Błąd w sztuce lekarskiej

POST SPONSOROWANY / REKLAMA


W telewizji, gazetach czy internecie, coraz więcej można przeczytać o błędach lekarzy. Pozostawione igły czy gazy w ciele, wycięcie złej nerki - takie błędy sprawiają, że życie pacjenta jest zagrożone i narażony jest on na poważne komplikacje. 

Mimo że mamy zaufanie do lekarzy i poddajemy się różnym zabiegom na naszym ciele - oni są również ludźmi i nie są oni nieomylni. Niektóre błędy - podczas stawiania diagnozy, czy właśnie nieudanej operacji nazywamy jako błąd w sztuce medycznej. Po czym go poznać i co zrobić w przypadku, kiedy spotka nas taka sytuacja? Zacznijmy od początku.

Zgodnie z literą prawa - błędem w sztuce lekarskiej nazywa się sytuacja, kiedy postępowanie lekarza jest niezgodne z nauką i wiedzą medyczną. Każdy z nich zalicza się do pewnych klasyfikacji tj.: 
- błąd diagnostyczny polegający na nieprawidłowej diagnozie, jak również na wadliwej ocenie stanu zdrowia pacjenta, mimo prawidłowego badania diagnostycznego. 
- błąd terapeutyczny czynność lekarza w zakresie leczenia np. pozostawienie osoby po operacji bez nadzoru, błędne dawkowanie leków. 
- organizacyjny - podjęcie nieprawidłowej decyzji przez osoby kierujące placówkami medycznymi (szpital, przychodnia). Mieszczą się tu wszystkie zaniedbania logistyczne, brak dostępu do diagnostyki, właściwego sprzętu. W przeciwieństwie do błędów diagnostycznych oraz terapeutycznych może być popełniony przez podmiot odpowiedzialny za pełnienie funkcji administracyjnych lub organizacyjnych, niezależnie od posiadanych kwalifikacji zawodowych np. zaniedbania dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej.
- błąd techniczny - zaniedbanie lub nieprawidłowe działanie czy realizowanie decyzji lekarskich już podjętych. Najczęściej dzieje się to przy zabiegach wykonywanych przez personel medyczny. Dzielą się one na:
a) Błędy przy leczeniu - i tu na przykład pozostawienie igły czy wiertła w ciele pacjenta.
b) Błędy ściśle techniczne - naruszenie obowiązujących reguł ostrożności np. pomylenie tożsamości osób zakwalifikowanych do operacji.

Sprawy o odszkodowania za błędy lekarskie są niezwykle skomplikowane i wymagają od osoby poszkodowanej głębokiej wiedzy medycznej oraz prawnej. Dlatego też nie wszystkie osoby decydują się o ubieganie się o należne mu się odszkodowanie - zadośćuczynienie. Co w takiej sytuacji ma zrobić pacjent, który niestety się na tym nie zna? 

Istnieją specjalne kancelarie prawne, które zajmują się takimi przypadkami. Każdy z nich jest indywidualnie rozpatrywany, prawnik zapoznaje się z historią leczenia i ustala, na jaki błąd narażony został jego klient i wtedy ustala kwotę odszkodowania, o jakie będziemy się ubiegać. Takie kancelarie prowadzą sprawy na etapach polubownych czy sądowych, wyręczając przy tym klienta w większości czynności prawnych - takich jak pozew czy reprezentacja sądowa. Dlatego warto korzystać z takiej pomocy. Nie każdy jednak wie, że takie kancelarie istnieją, albo boją się wysokich kosztów - pamiętajcie, że niektóre udzielają również bezpłatnej porady prawnej, a później ustalane są koszty i warunki współpracy.

Spotkaliście się z błędami w sztuce medycznej w Waszym otoczeniu? Osoby poszkodowane uzyskały godne odszkodowania? 

Komentarze

 1. niestety błedy są czeste i dobrze wiedziec gdzie sie udac w przypadku gdy nasz lekarz nas zawiedzie! super ze poruszyłas ten temat

  OdpowiedzUsuń
 2. od 8 miesięcy borykam się z tą myślą czy wytoczyć szpitalowi sprawę zadośćuczynienie dla mojego syna. Po porodzie zarazili go wirusem, który ma ciągły wpływ na jego życie. Ciągła walka o miejsca u lekarzy ... masa płatnych badań i cała ta reszta, ale nie mam do końca odwagi zacząć tej walki, bo boję się, że ją przegram i nie będę potrafiła wtedy spojrzeć w oczy synka.. Ale dobrze, że mówisz o tym głośno... Muszę udać się w dobre ręce po radę wtedy ostatecznie podejmę decyzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że powinnaś zasięgnąc rady specjalistów.

   Usuń
 3. nie spotkałam sie w swoim otoczeniu z takim przypadkiem. JEdnak wiele się ostatnio o tym słyszy.

  OdpowiedzUsuń
 4. niestety błędy zdarzają się każdemu, ale jeśli chodzi o lekarzy to nawet najmniejszy błąd może ich wiele kosztować, bo jednak na szali jest ludzie zdrowie bądź życie. Ja nie spotkałam się na szczęście z takim błędem z ich strony.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama osobiście się z niczym złym nie spotkałam jeżeli chodzi o lekarzy ale wiele, wiele się nasłuchałam i naoglądałam, więc wierze, ze coś takiego istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja na szczęście, nie spotkałam się z takim przypadkiem w bliskim otoczeniu. Niestety, coraz częściej słyszy się o błedach lekarskich. Warto wiedziec o tym, że istnieje w takich przypadkach pomoc prawna:)

  OdpowiedzUsuń
 7. mnie na szczęście nigdy nic złego się nie przydarzyło, nie leżałam w szpitalu i nie miałam żadnych zabiegów. gdybym podejrzewała, że lekarz popełnił błąd na pewno skorzystałabym z pomocy prawnika.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja babcia niestety się spotkała. Sprawa utknęła w miejscu

  OdpowiedzUsuń
 9. To bardzo wazny temat. Najgorsze jest to,ze tego typu przypadki w ogole maja miejsce. Nikomu nie zycze takich problemow. Ludzie czesto obawiaja sie przegranej w sprawie. A nawet o o rade specjalisty nie siegna. To duzy blad. Takie wpisy powinny byc zdecydowanie czesciej podejmowane :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Siostra lata wstecz złamała nogę i przekręciła kostkę w górach a tata w przypływie adrenaliny ją nastawił, akcja z GOPR i znoszenie jej w dół potem SOR w najbliższym szpitalu. Trwało to pół dnia i w nocy wróciliśmy do domu z nogą od dołu do biodra w gipsie z zaleceniem wizyty u lekarza "u siebie". Po tygodniu okazało się, że lekarze po prostu zagipsowali nogę nic z nią nie robiąc... Konieczny był zabieg i wsadzanie śrub a także szycie - ewidentne zaniedbanie. Nie dawaliśmy tego do rozpatrzenia prawnego, nawet nikt o tym nie pomyślał...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz - a pewnie zaliczyłoby się to do takich błędów lekarskich.

   Usuń
 11. Moja mama ma np igle w zebie. Ale o wielkim bledzie lekarza mialam niestety okazje przekonać sie w Sylwestra, kiedy to lekarz przepisal za mocne lekarstwa babci, ale inny lekarz nie chcial tego podważyć i skonczylo sie to tak, jak niestety sie skonczylo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jak? A u mamy igła jak się znalazła?

   Usuń
  2. Babcia zmarła. A mama miała robione zdjęcie zęba i są okazało, że złamana igła w nim siedzi.

   Usuń
 12. Jak dobrze, że mnie, ani nikogo dookoła mnie to nie spotkało. Przerażają mnie wręcz sytuacje w których zdarzają się tego typu błędy, czasami wręcz kategoryczne.

  OdpowiedzUsuń
 13. W moim bliskim otoczeniu niestety spotkałam się z takim błędem lekarzy. Jest to coś strasznego, nawet nie chcę do tego wracać pamięcią :( Wiadomo wszyscy jesteśmy ludźmi, ale czyjeś błędne decyzje mają wpływ na życie innych ludzi. To niestety nie jest fajne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję że ta osoba dostała odszkodowanie które jej się należy.

   Usuń
 14. Coraz częściej słyszy się o błędach popełnianych przez lekarzy, na szczęście w mojej rodzinie nie miało to miejsca. Bardzo dobrze, że poruszasz ten temat, osoby potrzebujące będą wiedziały gdzie się zgłosić :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moja kuzynka, jakiś czas temu, padła ofiarą błędu w sztuce lekarskiej. Proces w sprawie odszkodowania był długi i żmudny, ale udało się je uzyskać. W takich wypadkach warto walczyć o swoje i korzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety błędy zdarzają się dość często ale niestety ludzie albo nie wiedzą że się im należy odszkodowanie, ale się boją o nie zawalczyć.

  OdpowiedzUsuń
 17. Znasz historię mojej córki. Przy cięciu cesarskim złamano jej rączkę. W ramieniu i w dodatku z przemieszczeniem. Jesteśmy w trakcie walki. Mam nadzieję, że uda nam się wygrać.

  OdpowiedzUsuń
 18. U mojej bratowej kiedyś dentysta zostawił wiertło w zębie podczas kanałówki :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Oj dobrze wiemy o czym piszesz 😉 nasz tata był ostatnio w szpitalu i zlecili mu złą diagnozę kilka razy 😄 za pierwszym razem ze coś ma z nerkami, potem jelita, potem znów coś o kręgosłupie i już sami nie wiemy co mu dolega 😅

  OdpowiedzUsuń
 20. Błędy w sztuce lekarskiej zdarzają się bardzo często i bardzo często nikt nie jest za to karany. Tak nie powinno być, bo to zwykli ludzie na tym cierpią.

  OdpowiedzUsuń
 21. Niestety błędy w sztuce często się zdarzają. Dobrze wtedy wiedzieć, co robić. Mnie jeszcze na szczęście nic takiego nie spotkało.

  OdpowiedzUsuń
 22. O tym slyszy sie na codzien... Tak byc nie powinno. Lekarze to osoby, ktore maja pomoc i ktore odpowiadaja za nasze zdrowie i zycie! W moim otoczeniu na szczescie nie bylo takiej sytuscji, ale zawsze trzeba walczyc o swoje

  OdpowiedzUsuń
 23. W dzisiejszych czasach wiele niedobrego dzieje się szpitalach i przychodniach. Dobrze wiedzieć, że są specjalne kancelarie prawne zajmujące się takimi rzeczami, choć wolała bym z nich nie korzystać

  OdpowiedzUsuń
 24. Mnie jeszcze nic złego nie spotkało poza chamskim traktowaniem pacjenta przez lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 25. W mojej dalszej rodzinie zdarzył się błąd... Kobiecie podano antybiotyk na który była uczulona i niestety zmarła. Rodzina nie ubiegała się o odszkodowanie. Niestety.

  OdpowiedzUsuń
 26. Na szczęście nigdy nie spotkałam się z takim bardzo drastycznym przypadkiem, ale sama gdybym nie poszła w końcu do lekarza prywatnie to nie wiem czy nie skończyłoby się to całe leczenie operacją. Lekarka ciągle dawała mi ten sam antybiotyk, a infekcja zatok wracała i wracała. Prywatnie lekarz dał mi inne lekarstwa i zastrzyki co dało lepsze efekty :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Niestety błędy się zdarzają;(

  OdpowiedzUsuń
 28. Niestety, gdy przyjdzie co do czego, to ciężko dochodzi się swych praw.

  OdpowiedzUsuń
 29. Przydatny post. Ja sie z taka sytuacja nie sootkalam i mam badzieje ze nigdy nie spotkam

  OdpowiedzUsuń
 30. nie spotkałam sie jeszcze z taką sytuacja. Odpukać!

  OdpowiedzUsuń
 31. Kolejny wspaniały post informacyjny! Bardzo fajnie, że o tym piszesz. Niestety takie sytuacje coraz częściej mają miejsce, a wiele osób nie wie jak może z tym postępować.

  OdpowiedzUsuń
 32. Często się słyszy o takich przypadkach, szczególnie w tv, :/

  OdpowiedzUsuń
 33. temat okropny, ale bardzo istotny. Dobrze wiedzieć kilka spraw, mieć większą wiedzę

  OdpowiedzUsuń
 34. Wiele razy słyszałam o takich błędach i aż strach człowieka sięga, gdy myślisz, że ciebie bądź twoich bliskich coś takiego może spotkać. Warto wiedzieć, że nie ma się czego bać, gdyż rzeczywiście, są ludzie i kancelarie, w których możemy uzyskać wysoko kwalifikowaną pomoc w danym zakresie:)

  OdpowiedzUsuń
 35. Niestety takie przypadki się zdarzają... Warto wiedzieć, co robić w takich sprawach.

  OdpowiedzUsuń
 36. Aż ciarki przechodzą jak słyszę w TV o takich sprawach, na całe szczęście ani ja ani nikt z mojego otoczenia nie miał problemów z błędami lekarzy

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja się nie spotkałam z takim błędem ani nikt z bliskich mi osób, aczkolwiek słyszałam wiele opowieści i do tego w telewizji pełno tego było. :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Niestety takie błędy zdarzają się nie raz, chociaż ciężko to zaakceptować to niestety jesteśmy omylni, bo jesteśmy tylko ludźmi :(

  OdpowiedzUsuń
 39. Oj dużo razy słyszałam o błędach lekarzy, na szczęście w mojej rodzinie nie miało nic takiego miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Nie spotkałam się z takim przypadkiem, ale dużo się o tym słyszy niestety. Szkoda, że takie sytuacje mają miejsce, to wielki ból i cierpienie na tych osób i często ich bliskich. Każdy boi się wysokich kosztów związanych z pomocą prawnika, dobrze że teraz jest też możliwość skorzystania z bezpłatnych porad, chociaż nie zawsze jest to proste, szczególnie w mniejszych miejscowościach :/

  OdpowiedzUsuń
 41. Ja na szczęście się jeszcze z tym nie spotkałam, choć pamiętam kiedyś jak mój brat (wtedy był w wieku nie wiem 8-10 lat?) to po wycięciu wyrostka robaczkowego zaszyli mu kawałek szmatki (!), przez co nie chciało się goić i babrało się, na szczęście szybko się okazało, że coś jest nie tak i usunęli...

  OdpowiedzUsuń
 42. Błędy się zdarzają i to coraz częściej. I warto mieć wiedzę, co dalej z tym robić. świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Niestety w medycynie często są błędy, dobrze wiedzieć co należy z tym zrobić

  OdpowiedzUsuń
 44. Na szczęście nigdy mnie to nie spotkało i mam nadzieję , że tak zostanie ale to prawda , slyszy sie o tym coraz czesciej

  OdpowiedzUsuń
 45. Bardzo ciekawy post. Niestety, ale do błędów lekarskich dochodzi coraz częściej. Zdarza się, że lekarza nie ponoszą za to odpowiedzialności, a nawet nie są zwolnieni z wykonywanego zawodu.

  OdpowiedzUsuń
 46. Na szczęście nie miałam takiego przypadku, ani u siebie, ani w najbliższym otoczeniu :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Dobrze wiedzieć, że w razie takiej sytuacji można się ubiegać o odszkodowanie. Zdrowia nic nie zwróci, ale dobre i zadośćuczynienie.

  OdpowiedzUsuń
 48. W trakcie studiów badałam kilka spraw dotyczących błędów w sztuce lekarskiej i przyznać muszę, że warto jest dochodzić swoich praw, tak jak w każdej sprawie. Nie ma sensu bać się tego, że np. jest to osoba na wysokiej pozycji i inni z tej samej "firmy" będą jej bronić. Wielu poszkodowanych dostaje bardzo wysokie odszkodowania, które chociaż w jakimś stopniu rekompensują doznaną krzywdę, choć wiadomo, że pieniądze nie oddadzą życia czy zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 49. Na szczęście nie miałam żadnych nieprzyjemności jeśli chodzi o błędy w sztuce lekarskiej chociaż jeśli chodzi o poród to nie wszystko bylo ok

  OdpowiedzUsuń
 50. ojj nie moge o tym czytac juz tyle o tym slyszalam.... bledy lekarskie mnie draznia

  OdpowiedzUsuń
 51. Bardzo przydatny wpis Kochana z pewnością sporo osób skorzysta z tych rad , ja na szczęście ,,odpukać" nie mam problemów z lekarzami :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Temat bardzo ciężki, wiele osób nie wie jak prawidłowo do tego podejść. bądź też zdają sobie sprawę, że nie zawsze da się z tym wygrać.

  OdpowiedzUsuń
 53. Niestety w mojej bliskiej rodzinie coś się takiego wydarzyło, a dokładnie błędna diagnoza, która mogła spowodować paraliż całego ciała. Gdyby nie upór osoby ( brak wiary w lekarzy)i chęć zasięgnięcia kolejnej rady u innego lekarza, moja mama była by sparaliżowana.

  OdpowiedzUsuń
 54. Myślę, że mój przypadek można zaliczyć do błędów terapeutycznych, ale nie ubiegałam się o odszkodowanie tym razem. Ogólnie rzecz biorąc, mam bardzo ograniczone zaufane do lekarzy, bo już wielokrotnie spotkałam się z tak olewczym podejściem, że masakra...

  OdpowiedzUsuń
 55. Niestety, wielu ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez lekarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, że może walczyć o jakiekolwiek odszkodowanie (w końcu godząc się na zabieg, są informowani o ewentualnych skutkach ubocznych, prawda?)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram