Łódź - jakie atrakcje oferuje to wyjątkowe miasto?

 

Łódź - jakie atrakcje oferuje to wyjątkowe miasto?

Wiele miast w Polsce ma nam do zaoferowania ciekawe, wciągające atrakcje, z których warto skorzystać. Można zdecydować się na weekend w Gdańsku czy tydzień w Łodzi. Dla każdego znajdzie się coś dobrego. Łódź to stosunkowo niepozorne miasto na trasie do Warszawy. Sporo osób je omija, choć bezpodstawnie. Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Łódź i gdzie warto się wybrać!

  1. Czy warto wybrać się do Łodzi na weekend bądź dłużej?
  2. Co zobaczy w Łodzi? Manufaktura i Pałac Poznańskiego
  3. Murale w Łodzi
  4. Planetarium 
  5. Park Ocalałych
  6. Plac Wolności i Nowosolna
  7. Dworzec Łódź Fabryczna
  8. Muzeum Kinematografii
  9. Centralne Muzeum Włókiennictwa
  10. Ogród botaniczny i palmiarnia

Czy warto wybrać się do Łodzi na weekend bądź dłużej?

Łódź dla wielu podróżników okazuje się miastem zupełnie innym niż pozostałe. Zachwyca piękną architekturą, niecodziennym klimatem oraz nowoczesnym charakterem. Znana jest głównie ze swojego fabrycznego, loftowego wyglądu. Znajdziemy tam mnóstwo knajpek, a także miejsc, w których można się rozerwać. Łódź znajduje się w centralnej Polsce, a jej atrakcje turystyczne są naprawdę godne pozazdroszczenia i zobaczenia!

Co zobaczy w Łodzi? Manufaktura i Pałac Poznańskiego

Jakie  atrakcje Łódź oferuje? Przede wszystkim zwiedzanie Łodzi warto rozpocząć od Manufaktury i Pałacu Poznańskiego. Jest to kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego, który był znanym łódzkim fabrykantem. Pałac Poznańskiego nazywany jest dość pieszczotliwie łódzkim Luwrem. Zbudowany został w wielu stylach. Dzisiaj pełni funkcję Muzeum Miasta Łodzi i jego historii. Poza muzeum znajdziemy tam kino, hotel, ścianki wspinaczkowe, restauracje, zimą lodowisko, a latem znajduje się tam piaszczysta plaża. Manufaktura uznawana jest za centrum rozrywki, jak centrum handlowe, w którym można się naprawdę wyszaleć.

Murale w Łodzi

Łódź muralami stoi. Są one rozsiane po całym mieście. Znajdziemy je zarówno w centrum miasta, jak i po obrzeżach. Co ciekawe, nieustannie powstają nowe. Murale tworzone są przez artystów z całego świata. Są to wielkoformatowe projekty, które warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy.

Planetarium 

Planetarium łódzkie znajduje się zaraz obok Dworca Łódź Fabryczna. Jest to najnowocześniejszy tego rodzaju obiekt w całym kraju. Jeśli zastanawiasz się, jakie atrakcje w Łodzi warto zobaczyć, planetarium musi znaleźć się na Twojej liście. Jego kopuła wynosi 18 metrów średnicy. Znajduje się na niej ekran sferyczny o średnicy 14 m. Można na nim oglądać seanse w rozdzielczości 8K. Jest to świetna atrakcja dla osób, które kochają kosmos i chcą o nim wiedzieć jak najwięcej. 

Park Ocalałych

Nieopodal stacji Radegast znajduje się dość ważne miejsce. Jest to Park Ocalałych. W nim z kolei znajdziemy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Park powstał w 2004 roku. Jego celem było upamiętnienie osób, które zostały zamknięte w łódzkim getcie. W tym miejscu znajduje się również Kopiec Pamięci i Pomnik Polaków Ratujących Żydów.

Plac Wolności i Nowosolna

W centrum Łodzi znajduje się plan Wolności, który w dawnych czasach nazywany był Nowym Rynkiem. W tym miejscu rozpoczyna się jedna z najsławniejszych ulic w mieście, czyli ulica Piotrkowska. Ciągnie się przez 5 km i nazywana jest Łodzią w pigułce. Przy ulicy Piotrkowskiej znajdziemy odnowione eklektyczne kamienice i secesyjne zabudowania. Okazałe pałace dawnych przedsiębiorców, jak i wille. Do tego kino, dyskoteki czy galerie sztuki.

Dworzec Łódź Fabryczna

Do Łodzi wcale nie trzeba jechać samochodem. Można dojechać pociągiem i wysiąść na nowoczesnym dworcu, jakim jest Łódź Fabryczna. Jest to fantastyczne miejsce, w którym wiele osób rozpoczyna swoją podróż po Łodzi. Nie można nie zwrócić uwagi na połączenie starego i nowego. 

Muzeum Kinematografii

Przez wielu Łódź uznawana jest za stolicę rodzimego kina. To tutaj od lat znajduje się jedna z najsławniejszych szkół filmowych. Z Lodzi pochodzą najsłynniejsi operatorzy, reżyserzy czy aktorzy, a także Miś Uszatek. Jeśli chcesz zobaczyć ciekawe elementy scenografii i nie zamierzasz przegapić ciekawego miejsca, koniecznie zdecyduj się na zwiedzenie tego wyjątkowego muzeum. 

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Ciekawym miejscem jest też Muzeum Włókiennictwa. Znajduje się na terenie dawnej fabryki Geyera. Dzięki zwiedzaniu można zapoznać się z historią oraz procesem powstawania różnorodnych tkanin. 

Ogród botaniczny i palmiarnia

Niezwykle egzotycznym i przez to chętnie odwiedzanym miejscem w Łodzi jest Ogród Botaniczny i znajdująca się tam Palmiarnia. Znajduje się on w najstarszym parku łódzkim, jakim jest Park Źródliska. Wśród najstarszych okazów znajdziemy palmy, które liczą sobie aż 150 lat. Poza tym można podziwiać drzewa figowe, bananowe, bambusowe oraz wiele innych intrygujących kwiatów i roślin, które naturalnie mogą występować jedynie w klimacie tropikalnym, egzotycznym. W ogrodzie można spędzić nieco czasu niezależnie od panującej na zewnątrz pory roku. Jest to azyl i miejsce spotkań wielu osób mieszkających na co dzień w Łodzi. Warto z niego skorzystać będąc przejazdem lub spędzając w tym mieście weekend.

Komentarze

Instagram