Robocza odzież ochronna - na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

 

Robocza odzież ochronna - na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Zgodnie z art. 237(6) Kodeksu Pracy, pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi, nieodpłatnie, niezbędne dla jego stanowiska pracy środki ochrony indywidualnej (odzież ochronna), której zadaniem będzie zabezpieczanie pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników zewnętrznych. W tym wpisie znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią odzież dla swoich pracowników.


Zapewnienie pracownikowi odzieży ochronnej, to obowiązek, którego stopień zależy przede wszystkim od zajmowanego stanowiska pracy. Przepisy są w tej kwestii jasne i pracodawca musi o tym pamiętać. Wybór zależy od zagrożeń i szkodliwych czynników występujących na danym stanowisku, ale też potrzeb pracownika. Należy pamiętać o tym, że odzież ta ma chronić i zapewniać jednocześnie komfort pracy. Niestety wiele osób myli pojęcia odzieży roboczej i odzieży ochronnej. Czym więc się różnią?

Odzież ochronna to inaczej mówiąc środki ochrony indywidualnej. Ma ona zapewnić ochronę przed szkodliwymi warunkami i niebezpiecznymi czynnikami takimi jak np. środki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne, wysoka lub niska temperatura otoczenia, pył czy hałas. Natomiast odzież robocza, to ubrania gwarantujące przede wszystkim ochrona pracownika i zabezpieczenie jego prywatnych ubrań przed zabrudzeniem czy zniszczeniem w pracy. Tego typu odzież będzie niezbędna w miejscach pracy takich jak plac budowy. Tego typu ubrania są też często elementem marketingowym jak np. koszulki czy fartuchy z logo danej firmy. 


Robocza odzież ochronna - na co zwracać uwagę przy jej zakupie?W sklepie Alfa i Omega znajdziecie odzież, która została wykonana z wyselekcjonowanych materiałów, które są trwałe, komfortowe w noszeniu, ale również nie należą do kosztownych. Sklep ten jest oficjalnym dystrybutorem znanych i cenionych marek na całym świecie. Pracuje tam grupa doświadczonych ekspertów, która udowadnia, że kompleksowa protekcja powinna wywoływać uśmiech na twarzy każdego pracownika. 

Należy pamiętać, że Kodeks Pracy nie ustala jaki rodzaj środków ochrony indywidualnej powinien być zastosowany na konkretnym stanowisku, dlatego też każdy pracodawca powinien ustalić ten zakres w porozumieniu z przepisami dla danej branży, przedstawicielami pracowników oraz zgodnie z własną wiedzą i specyfiką pracy na konkretnych stanowiskach. Korzystając z usług takich firm jak wspomniany wyżej sklep Alfa i Omega z pewnością będzie to czysta przyjemność i zadowolenie nie tylko pracodawcy, ale również każdego pojedynczego pracownika. A nie od dzisiaj wiadomo, że zadowolony pracownik, to dobry pracownik. 

Jestem ciekawa czy w Waszych miejscach pracy korzysta się z odzieży roboczej albo ochronnej? Jesteście z niej zadowoleni?


Komentarze

  1. Kupowanie odzieży ochronnej należy do pracodawcy. Ustawa mówi, że to oni powinni o to zadbać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatny wpis, taka odzież to bardzo ważna sprawa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram