Jak działa e-recepta?

 

Jak działa e-recepta?

Po wprowadzeniu recept elektronicznych w 2019 roku (a następnie całkowitej rezygnacji z recept w tradycyjnej formie od 8 stycznia roku 2020) pacjenci znaleźli się w zupełnie nowej sytuacji. Choć z czasem świadomość dotycząca tak zwanych e-recept uległa poprawie, osoby zgłaszające się do lekarza stosunkowo rzadko nadal często nie są pewne, na jakich zasadach są one oferowane, jakie leki można na ich podstawie otrzymać, czy jak podejść do ich realizacji. Tymczasem cyfryzacja medycyny postępuje - obecnie w formie cyfrowej wydawane są także choćby zaświadczenia L-4.
Dziś rozwiejemy więc większość wątpliwości na temat e-recepty, a także usług pokrewnych. Wytłumaczymy też, w jaki sposób zrealizować taki dokument.

E-recepta: co to takiego?

Tak zwana e-recepta, czyli recepta elektroniczna to de facto dokładnie ten sam dokument, co recepta tradycyjna, wystawiany jednakowoż w nieco innej formie. Oznacza to, że osobie, która otrzymała od lekarza receptę elektroniczną przysługują dokładnie takie same prawa, jak gdyby lekarz wystawił ją w formie tradycyjnej. Można więc zrealizować ją w dowolnie wybranym przez siebie punkcie aptecznym w całym kraju (oczywiście pod warunkiem, że dana apteka posiada dany lek).

Wyjątkiem są jednak apteki internetowe: na chwilę obecną nie istnieje możliwość realizacji e-recepty w aptece online. Cyfryzacja medycyny nadal jednak postępuje, więc bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie udostępniona zostanie również i taka możliwość.

Warto podkreślić, że receptę elektroniczną można zrealizować zarówno całkowicie (wykupując wszystkie zapisane przez lekarza leki), jak i częściowo (wykupując tylko niektóre z nich). W tym drugim przypadku do dyspozycji mamy dwie możliwości. Wykupując (przypuszczalnie) dwa różne leki w dwóch różnych aptekach możemy zdecydować się zakup po jednym rodzaju medykamentów w każdej z nich. Jeśli jednak chcemy wykupić, przykładowo, jedynie dwa z czterech zapisanych nam opakowań tych samych leków przeciwalergicznych - drugą partię wykupić będziemy mogli tylko w tej aptece, w której wykupiliśmy pierwszą, w terminie 30 dni. Receptę elektroniczną możemy pozyskać również za pośrednictwem internetu, na przykład stron takich jak e-recepta.net.

Jak wygląda e-recepta?

E-recepta może mieć postać czterocyfrowego kodu podanego nam przez lekarza za pośrednictwem wiadomości sms. W takim przypadku, aby zrealizować receptę należy po prostu podać tenże kod farmaceucie. Otrzymać możemy ją także mailowo. W takim przypadku należy wydrukować otrzymaną receptę - zawiera ona specjalny kod kreskowy, jaki farmaceuta musi zeskanować, aby uzyskać dostęp do zapisanych na niej danych. Podobny kod znajduje się także na tak zwanym wydruku informacyjnym, jaki lekarz może wydać na naszą prośbę.

Jakie leki mogą zostać nam wydane na e-receptę?

Elektroniczna recepta może dotyczyć w praktyce każdego rodzaju leku. Korzystają z niej zarówno lekarze pierwszego kontaktu, przepisujący podstawowe leki wydawane na receptę (na przykład przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy antyzapalne), jak i lekarze specjaliści. Na podstawie recepty elektronicznej wykupić można między innymi leki onkologiczne, kardiologiczne, czy też sterydy. 

Reguła ta dotyczy również środków antykoncepcyjnych zapisanych pacjentce przez lekarza, w tym środków antykoncepcji awaryjnej, jak na przykład Ella One. Kiedy lekarz zapisze nam taki środek w recepcie elektronicznej, bez wahania możemy udać się do dowolnej apteki w całym kraju, aby zrealizować receptę. 

Recepta elektroniczna po teleporadzie

Dzięki wprowadzeniu recept elektroniczny, znacząco ograniczony został czas oczekiwania na taką receptę. Nie ma już bowiem konieczności rejestrowania się u lekarza rodzinnego, tylko po to, aby wystawił on receptę na kolejną partię leków potrzebnych nam z powodu choroby przewlekłej. Uzyskać ją możemy bowiem teraz także w ramach tak zwanych telekonsultacji.

Telekonsultacje umożliwiają szybki i bezpieczny kontakt ze specjalistą medycyny w sposób zdalny - telefoniczny, lub za pomocą czatu internetowego. Podkreślić należy, że specjaliści oferujący takie usługi jak najbardziej legalnie wystawiają recepty na odległość. Konsultacja lekarska za pomocą telefonu, czy internetu pozwoli także otrzymać szybką pomoc w razie pojawienia się dodatkowych, niepokojących nas objawów naszej choroby. 

Elektroniczna wersja „L4”

Kolejnym dokumentem, jaki lekarz może obecnie wystawić w formacie elektronicznym, jest L4 online, czyli po prostu zwolnienie lekarskie, stwierdzające naszą niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych w określonym okresie czasu.  Warto wiedzieć, że specjalista wystawiający elektroniczne zwolnienie lekarskie nie podaje do wiadomości pracodawcy informacji o trapiącej nas chorobie. Jest to związane z wymogiem chronienia naszej prywatności. Informacja taka nie zawiera także danych ubezpieczonego, jak również szczegółów zwolnienia. Oczywiście, nadal ma on jednak prawo do zweryfikowania prawdziwości L4 i przeprowadzenia kontroli.

Również w przypadku zwolnienia lekarskiego istnieje możliwość uzyskania takiego dokumentu na odległość, na przykład po telekonsultacji. Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie jest jednak zobowiązany do przynajmniej przeprowadzenia z nami dogłębnego wywiadu medycznego potwierdzającego nasze dolegliwości.

Recepta elektroniczna - wady i zalety

Jak wszystko, cyfryzacja medycyny i wprowadzenie recept elektronicznych ma zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Z najważniejszych plusów warto wymienić znaczące ograniczenie kolejek lekarskich (zwłaszcza do lekarzy pierwszego kontaktu), przyspieszenie wystawiania oraz realizacji recept, a także fakt, że raz wystawiona recepta elektroniczna zapisana zostaje w systemie e-zdrowie. Oznacza to, że nawet w przypadku jej ewentualnego uszkodzenia nadal mamy dostęp do znajdujących się na niej danych.

Do wad takiego rozwiązania zaliczyć należy np. awarię sieci komputerowej, która może nawet uniemożliwić realizację recept w danej aptece w określonym czasie. Ponadto nie ma możliwości jej poprawy. Jeśli więc lekarz mylnie zapisze dawkę leku, taka recepta musi zostać anulowana, a następnie wypisana jeszcze raz.

*post promocyjny

Komentarze

 1. Ja bardzo lubię tę formę, bo pozwala mi mieć zawsze przy sobie receptę i ją zrealizować

  OdpowiedzUsuń
 2. Też miałam wątpliwości co do e- recepty, ale jestem teraz zadowolona, że to weszło. Przynajmniej mogę zadzwonić do przychodni i poprosić o wypisanie leku, a recepta przychodzi mi na maila i nigdzie nie muszę po nią chodzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja przychodnia nie przysyła kodu recepty na maila, jedynie telefonicznie powiadamia, niby tylko cztery cyfry, ale kiedy jestem w coś zaangażowana czasem nie zapamiętuję.

   Usuń
  2. Możesz wejść na e pacjenta i tam podać maila i numer telefonu to system automatycznie Ci wyśle kod recepty, tego nie robi przychodnia, a system. Też nie miałam, dopóki tego nie zrobiłam ☺️

   Usuń
 3. Na pewno jest to korzystne rozwiązanie, choć początkowo nieco się go obawiałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta forma jest dla mnie dużym udogodnieniem. Po zleceniu takiej recepty dostaje sms i zawsze kod mam przy dobie kiedy jest potrzebny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że w obecnej dobie cyfryzacji e-recepty to wygodna forma dostępna dla wszystkich. W ten sposób wszystkie recepty są w jednym miejscu i żadna nie ma możliwości gdzieś się zawieruszyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka erecepta to jest świetne rozwiązania. Nic się nie zgubi, wszystko możemy od razu podejrzeć na koncie pacjenta, można wypisać receptę długoterminową :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram