Soczewki kolorowe – co musisz o nich wiedzieć?

 

Soczewki kolorowe – co musisz o nich wiedzieć?

Kolorowe soczewki kontaktowe pozwalają na korygowanie wad wzroku, a także natychmiastową zmianę koloru oczu. Dostępne są w dwóch podstawowych wariantach – jako soczewki służące jednoczesnej korekcie wzroku i zmianie koloru oczu lub jako produkt o zerowej mocy optycznej, służący jedynie zmianie odcienia tęczówki.


Rodzaje kolorowych soczewek kontaktowych

Soczewki kolorowe dostępne są w wielu wariantach. Soczewki kolorowe zerówki służą wyłącznie zmianie koloru tęczówki, bez korygowania ostrości wzroku. Takie soczewki mogą pogłębiać naturalny odcień oczu lub całkowicie go zmieniać. Osoby potrzebujące korekcji wzroku okazyjnie mogą sięgać po fantazyjne soczewki, zapewniające efekty specjalne, jak proponowane na stroni http://www.swiatsoczewek.com/crazy-lens-2-szt.-soczewki-kolorowe. Takie soczewki pozwalają uzyskać zaskakujący wizerunek, np. oczy smoka czy wampira albo czarne, białe czy czerwone tęczówki. Kolorowe soczewki korygujące wzrok pozwalają na jednoczesną zmianę odcienia tęczówki i skorygowanie konkretnej wady wzroku.


Jak wybrać soczewki kontaktowe?


Soczewki kolorowe – co musisz o nich wiedzieć?


Na rynku soczewek kontaktowych dostępnych jest wiele produktów służących zmianie tęczówki oka. Jak już wspomniano, produkty te mogą służyć jednocześnie korygowaniu wad wzroku. Przy pomocy kolorowych soczewek kontaktowych możliwe jest przywrócenie ostrości wzroku u osób cierpiących na krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Jeżeli soczewki kolorowe mają korygować te wady wzroku, powinny być one dopasowane do rodzaju wady oraz stopnia jej zaawansowania. Jeżeli dotychczas wada korygowana była przy pomocy tradycyjnych soczewek kontaktowych, wystarczy zamienić je na soczewki kolorowe, zachowując dotychczasowe parametry soczewek. Jeśli natomiast wada nie była wcześniej korygowana lub stosowane były okulary korekcyjne należy przed zakupem soczewek skonsultować się ze specjalistą. Optometrysta – w oparciu o badanie wzroku – dopasuje odpowiednie soczewki. Nosząc okulary należy pamiętać, że nie zawsze moc optyczna okularów korekcyjnych odpowiada mocy soczewki kontaktowej.


Bez względu na to, czy soczewki kolorowe mają służyć korygowaniu ostrości widzenia, czy mają to być soczewki kontaktowe „zerówki”, przy ich wyborze warto uwzględnić tryb noszenia soczewek. Soczewki jednodniowe świetnie sprawdzają się wówczas, gdy soczewki używane są jedynie okazyjnie. Jeżeli planujemy zmianę koloru tęczówki np. na imprezę, natomiast na co dzień nie używamy soczewek nie ma potrzeby inwestowania w soczewki o dłuższym trybie noszenia. Jeśli jednak chcemy długotrwałej zmiany świetnie sprawdzą się soczewki miesięczne. Jest to bardziej ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie.


Jak użytkować soczewki kontaktowe kolorowe?

Zasady stosowania soczewek kontaktowych są zawsze takie same. Każdy rodzaj soczewki kontaktowej – także soczewki kolorowe – powinien być stosowany zgodnie z przeznaczeniem i rekomendacjami producenta. Przede wszystkim soczewki jednodniowe są produktami jednorazowymi, co oznacza, że należy je wyrzucić zaraz po zdjęciu. Zasada ta obowiązuje nawet wtedy, gdy soczewki nie były noszone przez cały dzień. Ponadto należy unikać spania w soczewkach – chyba, że są to specjalne soczewki day&night. Stosując soczewki kolorowe o dłuższym trybie noszenia, nie wolno zapominać o ich czyszczeniu i przechowywaniu w odpowiednich warunkach. Wszelkie niezbędne akcesoria można zakupić m. in. w sklepie swiatsoczewek.com, gdzie dostępny jest zarówno szeroki wybór soczewek kolorowych i korygujących, a także płyny do soczewek i pojemniczki. Po zdjęciu soczewek należy delikatnie przemyć je specjalnym płynem – pozbywamy się w ten sposób osadów białkowych, zanieczyszczeń czy drobnoustrojów. Potem soczewki należy umieścić w pojemniczku z płynem i przechowywać je w ten sposób aż do momentu kolejnego użycia.


Odpowiednia pielęgnacja i użytkowanie soczewek przekładają się na wydłużenie ich żywotności i zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa ich stosowania. Okazuje się, że bardzo istotne znaczenie ma także odpowiednie zakładanie i zdejmowanie soczewek. Zakładając i zdejmując soczewki zawsze należy pamiętać o dokładnym umyciu i osuszeniu rąk. Zakładając soczewkę kontaktową umieszczamy ją na palcu wskazującym, a palcem środkowym tej samej ręki odsuwamy dolną powiekę. Palcami drugiej ręki podciągamy górną powiekę i umieszczamy soczewkę. Potem wystarczy poruszać gałką oczna w każdym kierunku i pomrugać powieką, aby umieścić soczewkę dokładnie na oku. Zdejmując soczewki odciągamy górną powiekę palcami jednej dłoni, a także palcem środkowym drugiej dłoni. Tą samą dłonią ściągamy soczewkę, chwytając ją między palec wskazujący i kciuk.


Komentarze

 1. Nigdy nie używałam soczewek, ale znam osoby, które je używają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś nosiłam, teraz już mogę zapomnieć. Mam przeciwwskazania

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne są takie soczewki można zmieniać dla zabawy kolor oczu lub w makijażu pokazowych. Sama sprawdziłabym czy brązowe by mi pasowały, a mam niebieskie

  OdpowiedzUsuń
 4. Soczewki nie są dla mnie, nie dam rady sama ich wkładać, a bałabym się, gdyby ktoś miał to za mnie robić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie używałam nigdy soczewek, mam piękne niebieskie oczy. I nawet nie ciągnie mnie, żeby zmieniać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna sprawa, myślę, że w niektórych sytuacjach taka zmiana koloru mogłaby się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie mam jakoś przekonania do soczewek, w ogóle. Chociaż widziałam parę fajnych, kolorowych z efektem wow ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie używałam soczewek, ale bardzo podoba mi się to, że można zmienić sobie kolor oczu w kilka chwil :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super są takie soczewki. Myślę,że jakbym potrzebowała to i ja bym sporobowala takich soczewek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak byłam młodsza chciałam mieć inny kolor oczu i stwierdziłam, że musze sobie kupić soczewki haha skończyło się na tym, że zobaczyłam ich ceny.

  OdpowiedzUsuń
 11. ja właśnie chciałam wypróbować takie soczewki. na co dzień, nosze zwykłe :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Nosze soczewki, ale transparentne. Intryguje mnie zmiana koloru oczu, ciekawie, jak bym się czuła z inną barwą :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie używam soczewek, kolor moich oczu mi odpowiada, ale może kiedyś dam się do nich przekonać, sprawdzić jak byłoby mi w innym kolorze. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo chętnie zmieniłabym okulary na soczewki. Niestety mam tak wrażliwe oczy, że raczej nie dałabym rady w nich funkcjonować. Poza tym zdecydowanie lepiej wyglądam w okularach.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram