Czy warto pić kawę?

 

Czy warto pić kawę?

Jesteś miłośnikiem kawy i spożywasz ją niemal codziennie? Zastanawiasz się, czy płyną z tego jakiekolwiek korzyści? Poznaj kilka najpopularniejszych powodów, dla których kawa jest najczęściej wybieranym napojem do picia. 

Kawa – najpopularniejszy napój na świecie

Kawa to napój, który traktowany jest jako najpopularniejszy już od kilku tysięcy lat. Do Europy trafiła około XVI wieku. W bardzo szybkim czasie stała się ona ulubieńcem wielu osób, które zaczęły doceniać ją nie tylko ze względu na właściwości smakowe, ale również zdrowotne. Dziś wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez tego pobudzającego naparu. Aby jednak zapewnić sobie jego korzystne działanie, które zachęca do działania, należy wybierać wyłącznie sprawdzone produkty, charakteryzujące się najwyższą jakością. Takie propozycje można znaleźć np. w sklepie internetowym Cafe Silesia.

Kawa – kiedy nie należy jej pić? 

Spożywanie kawy niesie za sobą wiele korzyści. Aby jednak je sobie zapewnić, należy pić ją dość regularnie. Trzeba natomiast wspomnieć, że nadmiar kofeiny, która jest uznawana za główny składnik mieszanki kawowej, może prowadzić do niezamierzonych skutków, negatywnych dla zdrowia człowieka. Do niechcianych konsekwencji zalicza się między innymi:

 • problemy ze snem,
 • trudności z zasypianiem,
 • rozdrażnienie,
 • drżenie rąk.

Aby uniknąć tych objawów, warto stosować się do dziennej dawki kofeiny, jaka przeznaczona jest dla osoby dorosłej. Jest to około 300 mg substancji. Nie przekraczając tej miary, można skorzystać na pozytywnym wpływie kawy na organizm. 

Jakie korzyści płyną z picia kawy?

Najbardziej docenianą zaletą picia kawy jest jej działanie pobudzające. Wspomniana wcześniej kofeina, to aktywny składnik, który powoduje aktywizację organizmu do wykonywania wszelkich czynności. Z tej przyczyny, popularny napój spożywa się przede wszystkim w godzinach porannych, w których niezbędne jest zniwelowanie uczucia zmęczenia. Kawa odpowiedzialna jest również za wiele innych działań, które są korzystne dla zdrowia. 

Wspomaganie układu trawiennego

Substancje zawarte w pobudzającym napoju sprawiają, że zwiększa się zdolność kurczenia się mięśni w jelicie cienkim. Ze względu na to, kawa wspomaga układ trawienny, dzięki czemu doceniają ją wszystkie osoby, które zmagają się z trudnościami tego rodzaju. 

Dostarczanie minerałów 

Istnieje pogląd, że nadmiar kawy może wypłukiwać magnez. Oczywiście w przypadku spożywania napoju w nadmiernych ilościach, lepiej jest go suplementować. W takcie stosowania się do zaleceń dotyczących dziennej dawki kofeiny, mieszanka może natomiast dostarczyć wiele minerałów. Do najbardziej docenionych substancji, które wchodzą w skład ziaren kawowca, zaliczają się właśnie:

 • magnez,
 • sód, 
 • potas.

Hamowanie procesu starzenia się 

W kawie zawarte są spore ilości przeciwutleniaczy. Te odpowiedzialne są za eliminowanie wolnych rodników. Dzięki nim organizm jest nieustannie oczyszczany z antyoksydantów, które w nadmiarze prowadzą do starzenia się poszczególnych narządów. Dzięki regularnemu spożywaniu pobudzającej substancji można więc utrzymać skórę oraz ogólne samopoczucie w zdrowej kondycji. 

Jaką kawę należy pić?

Aby dostarczyć sobie wyżej wymienione korzyści, należy sięgać wyłącznie po zdrowe ziarna kawowca. Najlepiej omijać mieszanki rozpuszczalne, w których skład wchodzą również niekorzystne dla zdrowia substancje. Dobrze jest natomiast wybierać produkty, które cechują się wysoką jakością ziaren. Wpływa to bowiem nie tylko na dostarczanie dobrych dla organizmu składników, ale także sam smak przyrządzonego napoju. Idealnie sprawdza się kawa ziarnista, która tuż po zmieleniu pozwala na uzyskanie możliwie najlepszego aromatu. Aby zachować najwyższą jakość napoju, najlepiej mielić ziarna tuż przed parzeniem, dlatego warto zaopatrzyć się w dobry młynek do kawy

Materiał reklamowy

Komentarze

 1. Oczywiście, że warto. Ja dziś wypiłam 4 kubki i jestem z tego powodu szczęśliwa. Uwielbiam smak kawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele osób jest miłośnikami tego gatunku, jednak trzeba pamiętać, by nie pić jej w nadmiarze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że wszystko ma jakieś tam swoje zalety i wady. Osobiście piję kawę sporadycznie, uwielbiam Cappucino, Latte, ale jakoś zwykła czarna kawa, czy nawet z mlekiem do mnie nie przemawia i sięgam po nią w ostateczności.

  OdpowiedzUsuń
 4. o widzsz o takich pozytywach kawy nie słyszałam, choć pewnie dlatego że ja to kawoszem nie jestem
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. Piję kawę, aby podnieść sobie ciśnienie takie miałam zalecenie od kardiologa

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram