Dziecko a sport, czyli dlaczego warto zachęcać do aktywności fizycznej?

 

Dziecko a sport, czyli dlaczego warto zachęcać do aktywności fizycznej?

Sport to zdrowie i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku, w tym dziecięcym. W większości przypadków nie trzeba szczególnie zachęcać najmłodszych do ruchu – większość dzieci jest sama w sobie aktywna, chętnie spędza czas na świeżym powietrzu oraz lubi gry i zabawy ruchowe. Dobrym krokiem może być jednak zapisanie dziecka na zajęcia sportowe, które pozwolą rozwijać w nim zamiłowanie do sportu oraz będą stanowiły doskonałą alternatywę dla komputera i telefonu komórkowego.

 

Dlaczego sport jest tak ważny w życiu i rozwoju dziecka?

Eksperci tworzący portal Akademia Mądrego Dziecka są zgodni – sport ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Pozwala zaspokoić naturalną potrzebę ruchu i aktywności, z którą rodzi się każdy człowiek oraz pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny, psychiczny i motoryczny dziecka. Co istotne, dzieci nie postrzegają sportu tak, jak większość dorosłych osób – jako obowiązku i konieczności. Dla nich sport to przede wszystkim dobra zabawa oraz okazja na spędzanie czasu z rówieśnikami. Warto te naturalne potrzeby wykorzystać, aby zaszczepić w dziecku zamiłowanie do aktywności.

Sport pozytywnie wpływa na wiele sfer życia dziecka. Przede wszystkim pozwala poprawić sprawność fizyczną, uczy dążenia do celu oraz pracy nad sobą. Pozwala także pokonywać trudności i kształtuje charakter, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju psychologicznego. Sport to także swoista nauka życia w społeczeństwie, pomagania innym, radzenia sobie z konkurencją oraz zdrowego podejścia do rywalizacji. Udział w zajęciach sportowych pozwala także poprawić odporność oraz stanowi istotną profilaktykę otyłości, na którą narażony jest spory odsetek dzieci. Sport to także świetny sposób na radzenie sobie z emocjami, nauka współpracy oraz narzędzie do budowania pewności siebie.


Dziecko a sport, czyli dlaczego warto zachęcać do aktywności fizycznej?

 Jak zachęcić dziecko do aktywności sportowej?

Mimo tego, że większość dzieci chętnie bierze udział w zabawach ruchowych, zachęcenie ich do udziału w osobnych zajęciach sportowych może być nie lada wyzwaniem. Takie zajęcia kojarzyć się mogą z przymusem oraz koniecznością poświęcenia wolnego czasu na coś nowego, nieznanego. Dlatego, idąc za poradą specjalistów tworzących treści dla rodziców na portal Akademia Mądrego Dziecka, warto postawić na takie aktywności, które dziecko lubi samo z siebie. Może być to jego ulubiona dyscyplina sportowa, np. piłka nożna, tenis czy pływanie lub zajęcia sportowe, które chętnie śledzi w telewizji.


Dziecko a sport, czyli dlaczego warto zachęcać do aktywności fizycznej?


Ciekawym sposobem na odkrycie, jakie formy aktywności mogą spodobać się maluchowi, jest czytanie książeczek poświęconych różnego rodzaju sportom. Pozwolą one dziecku zapoznać się z zasadami obowiązującymi w poszczególnych dyscyplinach oraz dowiedzieć się, w której z nich chciałoby spróbować swoich sił. Świetnym pomysłem jest także zapisanie dziecka na zajęcia próbne, które często organizują różne instytucje – udział w nich pozwoli dziecku zarówno przekonać się do zajęć sportowych, jak i świadomie wybrać takie, które najbardziej mu odpowiadają i w których będzie uczestniczyło z prawdziwą przyjemnością.

Komentarze

 1. Zajęcia próbne to dobry pomysł. My podczas zbiórek harcerskich też stawiamy na zajęcia w terenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. sport to zdrowie :D Więc ja moja siostrzenice bede zachęcac do sportu

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka jak narazie lubi aktywność fizyczną, jeździ na rowerze lub hulajnodze, chodzi na balet. Mam nadzieję, że się nie zniechęci do ruchu wraz z wiekiem

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam AMD, ich książki są fenomenalne. Co do aktywności to my bardzo lubimy aktywnie spędzać czas, także nie ma z tym problemu :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. kiedyś było tak, że rodzice nie mogli nas zagonić do domu, a dziś większość dzieci trudno jest wygonić z domu. Wiem to po kolegach Ksawerego, tylko garstka lata jak te małe szatany po dworze, to biegają, grają w piłkę, robią bazy. A reszta utkneła z głową w inrernetach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sport to zdrowie! Chociaż syn nie chodzi an zajęcia, to jeździ na rowerze, biegam chodzimy na spacery dla lasu i na pobliski plac zabaw.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sport zawsze spoko w każdym wieku ale najlepeiej jak się miłość do sportu kształtuje od dziecka

  OdpowiedzUsuń
 8. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ciągu roku szkolnego ciężko znaleźć jeszcze czas na aktywność fizyczną. Natomiast w wakacje, czy ferie warto motywować dzieci do wyjścia na świeże powietrze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój synek też bardzo lubi uprawiać sport mimo tego, że robi to w formie zabawy. Dzieci łatwo namówić do aktywności fizycznej. Gorzej z dorosłymi.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram