Feromony damskie - czy warto je stosować i czy naprawdę działają?

 

Feromony damskie - czy warto je stosować i czy naprawdę działają?

Feromony już od dawna cieszą się popularnością i opinią magicznego, uwodzicielskiego środka. Do niedawna na rynku dostępne były wyłącznie feromony przeznaczone dla mężczyzn, ale pojawiła się już wersja dla kobiet. Czym są feromony? Czy naprawdę działają?


Przyznam szczerze, że od dawna ciekawił mnie temat feromonów i w końcu zdecydowałam się na nie skusić, a przy okazji postanowiłam stworzyć wpis, w którym podzielę się z Wami informacjami na temat feromonów, które posiadam. Zacznijmy od najważniejszego.

Czym są feromony?

Lotne związki chemiczne o złożonej strukturze, zbudowane zazwyczaj z jednego dominującego i kilku pomocniczych składników. To definicja feromonów.

O ile ich znaczenie w świecie zwierząt i roślin jest wnikliwie zbadane, o tyle ludzkie feromony wciąż są przedmiotem sporów wielu naukowców. Tak naprawdę działanie feromonów do dziś nie zostało do końca potwierdzone, choć niektóre z badań wykazują, że feromony mają istotny wpływ na nasze zachowanie.

O feromonach ludzkich mówi się głównie w kontekście kontaktów międzypłciowych i seksualnych. Według niektórych to właśnie one sprawiają, że dana osoba wydaje nam się atrakcyjna i pociągająca. Wiemy o nich jednak zaskakująco niewiele. Faktem jest, że ludzki organizm wydziela feromony. W wypadku mężczyzn jest to substancja zwana androstadienonem. Jeśli zaś chodzi o feromony damskie, tę funkcję pełni głównie estratetraenol. Sposób, w jaki działają ludzkie feromony nie jest do końca znany. Do dziś nie wiadomo bowiem, jak takie „impulsy” są przez nas odbierane i jaki wpływ mogą na nas wywierać. Według niektórych badań nie każdy człowiek posiada organ zwany VNO, który jest odpowiedzialny za wyczuwanie feromonów. Tylko u 37% badanych stwierdzono jego obecność, więc oznacza to, że niektóre osoby są niewrażliwe na działanie feromonów. 

Feromony damskie - czy warto je stosować i czy naprawdę działają?

Powołując się na liczne badania, które dotyczą możliwego wpływu feromonów na ludzkie zachowanie, tworzy się liczne preparaty syntetyczne, które zawierają feromony. Otrzymuje się je w laboratoriach, destylując je z innych substancji i filtrując, co ma zwiększyć ich skuteczność.

Feromony damskie zwykle bazują na jednej z substancji wymienionej poniżej:

Estratetraenol - jest zbliżony do żeńskich hormonów, estrogenów. W naturze występuje u kobiet w 3. trymestrze ciąży i podobno ma on sprawiać, że kobiety wydają się mężczyznom bardziej atrakcyjne i uwodzicielskie. Estratetraenol ma też stymulować podniecenie seksualne u obu płci, na mężczyzn ma ponoć działać energizująco i pobudzająco.

Kopuliny - Te feromony damskie znajdują się w wydzielinie pochwowej i podobno pociągają mężczyzn do tego stopnia, że wpływają na znaczne zwiększenie produkcji testosteronu – nawet o 150%. Najwyższy poziom kopulin u kobiety rejestruje się podczas dni płodnych.

Feromony damskie - czy warto je stosować i czy naprawdę działają?

Czy perfumy damskie z feromonami naprawdę działają?

Przeglądając oferty różnych firm zajmujących się sprzedażą perfum z feromonami możemy znaleźć zachęcające opisy. Organizm człowieka wytwarza feromony, które wysyłają różne informacje za pomocą węchu o naszym samopoczuciu dla otoczenia. Wpływa to na nasze postrzeganie w sytuacjach społecznych. W związku z tym, kiedy zastosujemy perfumy z feromonami, to możemy wpływać na to jak postrzegają nas inni. Oczywiście, jeśli osoby, na które chcemy zwrócić uwagę posiadają organ, o którym pisałam wyżej ta sztuczka może się udać. Jeśli nie, to po prostu będziemy ładnie pachnieć. 

Kiedy zdecydujecie się na zakup tego typu perfum musicie pamiętać, że ich działanie nie jest potwierdzone naukowo. Nie wiemy więc, czy to naprawdę działa, trudno więc czegokolwiek oczekiwać. 

Feromony damskie - czy warto je stosować i czy naprawdę działają?

Osobiście postanowiłam sprawdzić działanie takich perfum i mam podzielone zdanie na ich temat. W moim domu pojawiła się perfumetka, którą widzicie na zdjęciach. Zaczęłam jej używać, nie mówiąc mężowi o moim eksperymencie. Po kilku dniach mąż zapytał mnie, czy stosuję jakieś nowe perfumy, kiedy potwierdziłam, powiedział, że są ładne i tyle. Stwierdziłam więc, że na niego to niestety nie działa i powiedziałam mu cóż to takiego. Kilka dni temu byli u nas znajomi i pokazałam im te feromony. Moja znajoma się nimi wysmarowała i zapomnieliśmy o sprawie. Następnego dnia jednak zadzwoniła do mnie i poinformowała, że te feromony chyba podziałały na jej męża, bo nie mogła się od niego odczepić. Dlaczego mam więc mieszane uczucia? Nie mam pojęcia, czy ta perfumetka podziałała na mojego kolegę, czy świadomość, że jego żona wysmarowała się feromonami. Jak wspomniałam, mój mąż nie zauważył różnicy. 

Jak widzicie, działanie feromonów nie jest do końca udowodnione. Jedni mówią, że to bajka, inni zapewniają, że na nich działają. Myślę, że coś może być na rzeczy. Może faktycznie jest tak, że 1/3 ludzi posiada organ odpowiedzialny za wyczuwanie feromonów. Może z czasem zaczyna zanikać i za kilka lat żaden człowiek nie będzie reagował na takie rzeczy? Jestem ciekawa, jakie macie zdanie na ten temat i chętnie o tym z Wami porozmawiam. Czekam na Wasze komentarze.

Wpis powstał przy współpracy z Warszawską Grupą Mediową.

Komentarze

 1. Już wcześniej zwróciłam uwagę na feromony, ale też nie wiem na ile ich działanie jest potwierdzone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak napisałam we wpisie - nie jest potwierdzone ;)

   Usuń
 2. Słyszałam już wcześneij o działaniu feromonów. Sama jednak podchodzę do tego tematu dość sceptycznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. No fajny gadżet, ale jakoś nie przekonuje mnie jego działanie. Tym razem nie zaciekawił mnie produkt :)

  OdpowiedzUsuń
 4. coś w tym musi być, w końcu udowodnione jest, to, że feromony takie naturalne działają. Jeśli chodzi o perfumy to wydaje mi się, że przed firmami jeszcze daleka droga do doskonałości

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa jestem i sama bym z chęcią sprawdziła na sobie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam je i są genialne uwielbiam je za wszystko

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie używałam nigdy feromonów i nie wiem jak działają. Może kiedyś sprawdzę czy w jakiś sposób by na mnie lub męża wpływały

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie używałam nigdy feromonów :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze mówiąc nie wierzę w takie rzeczy. Czy to naprawdę prawda? Musiałabym wypróbować i z chęcią bym się na to odważyła. Czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wierzę, że feromony przyciągają osoby do siebie, ale mam na myśli te naturalnie wytwarzane, nie wiem, jak to jest z tymi używanymi w perfumach. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem ciekawa czy te feromony naprawdę działają. Tyle się o nich naczytałam, że koniecznie muszę spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zupełna nowość jak dla mnie ale przyznam że jestem zaintrygowana!

  OdpowiedzUsuń
 13. Perfumy do torebki. Lubię jak mam takie zapachy pod ręką. Nie znam tych feromonow.

  OdpowiedzUsuń
 14. Też nie jestem przekonana co do ich działania, ale może to sprawa właśnie indywidualna. Ale tak na boku tylko dodam, że strasznie spodobał mi się termin "kopuliny" :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Na temat feromonów opinie są podzielone. Miałam kiedyś feromony i ja byłam z nich zadowolona

  OdpowiedzUsuń
 16. Hmm sama mam raczej do nich sceptyczne podejście :)

  OdpowiedzUsuń
 17. słyszałam już o tych feromonach, jestem ciekawa ich działania :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyznam szczerze, że nigdy nie próbowałam perfum z feromonami, ale jestem bardzo ciekawa, czy zadziałały by na mojego mężczyznę ;) Muszę to kiedyś sprawdzić :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam i raczej takich perfum nie będę używać ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Moim skromnym zdaniem feromony zadziałają lecz nie na każdą osobę. Każdy z nas jest inny i ma inne upodobania jak we wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma Pani rację, całkowicie się z tym zgadzam :) Napisałam nawet o tym we wpisie :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram