Inteligentny dom - jakie elementy warto w nim wykorzystać?

Inteligentny dom - jakie elementy warto w nim wykorzystać?

Wielu ludzi słysząc termin "inteligentny dom" od razu kojarzy go z czymś naszpikowanym elektroniką rodem z James'a Bonda. Termin ten często jest źle rozumiany i nie zawsze wiąże się z tym, że wszystko w domu sterowane jest elektroniką. 

Pojęcie inteligentnego domu tak naprawdę nie jest do końca sprecyzowane. Inteligentnym domem możemy nazywać dom w którym są wyłącznie zautomatyzowane światła, ale i taki, który jak wspomniałam we wstępie - jest nafaszerowany elektroniką. Zastosowania wszelkiej automatyzacji zależy od naszych upodobań, ale w dzisiejszym wpisie chciałabym podpowiedzieć o kilku aspektach na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o wprowadzeniu kilku inteligentnych rozwiązań.

 • Elementy zwiększające bezpieczeństwo 
Warto zwrócić uwagę na czujniki ruchu, które są połączone bezpośrednio z systemem alarmowym. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem są kamery, które również są połączone z alarmami i podczas naszej nieobecności poinformują nas i odpowiednie służby o nieproszonych gościach w domu.

Kolejną kwestią jest domofon do domku jednorodzinnego. Na rynku jest obecnie ich wiele rodzajów. Ciekawą formą są wideodomofony, dzięki którym mamy podgląd osób stojących przed bramą naszego domu. Zwiększają one komfort użytkowników jak i ich bezpieczeństwo, a w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważną kwestią. Tyle się mówi teraz o napadach przez osoby obce, podające się za listonoszy, kurierów czy pracowników społecznych. Taki domofon pozwoli nam zobaczyć, a nawet nagrać osobę "stukającą" do naszego domu". W razie niebezpieczeństwa czy przykrych sytuacji - wszystko będziemy mieli nagrane i będzie to dowodem w sprawie. Oczywiście mam nadzieję, że do tych celów nigdy się Wam nie przyda, jednak jest to ciekawy bajer, który z pewnością przypadnie do gustu nie jednej osobie i pomoże jej czuć się bezpieczniej. Przykładowo sklep 5Tech od wielu lat działa w obszarze elektroniki użytkowej i z pasją podchodzą do swojej pracy. Wiedzą, jak dorzeczne czynności musi wypełnić tego typu urządzenie – dlatego ciągle wprowadzają atrakcyjne i nowoczesne rozwiązania. W ich ofercie znajdziecie między innymi wideodomofon cyfrowy jednorodzinny wyposażony m.in. w kamerę o wysokiej jakości obrazu, możliwość nagrywania i robienia zdjęć oraz liczne systemy zabezpieczające. 

Czujniki czadu, dymu - takie gadżety również bardzo polecam w domu. Osobiście sama kiedyś z jednego z nich skorzystałam i cieszę się, że pomyślałam i zainwestowałam w coś takiego. Dzięki temu nie stałam się ofiarą zaczadzenia (mieszkając w starej kamienicy).

Inteligentny dom - jakie elementy warto w nim wykorzystać?


 • Elementy zwiększające komfort
Do takich elementów możemy zaliczyć między innymi zdalne uruchamianie różnego rodzaju sprzętów takich jak pralka, piekarnik czy kuchenka mikrofalowa. Wracając z pracy, możemy stojąc w korku włączyć piekarnik, który zacznie piec kurczaka, którego zostawiliśmy w nim rano, a wchodząc do domu - wyjąć go i pałaszować ze smakiem :) 

Zdalnie można też uruchomić zraszacze w ogrodzie, włączyć lub wyłączyć oświetlenie, zasunąć rolety czy otworzyć bramę wjazdową i drzwi garażowe. 

 • Elementy automatyzujące
Tutaj zalicza się również sporo funkcji. Można ustawić sobie automatyzację świateł w całym domu - czyli włączanie, wyłączanie czy przyciemnianie o danej godzinie, włączyć lub wyłączyć ogrzewanie, klimatyzację, czy podobnie jak w poprzednim rodzaju elementów - włączyć lub wyłączyć domowy sprzęt. Ciekawym rozwiązaniem są również czujniki ruchu z włącznikiem świateł - na przykład w korytarzu.

Myślę, że ile ludzi - tyle pomysłów w zastosowaniu tego typu elementów. Żyjemy w 21 wieku, mamy coraz więcej pracy, a mniej czasu dla siebie, więc czemu by nie korzystać z takich dobrodziejstw elektroniki? Myślę, że stosowane z umiarem mogą tylko umilić nam życie, ale trzeba myśleć głową i nie wyręczać się we wszystkim.

Co myślicie o takich inteligentnych domach? Które rozwiązania podobają się Wam najbardziej?

Komentarze

 1. Domofon to podstawa, mi się marzą włączane/wyłączane światła na komendę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie czujniki to świetny wynalazek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czujniki czadu i dymu warto mieć w swoim domu, czy mieszkaniu, często mogą uratować życie. Super sprawa też z tym wydeodomofonem, może w przyszłości takiego zamontuję, jak już będę miała swój dom. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę o czymś takim
   (jak będę miała dom oczywiście).

   Usuń
 4. Czujnik dymu to bardzo przydatna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czujnik czadu, ewentualnie gazu powinien być w każdym domu. Zwiększa bezpieczeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 6. My w garderobie mamy światło, które zapala się właśnie dzięki czujnikowi ruchu. Fantastyczna sprawa szczególnie jak niosę górę ciuchów z suszarki - nie muszę szukać włącznika światła :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie jestem przekonana do dużej ilości elektroniki w domu. Alarm w zupełności jak dla mnie jest wystarczający. Wiem z doświadczenia ze takie sprzęty potrafią sie ponosić i jest wówczas problem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Elektronika jest sporo do póki się nie zacznie psuć. Uważam, że czujnik dymu to obowiązek w domu

  OdpowiedzUsuń
 9. tak to ważne elementy, które dodatkowo sa ładną dekoracją

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że wszystkie elementy są bardzo potrzebne i z pewnością poprawiają nasz komfort :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja jednak boję się, ze takie systemy będą jeszcze zbyt zawodne i nie intuicyjne, co może spowodować szereg różnych dodatkowych problemów.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja najbardziej ucieszyłabym z inteligentnego oświetlenia, podgrzewanego podjazdu, bo zimą bym nie musiała odśnieżać, i odkurzacza centralnego.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak dla mnie takie dom jest nie osiągalny ale czasami warto pomarzyć na pewno to świetna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 14. Warto wziąć pod uwagę właśnie intrligenty dom. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciel wymaga niektórych urządzeń by ubezpieczenie było prawomocne. U mnie ubezpieczyciel wymaga czujnika dymu, gazu w domu, zawory odcinające wodę z pieca oraz dwóch różnych skrzynek od bezpieczników.

  Wszytko po to by wykluczyć całkowicie pomyłkę ludzka.
  Dlatego warto czytać umowę. Dla mnie cześć z rzeczy wymienionych w poście, to standard, a nie coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czujnik dymu i czadu oraz domofon na pewno jest potrzebny. Reszta trochę mnie przeraża. Pewnie naczytałam się za dużo o potencjalnej wojnie z inteligentnymi maszynami :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram