Czym jest terapia podciśnieniowa?

 

Czym jest terapia podciśnieniowa?

Czy słyszałeś o terapii podciśnieniowej? Na pewno nazwa sama w sobie obiła się nam o uszy, ale z definicją mielibyśmy mały problem. Spróbujemy zatem poszukać odpowiedzi na to, czym jest terapia podciśnieniowa i jakie ma ona funkcje.

Definicja

Aby rozpocząć wszelkie rozważania, to należy zacząć od definicji. Terapia podciśnieniowa jest uważana za bardzo nowoczesną metodę leczenia przewlekłych ran. Ta metoda umożliwia odsysanie ciągłe wszelkich wycieków z okaleczeń. Do tego możliwe jest utrzymanie ciśnienia ujemnego, a także akcelerację wielu, wielu innych. Wszystko to ma wpływ bezpośredni na samo tempo gojenia i naprawczych procesów.

Terapia podciśnieniowa jest pewnego rodzaju innowacją. Ma niezmiernie pozytywny wpływ na samo tempo gojenia się ran. Przede wszystkim terapia ciśnieniowa redukuje samą ilość bakterii w ranie, stymuluje komórki, gwarantuje wilgotność ran, odprowadza wszelkie wysięki, zmniejsza sam obrzęk, pobudza ranę do tak zwanego ziarninowania, a także powoduje przekrwienie dna okaleczenia.

Kiedy terapia podciśnieniowa jest stosowana?

Najczęściej terapia podciśnieniowa jest stosowana w ranach przewlekłych. Mowa o odleżynach, owrzodzeniach, a także przy zespole stopy cukrzycowej. Nie zapomina się o tej terapii w ranach pourazowych. Najczęściej jest stosowana w przypadku otwartych złamań.

Lekarze polecają także terapię podciśnieniową w ranach zakażonych pooperacyjnych. Najczęściej w ranach klatki piersiowej, czy też na brzuchu dzieją się różne niepokojące kwestie.

Zmiana opatrunków ma najczęściej miejsce dwa razy w tygodniu. Zawsze przy tej okoliczności jest doliczana procedura o zmianie opatrunku NPWT. Koszty samego opatrunku są zależne od wielkości rany. Kanister jest zmieniany zależnie od samego wysięku. Najczęściej wystarczy on na dwie do pięciu wizyt. Są jednak sytuacje, w których wystarczy w zupełności na cały okres leczenia.

Terapia podciśnieniowa wydaje się nieco skomplikowana. Dla osób, które wcześniej nie mieli z nią do czynienia, sprawia trudności. Można się tutaj spotkać z wieloma znakami zapytania. O terapii warto poczytać w sieci. Oczywiście można podpytać także lekarza prowadzącego, czy też farmaceutę.

Pamiętajmy, że w zadaniu pytań nie ma absolutnie niczego złego. Jak najbardziej polecamy wszystkiego w porę się dowiedzieć, aby później nie pojawiły się żadne znaki zapytania. W przypadku zdrowia i naszego bezpieczeństwa nie może być absolutnie żadnych wątpliwości. Nie ma także miejsca na ryzyko. W innych kwestiach można sobie ryzykować, ale w przypadku chorób, zdrowia i własnego bezpieczeństwa zdecydowanie nie ma sensu tego robić.

Terapia podciśnieniowa jest relatywnie nowoczesną metodą. Jest ona na tyle innowacyjna, że rzeczywiście zostało w niej opracowane absolutnie wszystko. Producenci tego rozwiązania zadbali o doprawdy każdy szczegół. Wcale nas nie dziwi, że terapia podciśnieniowa cieszy się coraz większą popularnością. Jakby nie było, lubimy korzystać z nowych rozwiązań, które przynoszą na dodatek oczekiwane skutki i efekty.

*wpis zewnętrzny

Komentarze

  1. Nie miałam pojęcia o tym zagadnieniu. Dobrze, że pomaga w leczeniu ran.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe zagadnienie, przyznam, że jeszcze nigdy wcześniej nie czytałam o tej metodzie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram