Praktyczne porady dla podróżujących

 Post sponsorowany 

porady dla podróżujących

Podróżowanie to marzenie wielu osób, jednak obawa przed opuszczeniem własnego miejsca zamieszkania i wyruszenia w nieznane prowadzi często do pojawienia się uczucia obawy i strachu. Oto praktyczne porady, dzięki którym zyskasz gwarancję, że podczas wymarzonych wakacji wszystko pójdzie zgodnie z planem!


Wiedza to potęga

Planowanie podróży dla niektórych osób jest ulubionym momentem przygotowań do urlopu, inni natomiast woleliby całkowicie ten etap pominąć. Przed zakupem biletów lotniczych lub wpłacaniem zaliczki do biura turystycznego warto jednak zapoznać się z charakterystyką danego kraju, lub regionu geograficznego. Pozwoli to nie tylko uniknąć przykrych niespodzianek na miejscu, ale też lepiej przygotować się do wyjazdu. Podstawowe informacje dotyczą lokalnej waluty, szacunkowych cen produktów spożywczych, kosztów paliwa, języka, religii oraz dokumentów niezbędnych do wjazdu. Pierwsze trzy wymienione aspekty są kluczowe w kwestii posiadania odpowiedniego zabezpieczenia finansowego oraz zakupu używanej na miejscu waluty. Niekiedy okazuje się – tak jak w przypadku krajów Skandynawskich – że tanie bilety lotnicze nie zawsze znajdują odwzorowanie w niskich cenach noclegu lub jedzenia.

Z kolei informacje o językach używanych na miejscu oraz o wyznaniu religijnym lokalnych mieszkańców pozwalają lepiej odnaleźć się po dotarciu do wymarzonego kraju. Czasem zdarza się, że odświeżenie dawno nieużywanego języka niemieckiego lub rosyjskiego znacznie ułatwi komunikowanie się z obsługą hotelową, lub sprzedawcami na targach. Posiadanie kompletu dokumentów jest natomiast niezbędne do bezproblemowego przejścia kontroli paszportowej lub odprawy na lotnisku. W przypadku większości państw europejskich do przekroczenia granicy wystarczy sam dowód osobisty, jednak wybierając się na wakacje na przykład do Turcji, sytuacja ta staje się bardziej złożona. Warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z treścią stron informacyjnych, takich jak https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/wiza-turcja/584.html i dowiedzieć się, czy na miejscu niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wizy turystycznej.


Zadbaj o swój bagaż

Posiadając podstawową wiedzę na temat państwa, które zostało wybrane jako destynacja tegorocznych wakacji, można przejść do przygotowywania swojego bagażu. Najczęściej popełnianym błędem przez początkujących podróżujących jest zabieranie zbyt dużej ilości rzeczy codziennego użytku. Efektem tego jest konieczność transportowania z miejsca na miejsce ubrań, sprzętów oraz gadżetów, które nie zostaną ani razu wykorzystane w podróży. Coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie wyłącznie z bagażem podręcznym – rozwiązanie to nie tylko pozwala sporo zaoszczędzić, ale też jest znacznie wygodniejsze.

Przygotowując bagaż do podróży, warto podzielić wszystkie rzeczy na kilka podgrup, a następnie wybrać spośród nich te niezbędne. Z kolei, zamiast składania ubrań zaleca się zapoznać z techniką rolowania, która pozwala zaoszczędzić sporą ilość miejsca w plecaku lub walizce. Również wszelkie kosmetyki powinny znaleźć się w mniejszych turystycznych pojemnikach, bowiem podczas dwutygodniowego wyjazdu trudno wykorzystać całe duże butelki płynu do demakijażu lub kremu do twarzy. W podróż warto zabrać wyłącznie te przedmioty, które są niezbędne w codziennym życiu. Eksplorując i zwiedzając nowe państwa oraz kultury posiadanie dóbr materialnych staje się wartością drugorzędną. Będąc na miejscu urlopu warto dać się pochłonąć barwom, kolorom i pięknej pogodzie, zamiast martwić się o zbyt ciężki bagaż lub niewystarczającą ilość perfum. Nie bez powodu najbardziej doświadczeni podróżnicy zabierają ze sobą tylko najbardziej potrzebne przedmioty – wszystkie inne w takich okolicznościach stają się mniej istotne.


Ubezpieczenie, dokumenty i kwestie formalne

Dopilnowanie wszelkich formalności to bardzo ważny etap przygotowań do podróży. Pierwszym elementem jest posiadanie niezbędnych dokumentów wjazdowych. W zależności od odwiedzanego kraju będzie to dowód osobisty lub paszport. W przypadku tego drugiego większość państw zastrzega sobie, że paszport osoby przylatującej do danego kraju powinien być ważny przynajmniej pół roku od momentu przekroczenia granicy. Z tego powodu warto sprawdzić – na przykład miesiąc przed urlopem – do kiedy ważne są tego typu dokumenty.

Kolejna kwestia dotyczy ubezpieczenia podróżnego, które należy wykupić przed wyjazdem na wakacje. Na szczęście taka opłata może być w większości przypadków uiszczona nawet do 24 godzin przed opuszczeniem Polski, dlatego „zapominalscy” mogą rozwiązać ten problem nawet w ostatnim momencie. Dużo bardziej złożona kwestia dotyczy typu takiego ubezpieczenia turystycznego, ponieważ w zależności od rodzaju państwa, sposobu spędzania wolnego czasu oraz innych pomniejszych kwestii niezbędne jest wybranie różnych ofert. Przy zakupie polisy dla podróżnych należy zwrócić uwagę na:

 • pełne pokrycie kosztów transportu do Polski

 • pokrycie opłat za świadczenia medyczne w placówkach zdrowotnych

 • ubezpieczenie na wypadek kontuzji odniesionych podczas uprawiania wyczynowych i ryzykownych aktywności fizycznych

 • pokrycie kosztów zgubionego lub skradzionego bagażu

Ilość dostępnych opcji jest ogromna, dlatego warto wybrać polisę, która będzie odpowiadać charakterystyce wyjazdu oraz sposobowi wypoczywania. Jej rodzaj będzie się różnić w zależności od rodzaju odwiedzanego kraju, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie przeglądu dostępnych opcji i wybór najlepszej oferty.


Nie bój się prosić o pomoc

Nawet najbardziej doświadczeni podróżnicy muszą godzinami przygotowywać się do wyjazdu do konkretnego kraju. W tym celu przydatne okazują się strony informacyjne oraz fora turystyczne, gdzie użytkownicy wymieniają się swoimi doświadczeniami z pobytu. W rzeczywistości nie ma bowiem banalnych lub nieodpowiednich pytań, dlatego w takich miejscach można znaleźć odpowiedzi na każdą nurtującą kwestię. Na stronach takich jak https://ekuz.com.pl/porady-dla-podrozujacych/, osoby planujące wakacje mogą znaleźć również informacje na temat wszelkich niezbędnych formalności – począwszy od ograniczeń Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a kończąc na sprawach finansowych związanych z kredytami i pożyczkami na wakacje. Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu jest gwarancją zadowolenia na miejscu, dlatego poświęcenie swojego czasu przed wylotem pozwoli na miejscu w pełni cieszyć się korzyściami, jakie płyną z podróżowania.


Komentarze

 1. Zawsze zabieram za dużo, a zwykle też o czymś zapominam :D Bardzo przydatne porady :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wychodzę z założenia, że przy dowolnej podróży warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Staram się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, który odwiedzać, sprawdzam również wszelkie namiary w sytuacji, kiedy coś by mnie niepokoiło, dopiero później pakuję się, im mniej w walizce czy plecaku, tym lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie ubezpieczenie to w moim przypadku rzecz absolutnie obowiązkowa i podstawowa przy wyjazdach

  OdpowiedzUsuń
 5. super dzięki za dodatkowe wskazówki, na pewno z nich skorzystam,
  p,s, ubezpieczenie bardzo ważna sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo praktyczne porady dla osób podróżujących. Osobiście rzadko to robię, ale za każdym razem pamiętam o ubezpieczeniu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram