Ciążowy problem - rozstępy - co powinnaś o nich wiedzieć?

Ciążowy problem - rozstępy - co powinnaś o nich wiedzieć?

Rozstępy, to widoczne zmiany skórne o charakterze blizny, które powstały na skutek wzmożonego rozciągnięcia skóry lub zaburzeń hormonalnych. Niestety są to trwałe zmiany, które wywołane są uszkodzeniami włókien kolagenowych. Co powinnaś wiedzieć o rozstępach i czy istnieją skuteczne metody pozbywania się ich?


Mam dwoje dzieci i problem rozstępów jest mi znany, odkąd zaszłam w pierwszą ciążę. Byłam wtedy bardzo młoda i nie wiedziałam, że moja skóra może zmienić się aż tak drastycznie. Na początku wszystko było pod kontrolą, a ja cieszyłam się błogosławionym stanem i kompletnie nie sięgałam po żadne specyfiki do stosowania na skórę dla kobiet ciężarnych. Myślałam, że ten problem mnie nie dotyczy i żałuję, że tak bardzo się wtedy myliłam. Pamiętam, że moja babcia mówiła mi, że powinnam poczytać o tym, kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży. Byłam jednak zbyt rozkojarzona i ta porada jednym uchem we mnie wleciała, a drugim... uciekła. Pamiętam, kiedy zobaczyłam je po raz pierwszy i jak bardzo się wystraszyłam. Nie potrafiłam zaakceptować tych zmian i miałam z nimi jeszcze duży problem przez wiele lat po urodzeniu syna. 


Ciążowy problem - rozstępy - co powinnaś o nich wiedzieć?


Stwierdziłam, że jest to temat, który powinien być poruszany i każda kobieta, która planuje zajść w ciążę, lub już w niej jest, powinna zapoznać się dokładnie z informacjami na ich temat, aby nie były zaskoczone tak jak ja i mogły w porę zacząć działać.

Rozstępy w początkowej fazie są wrzecionowatymi, wypukłymi pasami w sinoczerwonym kolorze. To właśnie wtedy najlepiej jest rozpocząć walkę o ich lepszy wygląd, aby w późniejszym czasie były jak najmniej widoczne. Jak wspomniałam na wstępie, przyczyną ich powstawania jest nadmierne rozciąganie skóry (co w ciąży jest oczywiste), w konsekwencji czego pęka. Najczęściej występują one na udach, brzuchu, pośladkach, biodrach i piersiach. Czasami pojawiają się też na plecach czy ramionach. Ich gojenie się trwa kilka miesięcy i w kolejnej fazie robią się perłowobiałe i zapadnięte. Wtedy są zdecydowanie mniej widoczne, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można sprawić, że będziemy wiedziały o nich tylko my.

Jak zlikwidować rozstępy?

Usuwanie tej nieestetycznej dolegliwości może okazać się trudne i męczące. Należy pamiętać, że jest to proces długotrwały. Metody są różne i w dzisiejszych czasach mamy większe pole do popisu jak miały nasze mamy czy babcie. Dziś, możemy umówić się do kosmetyczki czy placówki medycznej na laserowy zabieg usuwania rozstępów, czy zabieg wykorzystujący kwasy lub specjalistyczne kosmetyki. Możemy również rozpocząć walkę samodzielnie domowymi sposobami, takimi jak stosowanie naturalnych olejków, peelingów czy specjalnych ćwiczeń.

Osobiście, swoją walkę zaczęłam bardzo późno, z różnych powodów. Zaakceptowałam w końcu zmiany, które we mnie zaszły i nauczyły mnie tego, jak bardzo ważna jest pielęgnacja ciała wprowadzona w odpowiednim czasie. W kolejnej ciąży, od samego początku stosowałam olejki do ciała i kremy nawilżające dla kobiet ciężarnych i o dziwo, nie pojawiła się u mnie żadna nowa zmiana. Dlatego też chcę powiedzieć kobietom, które jeszcze nie posiadają rozstępów i nie chcą ich mieć, aby pamiętały o tym, że w ciąży należy dbać o siebie jeszcze bardziej, niż przed nią i czasami warto jest posłuchać rad starszej koleżanki, mamy czy babci. One nie mówią niczego złośliwie, ale chcą pomóc i tego się trzymajcie.

Dajcie znać czy problem rozstępów Was dotyczy? Jak sobie z nimi poradziłyście? 
Komentarze

 1. Ważny temat i ciągle trochę pomijany. W ogóle mam wrażenie, że nawet jest wręcz uważany za wstydliwy czy kłopotliwy, jakby to było coś obrzydliwego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ten temat chwilowo nie dotyczy, ale podsunę twój wpis przyjaciółce, która spodziewa się właśnie bobo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozstępy to poważny problem i to nie tylko u kobiet w ciąży. Na szczęście jest coraz więcej kosmetyków, które pomagają je zwalczać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozstępy w sumie dotyczą iie tylko kobiet w ciąży. Super, że są odpowiednie kosmetyki by je zmniejszać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozstępy w sumie dotyczą nie tylko kobiet w ciąży. Dobrze, że są odpowiednie kosmetyki by je zmniejszać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się generalnie rozstępami w ciąży nie przejmowałam, bo i tak miałam ich sporo wcześniej z racji dość dużej wagi, którą później szybko zgubiłam. W ciąży stosowałam wiele różnych produktów,ale jakoś nieszczególnie one pomogły. Generalnie mnie rozstępy nie przeszkadzają.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam rozstępy i przestałam z nimi walczyć. Prawda jest taka, że same kosmetyki nic tu nie pomogą.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram