Co warto zobaczyć w Łodzi?

 

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Masz wolny weekend i nie wiesz, gdzie tym razem wybrać się na wycieczkę? Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, bo w Polsce jest wiele pięknych miast, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Łódź, o której chcę Ci dziś opowiedzieć.


Łódź znajduje się w centralnej Polsce pomiędzy skrzyżowaniem autostrad A1 i A2. Można do niej łatwo dojechać, a czas spędzony w tym mieście z pewnością zaliczycie do udanych. Jeśli byliście już w Łodzi, to pewnie wiecie, gdzie warto się wybrać i co w niej zwiedzić. Jeśli jednak w niej nie byliście, to w tym wpisie chcę przedstawić Wam kilka ważnych punktów w tym mieście.


Dworzec Łódź Fabryczna

Jeden z największych i najnowocześniejszych dworców kolejowych w Europie. Stacja kolejowa z czterema peronami znajduje się na poziomie ulokowanym 16,5 m pod ziemią i jest w stanie odprawić nawet 200 tys. pasażerów dziennie. Nowoczesny dworzec jest częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, który w miejskiej części obejmuje nową siatkę dróg oraz połączeń tramwajowych i autobusowych. W przyszłości ma powstać tam połączenie kolejowe, przebiegające kilkukilometrowym tunelem, który od dworca Łódź Fabryczna będzie przebiegał pod centrum Łodzi i dalej - w kierunku Manufaktury, by finalnie połączyć trasy kolejowe ze stacją Łódź Żabieniec i dworcem Kaliskim. (informacje zaczerpnięte ze strony Urzędu Miasta Łódź). 


Plac Wolności

Jest to centralny plac Łodzi położony u północnego wylotu ulicy Piotrowskiej, czyli najbardziej znanego deptaka w Polsce. Na środku placu w 1930 roku postawiono pomnik Tadeusza Kościuszki, który później został zburzony przez niemieckie okupacyjne władze Łodzi, lecz w 1960 roku został on odbudowany i stoi tam do dziś. Przy ty placu znajdziecie również Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Kościół Zesłania Ducha Świętego i Archiwum Państwowe.


Planetarium EC1

Planetarium, w którym odbywają się pokazy edukacyjne, występy muzyczne, bajkowe spektakle dla dzieci i inne wydarzenia. Mieści się obok Dworca Łódź Fabryczna  i jest najnowocześniejszym planetarium w Polsce. Posiada 18-metrową kopułę i ekran sferyczny o średnicy 14 metrów!


Pasaż Róży

Podwórze i kamienica, którą artystka Joanna Rajkowska ozdobiła fragmentami potłuczonych luster. Pasaż Róży na tle wcześniejszych projektów autorki to wyjątkowa i osobista realizacja, która nawiązuje do choroby córki artystki - Róży. Wszystkie ściany w podwórzu kamienicy zostały pokryte kawałkami luster, które stworzyły wyjątkową mozaikę. Jest to miejsce, które trzeba obowiązkowo zobaczyć będąc w tym fantastycznym mieście. 


Co warto zobaczyć w Łodzi?


Manufaktura i Pałac Poznańskiego

Pałac Poznańskiego zwany jest "łódzkim Luwrem". Budowany w wielu stylach dziś pełni funkcję Muzeum Historii Miasta Łodzi, które koniecznie trzeba odwiedzić. Manufaktura to miejsce, w którym znajdują się różne muzea, restauracje, kino, hotel, ścianki wspinaczkowe, w okresie zimowym lodowisko, a letnim... plaża. 


manufaktura Łódź

Miejsc w Łodzi do zwiedzania jest z pewnością o wiele więcej, więc nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam wyjazd do tego pięknego miasta z ciekawą historią i przepiękną architekturą. Jeśli nie macie tam nikogo bliskiego i szukacie miejsca, w którym możecie się zatrzymać, to hotel w centrum Łodzi będzie idealny. W tym hotelu znajdziecie aż 76 komfortowych pokoi w samym centrum miasta. W wystroju znajdziecie inspiracje łódzkim przemysłem włókienniczym, dlatego nie brakuje w nim między innymi czerwonej cegły, która jest bardzo charakterystyczna. Hotel mieści się bezpośrednio w sąsiedztwie Manufaktury, zaledwie kilka minut spacerem od ulicy Piotrowskiej, Placu Wolności czy Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego, wszystkich miejsc, o których wspomniałam wyżej.

Jestem ciekawa, ilu z Was było już w Łodzi i co jeszcze warto tam zobaczyć? Jak podoba się Wam to miasto? Lubicie zwiedzać Polskę?

Wpis reklamowy

Komentarze

 1. Najlepsza jest Piotrkowska i Galeria. Reszta to jeden wielki syf. Bałam się jak jechaliśmy samochodem, że zaraz ktoś z giwerą wyskoczy. Normalnie jak na warszawskiej Pradze. Bardzo stare i zaniedbane miasto.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Łodzi byłyśmy tylko kilka razy, ale atrakcje i wygląd miasta okazały się dla nas zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam w Łodzi, ogólnie w swoim życiu odwiedziłam bardzo niewiele miejsc, ale mam nadzieję, że kiedyś uda mi się to nadrobić,.

  OdpowiedzUsuń
 4. byłam w łodzi kilka razy i w zasadzie każde z tych miejśc widziałam, pięknie tam
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. Łódź jest miastem w którym nie brakuje ciekawych miejsc i właśnie to mamy zamiar pokazać naszym harcerzom już za nieco ponad dwa miesiące.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram