Pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Post sponsorowany

Dziś chciałabym poruszyć temat odszkodowania. Tak naprawdę nie mówi się na ich temat za wiele, a moim zdaniem każdy obywatel powinien być uświadamiany o swoich prawach i możliwościach.

Zacznijmy od tego - co to jest odszkodowanie?

Świadczenie, które należy się osobie poszkodowanej za wyrządzone krzywdy od podmiotu prawa cywilnego - (np.: osoby fizycznej, osoby prawnej - w tym Skarbu Państwa), który tę szkodę wyrządził lub ponosi za nią odpowiedzialność.

Odszkodowanie stanowi pieniężną rekompensatę uszczerbku, który postał u poszkodowanego. Wysokość takiej kwoty musi być adekwatna do wielkości szkody. Odszkodowanie powinno zaspokoić koszta poniesionej straty i ewentualne zyski, które mogły nastąpić w przypadku gdyby nie doszło do zdarzenia.

Główne przykłady odszkodowań:
 • odszkodowanie z OC – forma ubezpieczenia chroniąca sprawców różnych zdarzeń przez pieniężną odpowiedzialnością za szkody, które wyrządził nieumyślnie. 
 • odszkodowanie z autocasco – dobrowolne ubezpieczenie samochodu, które chroni dany samochód przed różnymi zdarzeniami na drodze, a nawet chroniące przed kradzieżą.
 • odszkodowanie z ubezpieczenia na życie – należy się w momencie śmierci ubezpieczonej osoby i pośmiertnie wypłacane jego rodzinie.
 • odszkodowanie powypadkowe - należy się osobom, które uległy wypadkowi w pracy, gospodarstwie domowym czy za granicą - pod warunkiem, że osoba posiada wykupione takie ubezpieczenie.
 • odszkodowanie od Skarbu Państwa – możliwe do uzyskania, gdy sąd wykaże nieprawidłowości, nadużycia czy zaniechania w postępowaniu urzędników państwowych działających na szkodę danej osoby, przedsiębiorstwa czy organizacji.
 • odszkodowanie od banku – przyznawane w momencie, kiedy udowodni się działania banku na szkodę klienta (np. niedoinformowanie klienta, składanie oraz nakłanianie go do skorzystania z niekorzystnej oferty finansowej).

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Wszystko zależne jest od tego, za co chcemy uzyskać takie odszkodowanie. Jeśli np. chcemy uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy, musimy pamiętać, że w pierwszej kolejności musimy zakończyć leczenie - czyli wrócić do zdrowia (o ile to możliwe). Następnie złożyć wniosek w odpowiedniej instytucji. Oczywiście oprócz wniosku potrzebne będą nam też zaświadczenia lekarskie i inne dokumenty. 

Są jednak osoby, które nie są w stanie same pozałatwiać takich dokumentów, spraw i dopilnować, aby wszystko przebiegło zgodnie z procedurami. Nie oznacza to jednak, że nie otrzymamy przez to należnych pieniędzy. Istnieją bowiem kancelarie, które zajmują się odzyskiwaniem odszkodowań. Działają one na terenie całej Polski więc bez obaw - nie musisz mieszkać w wielkim mieście, aby móc skorzystać z takiej oferty. Wystarczy skontaktować się z kancelarią telefonicznie bądź przez internet. A jedną z takich kancelarii jest np. Kompensja. 


Komentarze

 1. Takie kancelarie przydają się bardzo w walce o nasze prawa. Firmy ubezpieczajace stosują różne kruczki i na prawdę nie tak łatwo jest uzyskać należne nam odszkodowanie. Wiem to z własnego doświadczenia więc jeżeli ktoś tak jak ja nie czuje się biegle w kwestiach prawnych to lepiej poprosic o porade fachowców. Tak naprawdę gdy coś się dzieje to czlowiek sam nie wie od czego zacząć i które dokumenty są ważne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ostatnio dowiedziałam się, że na mojej uczelni wszyscy studenci są ubezpieczeni od NNW. Podejrzewam, że jakby przyszło co do czego to z odszkodowania byłyby nici i trzeba by było skorzystać właśnie z usług takiej kancelarii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że jeśli mamy możliwość uzyskania odszkodowania to za każdym razem powinniśmy zatrudnić taką kancelarię. Nasze prawo jest zawiłe, ubezpieczyciele robią wszystko by płacić jak najmniej, a jeśli chodzi o stłuczki to już dopiero cuda się dzieją- dlatego warto zaufać i otrzymać to co nam się należy, a nie jakąś część!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sie cieszę że poruszyłaś taki temat i napisałaś o tym wpis. Ludzie często nie wiedzą gdzie szukać pomocy w takich sprawach. Biurokracja i sterty dokumentów do wypełnienia potrafią zdemotywować do dalszego działania w sprawie odszkodowania. Wiele osób sie poddaje. Dobrze że są kancelarie, które pomagaja ludziom przez to przebrnać

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy człowiek powinien wiedzieć na takie tematy, bo życie w niewiedzy nie wróży czegoś dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja zdecydowanie nie byłabym w stanie sama z tym wszystkim sobie poradzić, tym bardziej w trudnej i stresującej sytuacji. Zupełnie nie jestem w stanie ogarnąć tych wszystkich spraw tak, by niczego nie pominąć. Z pewnością szukałabym takiej pomocy, dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdyby spotkała mnie sytuacja (choć wolałabym nie), która zmusiłaby mnie do ubiegania się o odszkodowanie, wolałabym się zgłosić do specjalistów w tej dziedzinie. Byłoby to dla mnie mniej stresujące i miałabym pewność, że wszystko dzieje się tak, jak należy ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie kancelarie to bardzo przydatne organy, zwłaszcza dla osób, które są zabiegane czy starsze. Warto zlecić takie sprawy specjalistom.

  OdpowiedzUsuń
 9. Życie płata figle, i nie wiemy co może się nam przytrafic niemiłego, także dzięki Tobie nabrałam wiedzy na temat dość mi nieznany.

  OdpowiedzUsuń
 10. naszczęscie nie miałąm jeszcze okazji w której potrzebowałabym pomocy w zdobyciu odszkodowania (mam nadzieję ze to szybko nie nastąpi), jednak wpis przydatny i bardzo fajnie ze poruszasz tą kwestię - dodaje do zakładek

  OdpowiedzUsuń
 11. Teść jest po udarach i niestety nie miał możliwości sam załatwić spraw dotyczących odszkodowania i zajęły się tym dzieci, także jeśli dana osoba ma żonę bądź dzieci to niekoniecznie trzeba korzystać z usług osób trzecich (firm) ��

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze do niedawna nawet nie zastanawiałam się nad ubezpieczeniem prywatnym. Niestety jakiś czas temu moja mama złamała nogę i dzięki swojemu prywatnemu ubezpieczeniu uzyskała wystarczającą kwotę na rehabilitacje. Dlatego też się ubezpieczyłam, bo nigdy nic nie wiadomo. Lepiej dmuchać na zimne. Jeżeli kiedykolwiek będę miała problem z uzyskaniem odszkodowania, to z chęcią sięgnę po pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ubezpieczyciele ciągle kombinują, jak nie wypłacić nam odszkodowania, więc taka kancelaria jest bardzo przydatna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zdecydowanie wpis na duży plus, nigdy nie wiadomo co Nas w życiu spotka, a dużo ludzi odpuszcza sobie walkę o odszkodowanie :( Fajnie, że są kancelarie które się tym zajmują.

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałam kiedyś problem z uzyskanie odszkodowania, moja mama musiała bardzo długo się o nie ubiegać :)
  Super wpis.

  OdpowiedzUsuń
 16. Już kiedyś wspominałam, że bardzo cenię sobie rozsądek, więc w sytuacji, gdzie nie wiemy jak postąpić i gdzie się zgłosić, warto sięgnąć po pomoc praktyków. Z ich pomocą uda nam się zawalczyć o swoje prawa i uzyskać to, co nam się należy.

  OdpowiedzUsuń
 17. To dosc wazny temat i niestety niewiedza ludzi na ten temat powoduje, ze po prostu nie walcza o swoje. My podczas ostatniej wichury mielismy pozwalanych okolo 20 dachowek. Tesc chcial machnac reka. Powierdzialam NIE! Musialam porobic zdjecia,cale mnostwo, ale otrzymalismy odszkodowanie. Innych doswiadczen nie mialam poki co w odzyskiwaniu odszkodowania i mam nadzieje, ze dlugo nie bede miala.

  OdpowiedzUsuń
 18. Osobiście jestem po swojej pierwdzej kolizji i niestety to ja bylam sprawczynią. Na szczęście moja ubezpieczalnia załatwiła wszystko szybko i bezproblemowo

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię posty o tematyce prawnej, przeciętny człowiek mało wie o swoich prawach i warto poszerzać wiedzę społeczeństwa poprzez zamieszczanie tego typu postów;>

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zuzia, świetny teskt. Cieszę się, że na swoim blogu poruszasz tak różnorodne tematy. Czasem chemy zobaczyć nowe kosmetyki, ubrania a czasem warto przeczytać tekst, który nam się poprostu przyda w codziennym życiu kiedy będziemy domagały się odszkodowania, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 22. Super wpis. Właśnie mam zamiar dzwonić do teściowej i polecić jej takie rozwiązanie, także mają niemiła sytuację i taka instytucja myślę że mogła by im pomóc.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram