Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?


Chociaż wakacje trwają w najlepsze, to teraz jest odpowiedni czas, aby uzupełnić wyprawkę szkolną dla dziecka. Jedną z najważniejszych rzeczy jest plecak lub tornister szkolny, który nie tylko pomieści niezbędne do nauki przedmioty, ale i zadba o zdrowie kręgosłupa. Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny? W tym wpisie znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Czy wiecie, że nieodpowiednio dobrany plecak czy tornister jest jedną z głównych przyczyn skrzywień kręgosłupa u dzieci? Źle wybrany i noszony obciąża również stawy, co jest niezdrowe. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać Wam na co zwracać uwagę podczas zakupów takiego plecaka. Obalimy też kwestię ceny - dobre i zdrowe, wcale nie musi być drogie. Nie wierzysz? Zaraz się o tym przekonasz.

W okresie szybkiego tempa wzrostu i dojrzewania, człowiek najbardziej narażony jest na powstawanie nieprawidłowej postawy ciała. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko w wieku wczesnoszkolnym i okresie dojrzewania, używało plecaków i tornistrów, odpowiednio dostosowanych do wieku czy wzrostu Twojego dziecka. Jako rodzice, stajemy przed wyborem, który jest bardzo trudny, ponieważ chcemy zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo oraz komfort, a przy okazji zadbać o jego zdrowie. Z drugiej strony często ogranicza nas budżet na wyprawkę szkolną. Jako rodzic wiem, że wygląd takiego plecaka też ma znaczenie - dzieci najczęściej kierują się swoimi upodobaniami czy panującą modą. Czy jest szansa, aby udało nam się pogodzić te wszystkie aspekty? Okazuje się, że tak. 

W tym wpisie chcę pokazać Wam plecak szkolny LOOZZ, który został wyprodukowany przez polską firmę St. Majewski - przy okazji pomysłodawcę i organizatora kampanii edukacyjnej "Zdrowy plecak", która właśnie wystartowała. Jest to bardzo potrzebna kampania, która ma na celu uświadomienie rodzicom, dzieciom, nauczycielom i wszystkim osobom zainteresowanym, jak wszechobecnym problemem są wady postawy u dzieci. 

Nieodpowiednio dobrany tornister lub plecak szkolny może przyczynić się do powstawania skrzywień kręgosłupa oraz przeciążeń stawów u dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby tornister lub plecak, który dziecko codziennie nosi ze sobą, był zdrowy dla pleców.
- mówi dr Elżbieta Binek, fizjoterapeutka dziecięca, główna ekspertka kampanii „Zdrowy plecak”.

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka szkolnego?

 • Im lżejszy, tym lepszy
Tornister czy plecak szkolny, powinien być lekki, a jego waga dostosowana do wieku i masy ciała dziecka. Jest to ważne, ponieważ ciężkie plecaki dodatkowo obciążają kręgosłup i stawy naszych pociech. 
Plecak szkolny LOOZZ waży ok. 0,5 kg
Tornister szkolny LOOZZ waży ok. 1 kg
 • Nie kupuj na wyrost
To bardzo ważna kwestia. Należy pamiętać, aby wielkość i kształt były dopasowane odpowiednio do wzrostu i wagi dziecka. 
Górna krawędź plecaka lub tornistra powinna znajdować się na wysokości ramion dziecka, a dolna na poziomie kości miednicy, czyli nie może sięgać niżej niż 5 do 10 cm względem linii talii.
 • Chroń odcinek lędźwiowy
Dodatkowy panel stabilizujący w odcinku lędźwiowym jest konieczny, aby zachować fizjologiczną lordozę lędźwiową kręgosłupa.

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

 • Kanały wentylacyjne
Dobrej jakości plecak lub tornister powinien być wyposażony w kanały wentylacyjne. Zapewniają one właściwy przepływ powietrza, dzięki czemu zapobiegamy przegrzewaniu się pleców.
 • Ergonomiczna budowa
Warto zwrócić uwagę na to, czy plecak dopasowuje się do prawidłowych krzywizn kręgosłupa i wspomaga utrzymanie odpowiedniej postawy.
 • Szerokie i miękkie szelki
Pamiętajmy, że to na nich utrzymuje się plecak czy tornister. Szerokie i miękkie szelki zapewnią naszemu dziecku komfort i nie obciążą dodatkowo barków.
 • Płynna regulacja szelek
Na tę kwestię również należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Płynna regulacja szelek pomoże dostosować plecak czy tornister do wzrostu dziecka, co pomoże mu zachować prostą sylwetkę.
 • Wygodne, szerokie otwieranie
Wygodne i szerokie otwieranie plecaka oraz funkcjonalna komora główna, uzupełniona o dodatkowe kieszenie i przegrody wewnętrzne, pomogą łatwo spakować plecak , odpowiednio rozłożyć ciężar i zachować porządek w środku. 

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?


Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?


 • Elementy odblaskowe
Zwiększają one widoczność dziecka, dzięki czemu zwiększają bezpieczeństwo naszego dziecka na drodze. 

Zakup takiego plecaka to jednak nie wszystko. Należy pamiętać, aby we właściwy sposób go użytkować. Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby uniknąć nadmiernego obciążenia stawów i kręgosłupa oraz zadbać o prawidłową postawę sylwetki. 
 • Jakość
Trwała tkanina, mocne szwy, dobrej jakości zamki i solidny system regulacji szelek gwarantują, że plecak czy tornister na długo zachowa swoje walory użytkowe, a wraz z nimi zdrowotne.


Zasady prawidłowego użytkowania plecaka czy tornistra szkolnego


1. Noś na obu ramionach
Istotne jest symetryczne rozłożenie obciążenia. Noszenie plecaka przewieszonego przez ramię na jednej z szelek wymusza niepoprawne ułożenie ciała. Skutkiem tego, może być ból szyi i pleców, a także przyczynić się do powstania trwałej wady postawy u Twojego dziecka.


2. Pakuj mądrze

Najcięższe przedmioty powinny być ustawione na dnie i bliżej pleców, a lżejsze wyżej i bliżej zewnętrznej części plecaka. Dzięki temu, największy ciężar znajdzie się blisko środka ciężkości dziecka, co ułatwi mu utrzymanie prawidłowej sylwetki.


3. Dopasuj szelki
Jak wspomniałam wyżej, szelki powinny być wyregulowane w taki sposób, aby plecak ściśle przylegał do pleców dziecka. Należy też zwrócić uwagę, aby nie zwisał poniżej poziomu miednicy. Jeśli będzie źle wyregulować, dziecko będzie zmuszone przybrać nieprawidłową, pochyloną postawę ciała. 

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

I najważniejsze SŁUCHAJ EKSPERTÓW! Lekarze i fizjoterapeuci są zgodni: ciężar plecaka lub tornistra nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

Jak widzicie na zdjęciach, razem z synem zdecydowaliśmy się na plecak szkolny LOOZZ, który swoją kolorystyką zwrócił uwagę mojego nastoletniego syna. Po wakacjach idzie już do siódmej klasy i nie wyobrażam sobie, żeby nosił plecak, który nie będzie dla niego komfortowy. Model na który się skusiliśmy spełnia wszystkie warunki zdrowego plecaka i jestem pewna, że będzie dobrze się nosił. 

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Plecak wygląda bardzo młodzieżowo i nowocześnie - sama mogłabym taki nosić. Posiada dużo kieszeni, dzięki czemu syn będzie mógł trzymać w nim nie tylko książki, drugie śniadanie i wodę, również znajdzie się miejsce na telefon czy klucze od domu. Na takie aspekty sam zawsze zwraca uwagę i zawsze szuka plecaka, który ma wiele przegródek. Udało mi się znaleźć taki, który jest funkcjonalny, podoba się mojemu synowi, ale też zadba o jego kręgosłup, dzięki szerokim i miękkim szelkom i panel stabilizujący na odcinek lędźwiowy.

Plecaki i tornistry tej marki dostępne będą wyłącznie w sieciach sklepów BIEDRONKA od 3 sierpnia tego roku, więc jeśli jeszcze nie macie skompletowanej wyprawki, a myślicie o zakupie nowego plecaka czy tornistra dla swojego dziecka, dbając przy okazji o jego zdrowie - polecam z ręką na sercu. Na podstawie radości mojego syna śmiało mogę powiedzieć, że warto. 

Kuba nie należy do dzieci, które łatwo zadowolić - ma swoje wymagania i jak coś mu nie odpowiada, to od razu o tym mówi. Plecaków w domu miał mnóstwo, ale kiedy LOOZZ pojawił się w naszym domu, to nawet na wycieczkę zabrał go ze sobą i nosi go - o dziwo - prawidłowo, na dwóch szelkach. Jeśli czytają mnie rodzice nastolatków, to będą wiedzieć czemu napisałam "o dziwo". Dzieci w tym wieku raczej nie przykładają wagi do tego, w jaki sposób prawidłowo nosi się plecak - a mój syn owszem, a to wszystko dzięki tym poduszeczkom stabilizującym odcinek lędźwiowy i dobrym szelkom. 

Tak więc już wiecie na co zwracać uwagę podczas wyboru plecaka czy tornistra szkolnego. Mam nadzieję, że sytuacja w kraju będzie na tyle unormowana, że nasze dzieci będą mogły bezpiecznie wrócić we wrześniu do szkoły - mój syn nie może się już tego doczekać...

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

A Wy, macie już skompletowaną wyprawkę szkolną dla swojego dziecka? Znałeś wszystkie zasady kupowania zdrowego plecaka?

Komentarze

 1. Wygoda i pakowność to podstawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ważny artykuł. Mnie jeszcze czeka kupowanie plecaków, bo do rozpoczęcia szkoły moich dziewczyn dużo czasu.

  OdpowiedzUsuń
 3. My na razie mamy mały plecaczek przedszkolny, ale za większym też się trzeba rozejrzeć - a do firmy St Majewski mamy pełne zaufanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma co bagatelizować wyboru, bo to chodzi o zdrowie dziecka, o jego kręgosłup, postawę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przy zakupie plecaka dla mojej córki, wezme twoje rady pod uwagę. Ponieważ kręgosłup jest bardzo ważny u każdego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na wybór odpowiedniego plecaka warto poświęcić czas, przede wszystkim musi dbać o prawidłową sylwetkę dziecka, to inwestycja na przyszłość w zdrowy kręgosłup.

  OdpowiedzUsuń
 7. jako dziecko uwielbiałam ten moment kiedy kilka tygodni przed szkołą wybierałam się z rodzicami na zakupy szkole
  plecak jest bardzo ważny

  OdpowiedzUsuń
 8. Moje dzieci są na etapie chodzenia do przedszkola, dlatego wybór plecaka jeszcze daleko przed nami. Musze przyznać że zasady dotyczące wyboru niektóre są mi nie znane. Zapisuje sobie je aby w przyszłości pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatny wpis, mówiąc szczerze to nie wiedziałam o tych wszystkich zasadach. Mój synek dopiero chodzi do przedszkola, także wybór odpowiedniego plecaka czeka nas za kilka lat. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobry plecak to bardzo ważna rzecz, przyznaję że ja przez lata wybierałam po prostu ładny plecak i nosiłam na jednym ramieniu co źle wpłynęło na moją postawę. Teraz zwracam uwagę na plecak jaki wybieram dla swojej córki, chociaż ma malutki do przedszkola

  OdpowiedzUsuń
 11. JAk dobrze, że to już za mną ;p

  OdpowiedzUsuń
 12. O ile w przypadku młodszych dzieci nie mam problemu, bo podręczniku mało, a zamiast plecaki wolę twarde tornistry, to mam problem ze starszym synem, którego książki ważą tonę i są w tak różnych wymiarach, że w zeszłym roku ledwo zmieściły się w potężny plecak dedykowany wycieczkom treckingowym!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znałam tych wszystkich zasad i przez to sama sobie popsułam plecy :( Bardzo potrzebny post, mam nadzieję, że jak najwięcej osób go przeczyta

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mam wyprawki szkolnej, bo nie posiadam dzieci. O paru rzeczach widziałam. Co do kwestii noszenia plecaków przez dzieci, to chyba wszyscy wiemy jak to w większości wygląda naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 15. W związku z tym, że moja córka ma problemy z kręgosłupem - bardzo zwracamy uwagę na jakość plecaka. Jak szukaliśmy poprzedniego to dużo czasu spędziłam na czytaniu informacji na ten temat. Teraz idzie do 4 klasy i po raz kolejny czeka nas wybór nowego plecaka - ma być z młodzieżowym wzorem - to jej kryterium, a ja będę szukała czegoś dobrego jakościowo i takiego, który swoją konstrukcją zadba o jej plecy i ramiona.

  OdpowiedzUsuń
 16. wybór plecaka jeszcze przede mną, moje dzieciaki dopiero zaczynają edukację przedszkolną ;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Kiedy ją chodziłam do szkoły nikt niesty na to nie zwracał uwagi, niesty efekt jest jaki jest. Odpowiednie dobranie plecaka to podstawa, uważam że każdy rodzic powinien zdawać sobie z tego sprawę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dosyć, ze taki ładny ten plecak to jak widzę jeszcze bardzo pojemny :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ładny wzór plecaka! Wygląda na pojemny.Musze sprawdzić, czy moja córka nie wyrosła z zeszłorocznego.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wybór odpowiedniego plecaka to bardzo ważna sprawa. Warto przeanalizować za i przeciw i wybrać ten właściwy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram