Prawidłowe oświetlenie kuchni – jak zaplanować?

 

Prawidłowe oświetlenie kuchni – jak zaplanować?

Oświetlenie kuchenne jest niezwykle ważne dla naszego komfortu, ale też dla wystroju wnętrza. Dlatego – zanim rozplanujemy instalację elektryczną w naszej nowej kuchni – warto poznać kilka ważnych zasad rozmieszczenia oświetlenia, sprawdzić, ile lamp to niezbędne minimum, a ile zagwarantuje nam maksymalną wygodę.

 

Układ oświetlenia w kuchni

Praktyczne oświetlenie kuchni to takie, które zapewnia nam wygodę we wszystkich strefach. Rozkład kuchennego oświetlenia powinien obejmować światło centralne, jak i zadaniowe, które dodatkowo doświetli newralgiczne miejsca, takie jak blat roboczy, wyspa czy stół. Nie bez znaczenia jest też światło typowo dekoracyjne, to rodzaj oświetlenia, który podkreśli styl i charakter naszej kuchni.

 

Centralne oświetlenie do kuchni

Żyrandol do kuchni czy sufitowe plafony? Duże, rozłożyste żyrandole albo lampy wiszące sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach, w których z jednej strony potrzeba więcej światła, a z drugiej sporych rozmiarów lampa będzie po prostu dobrze się prezentować. Tego rodzaju rozwiązanie nie jest natomiast polecane do małej kuchni, gdzie lepiej jest zastosować typowe lampy sufitowe. Plafony polecane są również do niskich kuchni, w których lampy wiszące są niepraktyczne.

 

Ile punktów świetlnych w kuchni?

Jeszcze nie tak dawno jedynym oświetleniem w kuchni była lampa umieszczona na środku sufitu. Później lampki pojawiły się również w okapach, co pozwoliło doświetlić płytę grzewczą. Następnie zaczęto stosować halogeny na wysięgnikach. Obecnie wiemy, że taki układ lamp to nie najlepszy pomysł, a prawidłowe oświetlenie kuchni to takie składające się z kilku punktów świetlnych.

Oświetlenie punktowe w kuchni może pojawić się pod kilkoma postaciami, a jego najważniejszym zadaniem jest doświetlenie kluczowych stref, tak by gotowanie, krojenie czy zmywanie przebiegało w bezpiecznych i przyjaznych dla naszych oczu warunkach.

Oświetlenie w postaci opraw sufitowych: wbudowanych w sufit podwieszany lub tub natynkowych może stanowić uzupełnienie światła centralnego, lub też całkowicie go zastąpić. Na ścianach z kolei możemy zastosować kinkiety.


oświetlenie punktowe w kuchni

Kinkiety do kuchni. Realizacja studia Pro-M z Rzeszowa należącego do sieci Max Kuchnie

[https://www.maxkuchnie.pl/galeria/kuchnia-w-mieszkaniu-/studio-pro-m-rzeszow-jeansowy-szyk-624.html]

 

Kolejna kwestia to oświetlenie mebli kuchennych.

 

Oświetlenie szafek i blatów

Dodatkowe oświetlenie blatów roboczych powoli staje się standardem. Jest niezastąpione, kiedy przyrządzamy posiłki po zmroku. Lampy nad blatem z całą pewnością będą też pełnić funkcję dekoracyjną. Pod szafki kuchenne często stosuje się listwy LED – są praktyczne, zapewniają jasne światło, a do tego są energooszczędne i jesteśmy w stanie z ich pomocą równomiernie doświetlić roboczą przestrzeń.

Taśmę LED wykorzystać można także jako oświetlenie szuflad, wnętrza szafek czy jako oświetlenie przysufitowe ukryte w dekoracyjnych listwach.

 

Oświetlenie nad stół i wyspę - inspiracje

Nad wyspą i nad kuchennym stołem pięknie prezentować będą się lampy wiszące. Tzw. zwisy to również często wybierane oświetlenie do jadalni. W zależności od wielkości stołu czy wyspy możemy zastosować lampę z jedną lub kilkoma żarówkami.

 

oświetlenie do jadalni

Oświetlenie do kuchni w stylu glamour. Realizacja studia Kuchnie Marzeń z Łodzi należącego do sieci Max Kuchnie

[https://www.maxkuchnie.pl/galeria/kuchnia-w-domu/studio-kuchnie-marzen-lodz-inspiracje-new-york-650.html]

 

Oświetlenie nad wyspą ze strefą gotowania często zastępuje dekoracyjny okap.


oświetlenie nad wyspą


Oświetlenie nad wyspę. Realizacja studia Mebli Vigo z Olkusza należącego do sieci Max Kuchnie

[https://www.maxkuchnie.pl/galeria/kuchnia-nowoczesna/studio-mebli-vigo-olkusz-niebanalny-projekt-620.html]

 

Prawidłowe oświetlenie kuchni: jakie światło do kuchni? Ciepłe czy zimne?

Barwa światła wpływa nie tylko na aranżację pomieszczenia, lecz także na nasz komfort. W zimnym i neutralnym świetle dostrzeżemy więcej szczegółów, dlatego tego rodzaju żarówki często stosuje się w strefach roboczych, np. jako oświetlenie podszafkowe. Z kolei światło o ciepłej barwie tworzy przytulną atmosferę. Sprawdzi się więc nad stołem czy barem.

 

Lampy do kuchni a styl wnętrza

Na wybór konkretnego oświetlenia w dużej mierze wpływać będzie sama aranżacja kuchni. Inne lampy wybierzemy do kuchni klasycznej, a inne do nowoczesnej. Tradycyjne oprawy są bogato zdobione i same w sobie stanowią element dekoracyjny.


lampy do kuchni a styl wnętrza

Oświetlenie do kuchni klasycznej. Realizacja studia Eltop z Ostrowca Świętokrzyskiego należącego do sieci Max Kuchnie

[https://www.maxkuchnie.pl/galeria/kuchnia-w-domu/studio-eltop-ostrowiec-swietokrzyski-u-podnoza-gor-623.html]

 

Nowoczesne lampy są raczej minimalistyczne, mają prostą formę lub są zabudowane. Często wykorzystuje się tu  LEDy czy też lampy z czujnikiem ruchu.


nowoczesne lampy led

Oświetlenie do kuchni nowoczesnej. Realizacja studio Kome z Bolesławca

[https://www.maxkuchnie.pl/galeria/kuchnia-w-domu/studio-kome-boleslawiec-w-blasku-slonca-636.html]

 

Wpis promocyjny

Komentarze

  1. My mamy tylko jedną lampę w kuchni, ale pomieszczenie jest w kształcie elki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Marzy mi się piękna, ustawna kuchnia i na pewno zadbałabym w niej o dobre oświetlenie. Póki co niestety trochę się ciśniemy w bardzo wąskim pomieszczeniu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram