Dlaczego warto wykonywać badania ginekologiczne?

Dlaczego warto wykonywać badania ginekologiczne?

Kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? To pytanie powinna zadać sobie każda kobieta. Każda z Was, przynajmniej raz do roku powinna zgłosić się na badania kontrolne. Dlaczego jest to tak ważne? Jak to wygląda? O tym dowiecie się w dzisiejszym wpisie.


Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrywanie zmian nowotworowych, zmian anatomicznych i innych chorób m.in. zakażeń bakteryjnych czy zarażeń grzybiczych. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne są regularne badania ginekologiczne. Jak się pewnie domyślacie, łatwiej jest leczyć wczesne stadium choroby niż te mocniej rozwinięte i zaawansowane. Dlatego też każda kobieta powinna pilnować wizyt u ginekologa i nauczyć swoje córki regularności w tym temacie. 

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w 2016 roku wydało zalecenie, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 12 a 16 rokiem życia. Zazwyczaj dziewczynki w tym wieku mają już za sobą pierwszą miesiączkę. Jeśli jednak pojawią się jakieś niepokojące objawy jak świąd czy upławy albo krwawienie pojawi się we wcześniejszym wieku, powinno się pomyśleć o wcześniejszej wizycie. Najlepiej umówić się z ginekologiem dziecięcym. Jest to ginekolog, który dodatkowo posiada niezbędną wiedzę z pediatrii i endokrynologii. Na taką wizytę dziewczynki powinny wybrać się z którymś z rodziców, jednak jeśli wolą podczas badania być same, rodzic może poczekać na korytarzu. 

Często zdarza się, że kobiety na pierwszą wizytę u ginekologa wybierają się kiedy zachodzą w pierwszą ciążę. Jest to duży błąd i niebezpieczeństwo, zarówno dla matki jak i nienarodzonego jeszcze potomka. Niestety wiele kobiet boi się pierwszej wizyty u ginekologa, bo nie należy ona do zbyt komfortowych, ale  z odpowiednim przygotowaniem i wsparciem najbliższej kobiety będzie ona zdecydowanie łatwiejsza. 

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Tego typu badanie obejmuje kilka istotnych elementów takich jak: oglądanie zewnętrznych narządów płciowych, badaniem we wziernikach z pobraniem rozmazu cytologicznego, zasadnicze badanie wewnętrzne oraz badanie zestawione pochwa-odbytnica. 
Badanie ginekologiczne przeprowadza się na specjalnym fotelu (potocznie zwanym samolotem). Pacjentka kładzie się na niego umieszczając nogi na specjalnych podpórkach unoszących je do góry. Miejsce badania jest oświetlone lampą. Nie trwa ono zbyt długo i jest praktycznie bezbolesne. 

Jak często i kiedy należy wykonywać badania ginekologiczne?

Jak wspomniałam na wstępie tego artykułu, każda kobieta powinna odbywać taką wizytę przynajmniej raz do roku. Zdarza się, że lekarz zaleci inaczej, jednak są to kwestie indywidualne. Optymalnym czasem na wizytę u ginekologa jest 3-5 dni po skończonej miesiączce, ponieważ badanie jest wtedy łatwiejsze - nie występuje krwawienie, a ten etap cyklu charakteryzuje się cienką warstwą błony śluzowej macicy i łatwiej jest wtedy ocenić jej stan w badaniu ultrasonograficznym (USG), możliwe jest wtedy pobranie rozmazu do cytologii oraz badanie piersi, które nie są na tym etapie tkliwe, opuchnięte czy bolesne. 

Gdzie wykonuje się takie badania? 

W każdym mniejszym jak i większym mieście (takim jak Warszawa) znajdują się gabinety lekarzy ginekologów współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia jak i prywatnie. Jeśli jest to pierwsza wizyta, warto poradzić się najbliższych kobiet, które doradzą nam, który lekarz może okazać się odpowiednim. Jest to decyzja indywidualna i nikt nie narzuca nam konkretnego lekarza. Do ginekologa nie trzeba posiadać skierowania, dlatego też umówienie się na wizytę nie będzie utrudnione dodatkowymi wizytami u lekarzy medycyny rodzinnej.

Oprócz wspomnianych rutynowych badań ginekologicznych, kobiety powinny zgłosić się do lekarza jeśli pojawiły się jakieś niepokojące objawy i inne czynniki, takie jak np.:

 • Objawy ze strony narządów rodnych: zaburzenia miesiączkowania, nieprawidłowe upławy, pieczenie, swędzenie, bóle niespowodowane menstruacją, krwawienia między miesiączkami i inne. 
 • Kiedy kobieta planuje zajście w ciążę
 • W trakcie trwania ciąży 
 • Kiedy stara się o dziecko przynajmniej 12 miesięcy (3-4 razy w tygodniu) i nie może zajść w ciążę
 • Kiedy chce dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji

O czym należy pamiętać wybierając się do ginekologa?

Lekarz też człowiek i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że takie badania są stresujące i krępujące dla każdej kobiety. Dlatego też stara się wykonywać badanie ginekologiczne szybko i dokładnie, bo interesuje go tylko i wyłącznie stan zdrowia pacjentki. Zdarza się, że zajmuje mu to trochę więcej czasu, ale jest to spowodowane tym, że musi wszystko dokładnie sprawdzić. Każda kobieta powinna też pamiętać o odpowiedniej higienie, to bardzo ważne zarówno dla niej jak i lekarza wykonującego badanie. W dzisiejszych czasach większość gabinetów ginekologicznych wyposażonych jest w specjalne pomieszczenia, gdzie można się umyć i przygotować.

Pamiętajcie, że badania profilaktyczne pozwolą nam dłużej cieszyć się zdrowiem i życiem. Jeśli pojawi się coś niepokojącego, szybsze wykrycie jest większą szansą na powrót do pełni zdrowia. Dotyczy to zarówno badań narządów rodnych jak i badań piersi, dlatego oprócz rutynowych badań, warto samodzielnie sprawdzać, czy nie pojawiło się na piersiach nic niepokojącego. 

Jestem ciekawa czy moje czytelniczki regularnie wykonują badania ginekologiczne? Pamiętacie o corocznej wizycie u lekarza? Dajcie znać w komentarzu. Chętnie z Wami o tym porozmawiam.  

Komentarze

 1. Badania ginekologiczne- coś, o co każda kobieta musi dbać

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto wykonywać regularnie badania nie tylko ginekologiczne, troska o swoje zdrowie jest ważna.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja niestety miałam bardzo nieprzyjemne przygody z ginekologami i unikam ich, co nie znaczy, ze się nie badam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na początku unikałam ginekologa jak ognia, ale kiedy już nie było wyjścia udałam się do niego po pomoc i teraz jestem sobie i jemu za to mega wdzięczna. Uważam, że w domach powinno się o tym mówić z kobietami w każdym wieku, by przestały się bać i chodziły się badać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako położna - zgadzam się z każdym słowem! Badanie ginekologiczne jest niezmiernie ważne i potrzebne. Trzeba o tym pamiętać i regularnie stawiać się u lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 6. Regularnie chodzę na wizyty do ginekologa, wiem że to dla mojego dobra. Jako młoda dziewczyna wstydziłam się takich wizyt, teraz traktuje je jak coś normalnego

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, w początkach moich badań ginekologicznych nie miałam szczęścia do lekarzy, uraz pozostał do dziś, czasem ciężko jest mi się przełamać i umówić wizytę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie przeraża, że kobiety się nie nadają. Moja koleżanka robiła tylko cytologię dwa razy w życiu, jak była w ciąży, a ma 30 lat. I ona nie widzi w tym problemu, bo przecież jest zdrowa.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram