Czym różni się fototapeta od tradycyjnej tapety?

 

Czym różni się fototapeta od tradycyjnej tapety?

Ścienne dekoracje, takie jak fototapety i tapety, to znakomity sposób na szybką i bardzo efektowną metamorfozę wnętrza. Ozdoby, by jak najlepiej prezentowały się w wystroju, powinny być dopasowane do otoczenia, w jakim się znajdą. Właśnie dlatego dobrze wiedzieć, jaka jest różnica między tymi dwoma rozwiązaniami.

Dla większości z nas podział jest prosty – fototapety na ścianę to malownicze pejzaże, a tapety to desenie, na przykład paski. I choć podział ten jest prawdziwy, każda z tych dekoracji daje zupełnie inne możliwości, a bogactwo wzorów jest większe niż kiedykolwiek! Warto także wiedzieć, że ścienne dekoracje mogą pełnić bardzo praktyczne funkcje w pomieszczeniu i dzięki nim uda nam się cieszyć odświeżoną aranżacją bez malowania pokoju. Zobaczmy więc, co zyskamy, decydując się na każdy z wariantów.

Tapety na ścianę to efektowny deseń na lata

Nowoczesne tapety ścienne to już nie tylko dobrze znane paski, groszki czy krata. To desenie tak różnorodne, jak wzór w stylu wiktoriańskim i mid-century modern! Tym jednak, co charakteryzuje każdą tapetę, jest rytmiczny i powtarzający się motyw. Każdy bryt stanowi zamkniętą całość. Dzięki temu dekoracja jest bardzo prosta w dopasowaniu do wnętrza.

 • Idealne do niewymiarowych pomieszczeń

Po pierwsze, powtarzający się wzór sprawia, że z łatwością dopasuje się kolejne bryty tapety do siebie, bez trudu tworząc na ścianie właściwy deseń. Po drugie, tego typu wzory sprawdzą się na każdej, nawet nieregularnej powierzchni. Oznacza to, że tapeta nadaje się doskonale do niewymiarowych pomieszczeń i pokoi na poddaszach, gdzie znajduje się dużo skosów. Takie krzywizny zaburzyłyby wygląd fototapety, która prezentuje malownicze zdjęcie czy panoramę miasta, natomiast desenie będą wciąż świetnie wyglądać.

 • Bogactwo wzorów o każdej tematyce

Tapety to jednak nie tylko geometryczne desenie, choć to właśnie takie wzory przychodzą do głowy jako pierwsze. Na uwagę zasługują także roślinne ornamenty – zarówno secesyjne kompozycje, jak i przedstawienia tropikalnych liści. Co więcej, tapety mogą przedstawiać także wizerunki najrozmaitszych zwierząt, ale zawsze w formie powtarzającego się motywu. Do wyboru jest każdy gatunek – nawet różowy flaming idealny do dziecięcej aranżacji.

Ciekawym przykładem są także wzory imitujące najprzeróżniejsze materiały o powtarzającym się układzie. Mogą to być deski, kolorowe portugalskie płytki azulejos, a nawet barwna mozaika. Na przeciwległym biegunie znajdują się z kolei jednobarwne tapety bez żadnego wzoru.

Sprawdź ofertę tradycyjnych tapet na stronie Myloview: https://myloview.pl/tapety/

Fototapety na wymiar, czyli bilet do nowej rzeczywistości

Fototapeta różni się od tapety tym, że stanowi zamkniętą kompozycję jak fotografia. Nie jest to powtarzający się na ścianie motyw, jak paski czy kropki, lecz widok bądź pejzaż – na przykład morski lub leśny. Fototapety imitują rzeczywistość, dlatego są znakomitym pomysłem, gdy chcemy cieszyć się swoim ulubionym krajobrazem lub miastem. Istotna różnica między tymi dwoma rozwiązaniami polega także na dopasowaniu ich do wnętrza.

 • Fototapety na wymiar dopasowane do metrażu

W przypadku tapet każdy bryt to zamknięta całość, dlatego o wiele łatwiej wyliczyć, jaką ilość potrzebujemy, by pokryć całą ścianę. Tymczasem fototapetę najłatwiej opisać jako obrazek stanowiący zamkniętą całość, dlatego wymiar przedstawienia musi być dokładnie dopasowany do wymiaru pokoju, by na ścianie zmieściły się wszystkie bryty składające się na całość kompozycji. To sprawia, że w przypadku pomieszczenia o skosach lub wnękach, dopasowanie widoku miasta czy pejzażu może być bardzo trudne.

 • Nie tylko pejzaże i panoramy miast

Fototapety to jednak nie tylko malownicze krajobrazy i widoki miast, zarówno tych nowoczesnych, jak i zabytkowych. To prawdziwe bogactwo wzorów. Mogą to być reprodukcje znanych dzieł sztuki, przedstawienia modeli samochodów, a nawet, podobnie jak w przypadku tapet, imitacje różnych materiałów, lecz nie takich o powtarzającej się formie. Znakomitym przykładem jest imitacja marmuru.

Sprawdź ofertę fototapet na stronie Myloview: https://myloview.pl/fototapety/

Sprawdź, co wybrać: fototapety czy tapety na ścianę

Wybór konkretnego rozwiązania będzie uzależniony od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Każde z tych pomysłów przyniesie bowiem całkiem inne rezultaty.

Desenie z tapet to świetna opcja do klasycznych i tradycyjnie urządzonych wnętrz. Gdy wybierze się ponadczasowe wzory, taka ozdoba będzie się pięknie prezentować przez lata bez względu na zmieniające się trendy. Tapety to także idealne rozwiązanie do niewymiarowych pomieszczeń, ponieważ wzory u powtarzającym się schemacie o wiele łatwiej dopasować do nietypowych powierzchni.

To bardzo praktyczny wariant, gdy nie ma się czasu na układanie boazerii lub przemalowanie ścian. Wybierając wzór imitujący deski, stworzymy wrażenie dokładnie takiej ściennej okładziny, o jakiej marzyliśmy, a z kolei jednokolorowe bryty sprawią, że pokój nabierze upragnionego koloru.

Z kolei fototapeta to strzał w dziesiątkę, jeśli marzy się o malowniczym pejzażu w domowym zaciszu lub o panoramie wielkiej metropolii. Ulubiony widok będzie zawsze w zasięgu wzroku. Takie rozległe widoki to także znakomity sposób na to, by optycznie powiększyć metraż. Iluzja głębi sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawać znacznie większe. To bardzo praktyczny trick.

Na samym końcu warto dodać, że fototapety mogą odzwierciedlać pasje i zainteresowania domowników, dzięki czemu taka ozdoba stanie się ponadczasowym rozwiązaniem. Miłośnikom podróży spodoba się mapa świata, a wielbicielom muzyki na przykład przedstawienia instrumentów.

Jak widać, tapety i fototapety to dwie zupełnie różne bajki, ale każda z nich kończy się happy endem, bo gwarantuje piękny wystrój! Wiedząc już, na czym polegają różnice między nimi, łatwiej będzie wybrać rozwiązanie idealne do swojego wnętrza, by uzyskać jak najlepszy efekt.


Komentarze

 1. Od lat mamy fototapety, które zmieniamy co kilka lat i od razu zmienia się wystrój.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lepiej podobają mi się fototapety :) jest różnych mnóstwo inspiracji, czasem ciężko się zdecydować na wybór :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czeka mnie generalny remont, więc na pewno będę szukać ciekawych rozwiązań, dziękuję za inspiracje :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobają mi się fototapety :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy wpis. Fototapety są przepiękne, marzy mi się w salonie coś takiego, ale wybór jest tak ogromny, że sama nie wiem na co się zdecydować. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie bardziej podobają mi się fototapety mam wrażenie że efekty na nich są bardziej ładniejsze. Myslę o zakupie takiej foto tapety.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy wpis, nawet tak szczerze nie wiedziałam czym się różnią. Ja mam w domu fototapete u synka w pokoju :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przy remoncie domu musiałam zdzierać stare, 30 letnie tapety. To była droga przez mękę. Mówiłam, że to koniec tapet, ale teraz się łamię. Uwielbiam fototapety z motywami lasu czy gór i zastanawiam się nad takimi do salonu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podobają mi się fototapety i mogłabym mieć taką np w sypialni przy łóżku. Zawsze to coś innego niż ściany ozdobione obrazami

  OdpowiedzUsuń
 10. Zarówno tapety jak i fototapety bardzo mi się podobają. Muszę koniecznie zmienić wystrój pokoju i myślę, że postawię na taki dodatek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Faktycznie, to coś innego. Ja jednak patrzę na efekt i taką fototapetę chętnie bym widziała na swojej ścianie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Teraz na rynku dostępnych jest tyle pięknych wzorów tapet i fototapet, że można zmienić wystrój wnętrza bardzo szybko i efektownie. To szybki sposób na remont bez remontu :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram