Jak jednocześnie dbać o skórę i środowisko?

Jak jednocześnie dbać o skórę i środowisko?

Chyba nie muszę nikomu mówić, że nasze decyzje mają wielki wpływ na środowisko. Nie chodzi mi tylko o oszczędzanie wody czy segregowanie śmieci, ale również o zakupy – w tym wybór kosmetyków do pielęgnacji. Coraz częściej decydujemy się na świadome i przemyślane zakupy, co jest powodem do dumy i radości. Jednak czy każdy z Was wie, w jaki sposób jednocześnie dbać zarówno o skórę, jak i o środowisko?

Coraz więcej osób wybiera produkty, które są wegańskie, umieszczone w opakowaniach pochodzących z recyklingu lub które powstały z naturalnych składników. Nie ukrywam, że ta sytuacja cieszy serce. Coraz więcej producentów na rynku polskim i światowym zmienia swoje podeście na bardziej ekologiczne, a jednym z nich jest Europe Distribution Group (https://europedg.pl/- globalny dostawca chemii gospodarczej i kosmetyków z całego świata. Firma wyjątkowe kosmetyki ekologiczne, które pochodzą od sprawdzonych i zaufanych producentów wykorzystujących najwyższej jakości, w pełni bezpieczne składniki pochodzenia naturalnego. 

Jeśli należycie do osób, które zwracają uwagę na takie rzeczy jak naturalny skład produktu, testowanie na zwierzętach albo opakowanie nadające się lub pochodzące z recyklingu, to warto zerknąć na stronę: https://b2b.europedg.pl/kategorie-produktow/kosmetyki-bio-eko, na której znajdziecie to, czego szukacie. 


Jak jednocześnie dbać o skórę i środowisko?


Warto jednak zwrócić uwagę także na inne ważne kwestie, o których rzadko kiedy się wspomina, a mają znaczący wpływ na nasze środowisko. Jest to, chociażby zmniejszanie ilości śladu węglowego wytwarzanego podczas transportu produktów, na które się decydujemy. W związku z tym warto wspomóc lokalnych producentów, a jeśli nie mamy takich w okolicy, to warto bliżej poznać skład danego kosmetyku. Dlaczego? Istotny wpływ na ślad węglowy ma fakt, skąd dany składnik pochodzi. Jeśli jest on z naszej strefy geograficznej, to z pewnością do jego transportu zużyto mniej paliwa, co ma związek z emisją CO2 do środowiska. Drugą sprawą jest fakt, czy konkretne składniki pochodziły ze zrównoważonych upraw, co zapewnia ich dobrą jakość i znacznie wpływa na stan skóry osoby, która stosuje kosmetyki z nimi w składzie. Należy pamiętać, że naturalne kosmetyki z pewnością posłużą i będą bezpieczne dla waszej cery.

Oczywiście rzeczy, o których wspomniano wyżej, to tylko kropla w morzu, ale jeśli coraz więcej ludzi zacznie stosować się do takich przykładów, to wspólnie możemy pozytywnie wpłynąć na coraz bardziej pogarszający się stan środowiska. 

Co zatem możemy zrobić, aby nasza pielęgnacja była bardziej przyjazna środowisku?

 • Sięgaj po kosmetyki, które nie są testowane na zwierzętach. 
 • Wybieraj kosmetyki z ekologicznych, zrównoważonych upraw.
 • Decyduj się na produkty w ekologicznych, pochodzących i nadających się do recyklingu opakowaniach.
 • Opakowania po kosmetykach wykorzystuj w domu, np. do robienia pojemników do przechowywania, osłon na doniczki, świeczników.
 • Wykonuj kosmetyki w domu - kosmetyki DIY będą cieszyć nie tylko Ciebie, ale również fantastycznie sprawdzą się na prezent i zapewnią radość innym (artykuł o tym znajdziecie na moim blogu). Może dzięki temu odnajdziecie swoją nową pasję.
 • Kieruj się minimalizmem - kupuj wyłącznie produkty, które są dla Ciebie niezbędne. Nie rób zapasów i nie kupuj niepotrzebnych kosmetyków.

Myślę, że każdy z Was śmiało mógłby dopisać jeszcze jeden podpunkt do tej listy. Ważne, abyśmy byli świadomi, co możemy zrobić, aby wspomóc walkę z zanieczyszczeniem środowiska, ale też wiedzieć czego unikać. To bardzo ważne, ponieważ wszyscy chcemy żyć w zdrowiu i szczęściu i tego samego życzymy naszym potomkom. Bo przecież życie jest piękne, a świat i piękno natury uwielbiają nas zaskakiwać i pozwalają cieszyć oko przez długi czas.

Dajcie znać czy należycie do osób, które zwracają uwagę na skład, pochodzenie czy inne rzeczy, które wpływają na środowisko jak i naszą skórę? 

*post promocyjny

Komentarze

 1. Bardzo przydatne porady i zawsze staram się tak robić w miarę możliwości. Nie przekonam się na szampony e kostce, naturalne fatalnie działają na moje włosy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto wybierać kosmetyki, które są ekologiczne. Takich na polskim rynku nie brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. W dzisiejszym świecie koniecznie trzeba czytać składy, nie ma żadnych praw, które to regulują i producenci potrafią po paru miesiącach zmienić swój świetny skład na znacznie gorszy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Staram się kupować te, które nie są testowane na zwierzętach. No i nie kupuję na zapas, tylko na bieżąco zużywam (albo ktoś inny mi zużywa) ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. staram się wybierać kosmetyki nie testowane na zwierzętach, ale nie zawsze wychodzi, a robić kosmetyków w domu troche się boje
  dydblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Staram się wybierać kosmetyki, które w jakiś sposób wspierają środowisko i nie są testowane na zwierzętach. To ważne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Staram się podchodzić minimalistycznie, szukać dobrych, certyfikowanych składów, nie testowanych na zwierzętach, w opakowaniu, które poddaje się recyklingowi lub z niego pochodzi.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram