Czym jest Ajurweda?

Czym jest Ajurweda?

Ostatnio coraz częściej spotykam się z terminem "Ajurweda". Na początku nie wiedziałam co on oznacza, ale postanowiłam to sprawdzić i podzielić się z Wami swoją wiedzą na temat. Ciekawych, zapraszam do dalszej części wpisu.

Ajurweda to tradycyjna nauka o zdrowiu wywodząca się z Indii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje Ajurwedę za najstarszy system opieki zdrowotnej. W sanskrycie słowo Ajurweda oznacza naukę o życiu („ayur” oznacza życie, a „veda” to wiedza, nauka).

Ajurweda i jej mądrość była przekazywana na świecie już ponad 5 000 lat temu. Najstarszymi tekstami są Charaka Samhita, Sushruta Samhita i Ashtanga Hrudaya. Każdy z nich opowiada o wpływie pięciu żywiołów (powietrze, ogień, woda, ziemia i przestrzeń) na system człowieka i zachowania równowagi, dzięki której uzyskać można zdrowe i szczęśliwe życie. Sekret takiego życia leży w równowadze, którą osiąga się żyjąc w zgodzie z naturą. 

Medycyna ajurwedyjska obejmuje choroby wewnętrzne, chirurgię ogólną, pediatrię, położnictwo, laryngologię, toksykologię, psychiatrię, geriatrię i prokreację. Postrzega się ją jako kolebkę medycyny, a wiele jej sposobów przejęła medycyna alternatywna taka jak homeopatia, naturopatia, aromaterapia czy medycyna konwencjonalna. 

Stosowanie Ajurwedy w życiu codziennym

Żyjemy w czasach, kiedy człowiek jest bardzo zabiegany i nie ma czasu na spokojne życie. W związku z tym często zdarza się, że jego system i rytm życia staje się zaburzony i zachwiany. Po pewnym czasie ukazują się nam fizyczne objawy tych zaburzeń, które po prostu nazywamy chorobą. Medycyna konwencjonalna zajmuje się jej leczeniem, a Ajurweda uczy zapobiegać i usuwać przyczyny tych chorób. Wykorzystuje ziołolecznictwo, zabiegi oczyszczające, odpowiednio skomponowaną dietę, masaże, ćwiczenia fizyczne i praktykę jogi. Na rynku pojawiły się Produkty Ajurwedyjskie o dobroczynnych właściwościach. Ich stosowanie jest spójne z filozofią Ajurwedy, która opiera się na naturalnych metodach leczniczych. Tego typu preparaty pozwolą Ci zmienić podejście do życia i odnaleźć wewnętrzny spokój, harmonię między ciałem, duszą i umysłem.

Czym jest Ajurweda?

Produkty tego typu dzielimy na kilka kategorii takich jak indyjskie kosmetyki, suplementy diety, książki czy produkty specjalne. W zależności od potrzeb, możesz wybrać produkty dla siebie, które mają działanie wzmacniające, oczyszczające czy przeciwzapalne. W zanadrzu tych fabrykantów znajduje się szeroki wybór indyjskich preparatów na stres i pamięć, odporność, a nawet na zdrowie seksualne. 

Kosmetyki Ajurwedyjskie stosować warto, ponieważ w swoim składzie zawierają drogocenne olejki, które działają oczyszczająco, oraz dostarczają skórze wielu cennych składników aktywnych. Skóra jest po nich doskonale odżywiona, pełna blasku, aksamitna w dotyku i elastyczna. Zyskują one coraz większą popularność i nie ma co się temu dziwić, bo w końcu każda kobieta chce wyglądać pięknie i wyjątkowo. 

Jestem ciekawa czy słyszeliście już o Ajurwedzie? A może ktoś z Was ją praktykuje? 

Komentarze

 1. Nazwa obiła mi się już wielokrotnie o uszy, ale do tej pory nie zgłębiałam bardziej tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzieś mi dzwoniło, tylko nie wiedziałam, w którym Kościele.... Słyszałam to słowo, ale nie wiedziałam co to jest. Ciekawy wpis Zuzia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie słyszałam o tej nauce, ale wydaje mi się, ze taki pociąg do naturalnej medycyny jest racjonalny, w końcu sami zaczynamy odczuwać ile chemii jest wokół nas

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam koleżankę, która już od wielu lat jest pozytywnie zafiksowana na medycynie naturalnej, wielokrotnie mi udowadniała, jak korzystnie jest ją uwzględniać w leczeniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam styczność z kosmetykami Ajurwedyjskimi i ogólnie byłam z nich zadowolona

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się że nie słyszałam o tym wcześniej. Muszę koniecznie sie bliżej przyjrzeć kosmetykom bo kilka mnie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsze słyszę o ajurwerdzie (nie wiem czy dobrze odmieniam). Ale temat ciekawy, a twój artykuł wzbudził moją ciekawość do zagłębienia się w temat :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś mi się gdzieś tam kojarzyło. Dzięki za przybliżenie

  OdpowiedzUsuń
 9. Termin obił mi się kilka razy o uszy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zupełna nowość jak dla mnie ale przyznam że jestem zaintrygowana!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o takim czymś. Tym bardziej jest to jak dla mnie nowości w nazwie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Spotkałam się z ajurwedyjskimi kosmetykami, ale ogólnie nie wgłębiałam się dalej niż ich pochodzenie w temat. Jako że olejki lubię, to chyba zobaczę co ciekawego mają mi do zaoferowania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Już kilka razy termin obił mi się o uszy. Głownie kojarzę z kosmetykami :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam, ale nie praktykuję. Lubię za to kosmetyki ajurwedyjskie

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam o tym nigdy wcześniej, ale ciekawy wpis jak najbardziej wiele się nowego dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. zdarza mi się sięgać po kosmetyki ajurwedyjskie, mam też książkę o ajurwedzie

  OdpowiedzUsuń
 17. Zdarzało mi się korzystać z dobrodziejstw ajurwedy i sięgać po ajurwedyjskie kosmetyki :) Myślę, że naprawdę warto się nią zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie słyszałam o tym, ani nie stosowałam ;) Na razie też nie wiem, czy byłabym tym zainteresowana ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram