Alicja Sinicka & Magda Stachula & Klaudia Muniak "Estrogen" - recenzja książki

Alicja Sinicka & Magda Stachula & Klaudia Muniak "Estrogen" - recenzja książki

O książce "Estrogen" w sieci jest bardzo głośno. Wszystko za sprawą tego, kto jest autorem tego tytułu. Trzy poczytne autorki emocjonujących thrillerów psychologicznych łączą siły we wspólnej powieści, która zmrozi krew w żyłach fanom gatunku. Magda Stachula, Alicja Sinicka i Klaudia Muniak stworzyły książkę, o której długo nie da się zapomnieć.


Jeśli wpadacie czasem na mojego bloga, to wiecie, że zaczęłam częściej sięgać po kryminały i thrillery. Wcześniej robiłam to rzadziej i dodawałam tutaj jedynie recenzje książek typowo kobiecych. W końcu odważyłam się dzielić się z Wami opinią na temat wszystkich książek, po które sięgam, a "Estrogen" należy do jednej z nich. Czy to niesamowite trio autorek dało radę porwać mnie do świata, który wykreowały? O tym za chwilę. 

Zostawiam Wam opis ze strony wydawnictwa, abyście mogli zobaczyć, o czym opowiada ta historia. 

Nowobogacka rodzina Jurczyków pnie się po szczeblach drabiny społecznej w oszałamiającym tempie. Sieć ekskluzywnych restauracji wreszcie zaczyna przynosić niebagatelne zyski, co podnosi prestiż rodziny i otwiera przed nią nowe możliwości. Nic nie wskazuje na ciąg tragedii, które mają się wydarzyć…

Utalentowany kucharz i popularny celebryta – duma rodziny – Michał Jurczyk nie pojawia się w odcinku na żywo kulinarnego show, które pokochała cała Polska. Na puste miejsce w jury spoglądają one: Daria, Patrycja i Michalina. Kobiety kochające go do szaleństwa. Kobiety tak samo go nienawidzące. Narzeczona planująca ślub, porzucona była dziewczyna i – żyjąca wiecznie w cieniu brata – siostra bliźniaczka. Która z nich najbardziej pragnęła, żeby zniknął?


Alicja Sinicka & Magda Stachula & Klaudia Muniak "Estrogen" - recenzja książki


Główne bohaterki mamy tutaj trzy i to właśnie z ich perspektywy przedstawiona jest cała historia. Każdy dział, to opowieść jednej z nich i przedstawienie danej sytuacji z ich punktu widzenia. Podoba mi się ten pomysł, bo dzięki temu poznajemy lepiej każdą z nich. 

Patrycja, to kobieta piękna i zadbana, odnosząca sukcesy w branży hotelarsko-gastronomicznej. Jest współwłaścicielką restauracji i hoteli, które założyła razem z Michałem, kiedy był jeszcze jej narzeczonym. Niestety po pięciu latach związku mężczyzna zostawił ją dla Darii - kobiety, do której Patrycja postanowiła się zgłosić w sprawach biznesowych. Patrycja mimo upływu czasu nadal kocha Michała i nie potrafi pogodzić się z jego odejściem. 

Michalina, to siostra bliźniaczka Michała. Mimo że urodzili się tego samego dnia, to dorastała w jego cieniu. To on od zawsze był oczkiem w głowie rodziców, z jego poczynań są najbardziej dumni i jemu podają wszystko na tacy. Miśka od dziecka była gdzieś z boku, a do wszystkiego musiała dojść sama, a mimo wszystko nadal rodzice nie są z niej dumni i nie zwracają uwagi na jej sukcesy. Posiada własną winiarnię, jest mistrzem gotowania, ale i tak jej brat bliźniak wygryzł ją z miejsca jurora w jednym z programów rozrywkowych. 

Daria wychowała się w bardzo bogatej rodzinie. Wszystko, co ma, zawdzięcza ojcu i wszyscy dookoła o tym wiedzą. Jest piękną i zadbaną kobietą, która zakochała się w Michale i uległa jego urokowi. Teraz są zaręczeni. Kiedy mężczyzna znika jej świat legnie w gruzach. Czy uda jej się odnaleźć ukochanego? Jakie tajemnice kryje przed narzeczoną Michał? Czy wpłyną na relacje tych dwojga?

O Michale mogę dużo powiedzieć, chociaż tak naprawdę poznałam go jedynie z opowieści kobiet, które grają tu pierwsze skrzypce. Książka zaczyna się, kiedy Michał zaginął i tak naprawdę nawet czytelnik nie wie co dzieje się z mężczyzną. W większości pokazane są tutaj wspomnienia z nim związane i sytuacje poprzedzające jego zniknięcie. Michał sprawił wrażenie faceta, który jest rozpieszczonym dzieciakiem, niezdecydowanym, zbyt pewnym siebie i ... hulającym gdzie popadnie. Czy ktoś pragnie dać mu nauczkę? Czy ktoś stoi za jego zaginięciem? Czy może stchórzył przed ślubem i po prostu uciekł?


Alicja Sinicka & Magda Stachula & Klaudia Muniak "Estrogen" - recenzja książki


Na pytania, które zadałam wyżej nie dam Wam odpowiedzi. Historia jest bardzo przemyślana i ciekawie złożona. Zawsze zastanawiam się, w jaki sposób trzy czy dwie autorki piszą wspólnie powieść. Czy najpierw siedzą i wymyślają razem fabułę, a potem dzielą się na działy i później je łączą? Tego nie wiem, ale czytając "Estrogen" w ogóle nie odczułam, żeby któreś fragmenty różniły się stylem pisania. Całość jest świetnie skonstruowana, każda bohaterka doskonale wykreowana, a historia rozwija się swoim tempem. Razem z dziewczynami zastanawiałam się, co spowodowało, że Michał zniknął i gdzie się podziewa. Zaczynałam nawet martwić się o to, czy mężczyzna jest bezpieczny. Kiedy dowiadywałam się o jego ekscesach byłam na niego wściekła i momentami dziwiłam się Darii, że nie zostawi go i nie poszuka kogoś lepszego. No cóż, kobiety są nieprzewidywalne, a ich uczucia na tyle mocne, że nic nie jest w stanie tego zmienić. A może jednak jest na to sposób? 

Zakończenie było niezwykle zaskakujące i naprawdę nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Autorki sprawiły, że wszystko w zachowaniu Michała stało się dla mnie jasne. W sumie, nie tylko dla mnie, bo dla bohaterek również. 

Świetnie bawiłam się z tą książką i nie potrafiłam się od niej oderwać. Przeczytałam ją w jeden wieczór i żałuję, że nie rozłożyłam jej na kilka. Dlaczego? Mogłabym dawkować sobie te emocje, a tak, pozostałam z otwartą szczęką i natłokiem myśli. Cieszę się, że zdecydowałam się ją zamówić i nie żałuję ani minuty, którą przy niej spędziłam. Dziękuję Wydawnictwu Luna za egzemplarz do recenzji, a autorkom gratuluję niesamowitej historii.

Dajcie znać czy mieliście okazję poznać tę książkę? Jak się Wam podoba?

Komentarze

 1. Mnie niestety ta propozycja bardzo zawiodła, pomysł na fabułę był jednak super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze tak jest, że czytelnicy dzielą się na zadowolonych i tych, którzy czują zawód. Mnie się podobało :)

   Usuń
 2. Lubię czytać takie wspólne autorskie propozycje, jednak nie tego tupu ksiażki. Zazwyczaj wybieram lekką literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tylko książki Alicji Sinickiej i nawet mi się podobały. Nie ciągnie mnie jednak do następnych. Nie mówię jednak nie ostatecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio zraziłam się nieco do twórczości polskich pisarzy, ale może właśnie ten tytuł przetnie zła passę rodzimych thrillerów. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zaraz po premierze stała się dosyć popularna i nie ukrywam, że planuję ją przeczytać, ale w późniejszym czasie. Póki co brakuje mi na to czasu, a miejsca na półkach jest już niewiele.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram