Atak paniki objawy - jakie są objawy ataku paniki?

 

Atak paniki objawy - jakie są objawy ataku paniki?

Lęk oraz strach do doznania, które towarzyszą każdej osobie w różnych momentach jej życia. Jednak gdy zaczynają pojawiać się często, całkowicie nas paraliżując oraz uniemożliwiając normalne funkcjonowanie to znak, że mamy do czynienia z atakami paniki. I choć jest to- obok depresji- jedno z najczęstszych zaburzeń sfery emocjonalnej człowieka, to niestety posiadamy bardzo małą wiedzę na ten temat. Czym są, skąd się biorą, jakie są objawy ataku paniki, a także jak sobie z nimi radzić to pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.


Czym są ataki paniki

Atak paniki to nagłe i nieprzewidywalne, a także o silnym nasileniu wystąpienie lęku lub strachu, mające najczęściej podłoże psychologiczne. Często nazywany jest także skrajnym lękiem. I choć stan ten trwa stosunkowo niedługo, bo od kilku minut do maksymalnie dwóch godzin, to potrafi być bardzo uciążliwy dla człowieka i często łączyć się z objawami takimi jak ból lub zawroty głowy, ból brzucha, wymioty czy duszności. 

Atak paniki najczęściej pojawia się gwałtownie i trudno powiązać go z jakimś konkretnym powodem, występuje więc samoistnie- ni stąd, ni zowąd zaczynamy obawiać się o swoje życie, czymś nadmiernie denerwować lub stresować. 


Atak paniki objawy - jakie są objawy ataku paniki?

Profesjonalna pomoc psychologiczna - https://kielczyk.pl/


Jakie są przyczyny napadów paniki

Wspomnieliśmy już, że takie napady paniki mają podłoże psychologiczne, zaś czynniki mogą być emocjonalne czy środowiskowe. Swoje źródło często biorą od traumatycznych przeżyć, które mogły wydarzyć się nawet dawno temu lecz odcisnęły na nas tak silne piętno, że efekty widać dopiero teraz lub też od obszarów życia, z którymi sobie nie radzimy- praca, szkoła, rodzina, problemy finansowe, stres w pracy, konflikt z szefem, nieradzenie sobie z powierzonymi zadaniami, śmierć bliskich, kłopoty ze zdrowiem, nieszczęśliwy wypadek, nękanie- tych czynników może być naprawdę wiele.

Objawy ataków paniki

Objawy ataku paniki są na tyle silne, iż często porównywane, a nawet mylone są z objawami zawału serca, choć oczywiście większość z nich tak naprawdę dzieje się tylko w głowie osoby chorej. Najczęściej atak paniki rozpoczyna się powoli, dopiero później znacznie się nasila oraz pojawia się coraz więcej dolegliwości fizycznych. Osoba czuje się oszołomiona lub tak, jakby jakaś część jej stała obok.

Do najczęściej występujących symptomów zaliczyć możemy przede wszystkim: 

 • silne bóle głowy, 
 • zawroty głowy, a nawet omdlenia, 
 • natłok myśli,
 • przyśpieszony oddech oraz tętno (może wystąpić hiperwentylacja);
 • duszności, 
 • drżenie ciała, 
 • zimne poty,
 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • bóle lub ucisk w klatce piersiowej, 
 • bladość skóry;
 • mrowienie kończyn,
 • paraliż ciała.

Leczenie ataków paniki

Nieleczone ataki paniki mogą doprowadzić do agorafobii, czyli zaburzenia, które polega na tym, że człowiek tak bardzo obawia się kolejnego napadu lęku, że zaczyna unikać sytuacji, miejsc oraz osób, które mogą go wywoływać. Ataki paniki są na tyle uciążliwe, że osoba sama próbuje znaleźć sposób, by się z nimi uporać. Jednym z najprostszych sposobów jest obecność bądź bliskość drugiej osoby, dzięki czemu czuje się bezpieczniej. Ważne jest także znalezienie takich rozwiązań, które pomogą odwrócić uwagę od napadów lęku- realizacja pasji, sport, dobra książka lub film- wszystko to pozwoli zająć naszą głowę na tyle, by nie koncentrowała się ona na potencjalnych zagrożeniach i nadmiernych przemyśleniach. 

Jeśli jednak te podstawowe sposoby zawodzą, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest psychoterapia. Podczas poszczególnych spotkań z psychologiem spróbujecie odnaleźć przyczynę występowania ataków paniki oraz dobierzecie najlepsze, skuteczne metody ich eliminacji. Niekiedy leczenie takie wymaga wspomożenia farmakologicznego.

Nie pozwól, aby strach i lęk zdominował Twoje życie. Jeżeli nawet zdarzają się u Ciebie ataki paniki to wiedz, że może to być etap przejściowy jeżeli tylko skutecznie zechcesz sobie z nimi radzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy szybko pomogą Ci odzyskać wewnętrzny i zewnętrzny spokój.

Komentarze

 1. W dzisiejszym świecie jest wiele stresujących sytuacji, myślę że taka panika może występować coraz częściej u młodych osób.

  OdpowiedzUsuń
 2. Panika to coś strasznego. Nie można się opanować i człowiek nie kontroluje swojego stanu. Dobrze, że są miejsca, gdzie można uzyskać pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam chyba raz taki atak paniki. Wiązało się to u mnie z hiperwentylacją. Na szczęście dość szybko sama doszłam do siebie. Pewnie gdyby się to powtarzało, to poszukałabym jakiegoś ratunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Współczuję. Na szczęście mnie się to nigdy nie przydarzyło.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy wpis, nigdy co prawda sama nie miałam ataku paniki, ale moja przyjaciółka tak i to co się z nią działo było nie do opisania. Nie chciałabym przeżyć tego jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
 5. na szczęście nie miałam ataku paniki, ale czytałam i słyszałam wiele wstrząsających historii, często ataki paniki towarzyszą tłumom, a tedy jest naprawdę groźnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja myślę, że atak paniki może przytrafić się każdemu i to sporadycznie. Do specjalisty warto jest się wybrać kiedy ataków jest coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram