaczego niebieski jest kolorem przyjaźni?


Skąd ta symbolika?

W XIX narodził się (a właściwie odnowił) kult, nazywany powszechnie „językiem kwiatów”. Według przekonań kwiaty w ten sposób pomagały wyrazić najgłębsze i najszczersze uczucia. To wtedy czerwień zwiastowała miłość i zapowiadała przyszły związek, a róż był oznaką budzącej się namiętności.
Co ciekawe, pierwsze interpretowanie roślin pojawiło się już w starożytności, kiedy to przyozdabiano kwiatami posągi bogów, tworzono ślubne dekoracje i składano hołd zmarłym. Wśród licznych roślin wytypowano nawet te, które przeznaczone były wyłącznie do oddawania czci władcom. Niezmiennie najbardziej drogocenne były róże, które symbolizowały najszczersze i najgłębsze uczucia. Co więcej, pąki i kwiaty na wpół rozwinięte miały zapowiadać najtrwalszy i stabilny związek.
Kult kwiatów panował głównie w Europie i dość szybko rozrósł się w swojej idei. Z czasem symbolika opanowała również pozostałe kwiaty i barwy, stając się niezwykle ciekawą i chętnie zgłębianą wiedzą.

Symbolika kolorów

Najważniejszym elementem symboliki są kolory – zarówno te, świadczące o pozytywnych, jak i o negatywnych uczuciach. Nieznajomość trendów i symbolów zwiastowała nie tylko gafę, ale często (według wierzeń) nieszczęście i brak powodzenia.
I tak oto:
Kwiaty czerwone to oczywiście symbol miłości – zarówno wobec kochanków, jak i rodziców wobec swojego dziecka. Co ciekawe czerwień jest często symbolem siły i odwagi.
Biel z kolei kojarzona jest głównie z niewinnością i wiernością, stąd zwyczaj komponowania ich w wiązankach ślubnych. Warto jednak pamiętać, że biel wręczana jest także w ramach przeprosin.
Żółty to kolor wymagający dużej rozwagi i ostrożności. Ich skrajnie różna interpretacja może przysporzyć nam nie lada problemu. Słoneczny kolor z jednej strony oznacza szczęście i przyjaźń, a z drugiej – zazdrość i zdradę. Przyjęło się więc, że żółte kwiaty najlepiej komponować w kolorowych bukietach (np. łącząc kwiaty z elementami od https://pm-m.pl/281-kwiaty-pojedyncze-i-galazki-kwiatowe, gdzie kupisz też sztuczne kwiaty na sztuki), unikając tym samym pojedynczego wręczenia.

Symbolika kwiatów

Oczywiście w symbolach nie może zabraknąć konkretnych gatunków kwiatów. Tworząc więc bukiet pamiętaj, że:
 • Frezja wyraża szacunek, ale też zainteresowanie drugą osobą,
 • Żonkile okraszone są złą symboliką – głównie zazdrością i egoizmem,
 • Chryzantemy najczęściej kojarzone są ze świętem zmarłych, stąd powiązanie z zadumą. Ich odporność na niskie temperatury i trwałość bardzo często utożsamiana jest z oddaniem i pamięcią o drugim człowieku,
 • Tulipany to kwiaty oddające ogólnie nazywane „pozytywne uczucia”,
 • Róże oczywiście cieszą się najbogatszą symboliką, uzależnioną w dużej mierze od kolorystyki. Białe to niewinność, różowe to sympatia i pożądanie, a czerwone - płomienna miłość,
 • Lilie zaś to kwiaty czystości.

Komentarze

 1. Co nieco wiem o znaczeniu kwiatów, jednak jakoś nie przywiązuję do tego większej uwagi :) Jak wiem, że ktoś daje kwiat od serca, to dla mnie to się najbardziej liczy

  OdpowiedzUsuń
 2. Od czasu do czasu w książkach obyczajowych przewija się motyw symboliki i gatunków kwiatów, jednak nie przywiązuję do tego wielkiej wagi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że kupuje kwiaty nie patrząc na ich symbolikę, ani gatunek, ani kolor, ani parzystość, liczy się piękno kwiatów. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię wszystkie kwiaty, najbardziej chyba róże i frezje, no i konwalie. Co do chryzantem, kupiłam kiedyś swojej pani od chemii w liceum, do której chodziłam na korepetycje, nie było wtedy innych kwiatów. Nie pamiętam, z jakiej to było okazji, ale okazała radość :D

  OdpowiedzUsuń
 5. kocham kwiaty, w sezonie gdy jest ich mnóstwo sama robię bukiety :) mam je w pracy i w domu, cieszą oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na temat znaczenia kwiatów trochę wiem, jaki czas pracowałam w kwiaciarni i dużo się tam dowiedziałam na ten temat. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Następnym razem jak będę kupować komuś kwiaty to skorzystam z tego posta ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam pojęcia o symbolice kwiatów, ja uwielbiam róże :) Każdego koloru!

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolory kwiatów mają duże znaczenie, dlatego warto się poważnie zastanowić jaką barwę powinien mieć bukiet dla osoby, na której nam zależy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja chyba nie zwracam na to szczególnej uwagi, najważniejsze aby były piękne 🙂

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze kochałam zapach lilii, ale jakoś kojarzyły mi się nie z czystością, a z... pogrzebami. Znacznie bardziej niż chryzantemy czy kalie! Nie wiem nawet dlaczego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kocham wszelkie kwiaty i choć mam je w ogrodzie nigdy nie zastanawiałam się nad ich znaczeniem. Obecnie kwitną moje ukochane lilie

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię kwiaty i często kupuje, ale nie zwracam uwagi na ich symbolikę. Gdy je dostaję to też nie patrzę co oznaczają, poprostu cieszę się z prezentu

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o symbolice kwiatów i ich kolorów, choć nie przywiązuję do tego zbytnio wagi.

  OdpowiedzUsuń
 15. Lilie moje imię łączy się z tymi kwiatami. Uwielbiam rozne kwiat.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przyznam, że nigdy nie zastanawiałam się ani nad znaczeniem kwiatów, które lubię ani nad ich kolorystyką..

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawe, moje ukochane kwiaty to peonie :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Nigdy nie zastanawiałam się nad symboliką kwiatów. Bardzo ciekawy temat muszę przyznać. U Ciebie zawsze znajdę coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram