Kolagen — jak działa na skórę słynne białko młodości?

 Artykuł sponsorowany 


W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób orientuje się, że pomimo ciągłego stresu i pędu, troska o zdrowy styl życia i zachowanie naturalnego piękna jest dla nich priorytetem. Gorącym tematem właśnie dla osób zainteresowanych dziedziną wellness stał się ostatnio kolagen. Ale co dokładnie kryje się pod medialnym słowem? Ta pożądana substancja, nazywana białkiem młodości, nie tylko odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry, ale wpływa też na ogólną jakość życia. W tym artykule dowiecie się, czym jest kolagen, w jaki sposób wpływa na naszą skórę, jakie są sposoby na utrzymanie jego odpowiedniego poziomu oraz jakie sygnały mogą wskazywać na niedobór.


Czym jest kolagen?


Kolagen to rodzaj białka, które występuje naturalnie w organizmach zwierzęcych, w tym także w naszym ciele. Stanowi on kluczowy element struktury tkanek łącznych, a przede wszystkim — skóry. To właśnie kolagen odpowiada za jej elastyczność, jędrność oraz zdolność do utrzymywania wilgoci. W ciągu lat produkcja kolagenu w organizmie maleje, co wpływa na kondycję naszej skóry.

Istnieje kilka różnych typów kolagenu, z których każdy pełni specyficzne role w organizmie. Kolagen typu I jest najpowszechniejszy i stanowi podstawowy składnik skóry, kości, ścięgien i tkanek łącznych. Kolagen typu II jest dominujący w chrząstkach, podtrzymując ich elastyczność i zdolność do absorpcji wstrząsów. Kolagen typu III towarzyszy kolagenowi typu I w skórze, wzmacniając jej strukturę. Inne typy, takie jak kolagen typu IV, występują w błonach komórkowych, natomiast kolagen typu V jest obecny w tkankach łącznych i mięśniach. Każdy typ kolagenu pełni kluczowe funkcje w zachowaniu zdrowia i integralności różnych tkanek w organizmie.


Jak kolagen wpływa na skórę?


Kolagen podtrzymuje strukturę skóry i nadaje jej sprężystość. To dzięki niemu nasza skóra w młodości jest gładka, jędrna i promienista. Kiedy poziom tego cennego białka w naszym organizmie jest wysoki, skóra zachowuje też wyższe nawilżenie, co przekłada się na zdrowy wygląd i naturalny blask.


Wpływ niedoboru kolagenu na skórę


Niedobór kolagenu może skutkować różnymi problemami, które widzimy na co dzień w odbiciu w lustrze:


 • Zmarszczki i utrata jędrności: Brak wystarczającej ilości kolagenu powoduje utratę elastyczności skóry, co sprzyja powstawaniu zmarszczek oraz opadaniu tkanek, zwłaszcza w okolicach twarzy. Na dłuższą metę to właśnie utrata kolagenu sprawia, że nasza skóra się starzeje i tracimy swój młodzieńczy wygląd.

 • Suchość i szorstkość skóry: Skóra pozbawiona dostatecznego poziomu kolagenu staje się bardziej podatna na utratę wilgoci, co prowadzi do suchości, a także pojawiania się szorstkości.

 • Włosy i paznokcie: Kolagen ma wpływ nie tylko na skórę, ale także na nasze włosy i paznokcie. Ich osłabienie oraz kruchość mogą być sygnałem niedoboru tej substancji.

 • Wolniejsze gojenie: Brak kolagenu wpływa na zdolność organizmu do regeneracji tkanek. To dlatego rany mogą goić się wolniej, a blizny być bardziej widoczne.


Jak zapewnić sobie odpowiedni poziom kolagenu?

Choć obniżenie poziomu kolagenu w skórze to naturalny proces towarzyszący starzeniu, jest kilka prostych sposobów na utrzymanie go w naszym ciele na dłużej:


 • Zdrowa dieta: Tak jak już ustaliliśmy, kolagen to nic innego jak rodzaj białka. Dbajmy o to, aby nasza dieta była bogata w jego źródła, takie jak drób, ryby, jaja czy mleczne produkty.

 • Suplementacja: Wybierając suplementy kolagenowe, możemy wesprzeć organizm w utrzymaniu poziomu kolagenu.

 • Witamina C: Witamina C pełni kluczową rolę w produkcji kolagenu. Warto sięgać po żywność bogatą w tę witaminę, taką jak cytrusy, jagody czy brokuły.

 • Unikanie szkodliwych czynników: Palenie tytoniu oraz nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi do degradacji kolagenu. Warto unikać tych czynników lub stosować odpowiednią ochronę.


Dobór odpowiedniego suplementu kolagenu

Wybór odpowiedniego suplementu kolagenu może okazać się wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność produktów dostępnych na rynku. Niestety nie wszystkie dostępne warianty kolagenu są sobie równe. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać suplement, który w pełni spełni nasze oczekiwania i będzie warty naszych pieniędzy. Oto kilka kluczowych kwestii, które warto mieć na uwadze przy doborze suplementu kolagenu dla zdrowej i pięknej skóry:


 • Rodzaj kolagenu: Istnieje kilka rodzajów kolagenu, z których każdy ma swoje właściwości i zastosowanie. Kolagen typu I stanowi główny składnik skóry, więc warto wybierać produkty zawierające ten rodzaj kolagenu. Kolagen rybi i wołowy są popularnymi opcjami, aczkolwiek polecany ze względu swoją wysoką przyswajalność jest pochodzący od ryb, nazywany też kolagenem morskim.

 • Forma suplementu: Suplementy kolagenowe dostępne są w różnych formach, takich jak proszek, tabletki, kapsułki czy płyny. Wybór formy zależy od preferencji osobistych oraz wygody spożywania. Proszek może być łatwy do dodania do napojów czy potraw, a tabletki są praktyczne do stosowania w podróży.

 • Dawkowanie i stężenie: Przyjrzyj się dawkowaniu i stężeniu kolagenu w suplemencie. Wybierz produkt, który oferuje odpowiednią dawkę aktywnego składnika, zapewniając tym samym optymalne wsparcie dla skóry. Zalecana ilość to między 2,5 a 15 gramów dziennie, w zależności od naszych potrzeb i celów przy suplementacji.

 • Dodatkowe składniki: Niektóre suplementy kolagenu zawierają dodatkowe składniki, takie jak witaminy, minerały czy antyoksydanty, które mogą wspomóc zdrowie skóry. Np. witamina C dodatkowo wspomaga przyswajalność białka młodości.

 • Opinie i recenzje: Przeczytaj opinie innych użytkowników na temat suplementu, który Cię interesuje. Opinie mogą dostarczyć cennych wskazówek na temat skuteczności i jakości produktu, a także jego smaku — nie zapominajmy, że będziemy taki produkt regularnie spożywać, także warto, żeby nam smakował i nie zmienił codziennego rytuału w coś nieprzyjemnego.

 • Certyfikaty i źródło: Sprawdź, czy suplement posiada odpowiednie certyfikaty jakości oraz pochodzi od zaufanego producenta. Np. dobór odpowiednio certyfikowanego kolagenu rybiego pomoże nam upewnić się, że stosujemy produkt ekologiczny.

 • Cena i wartość: Nie zawsze najdroższy produkt jest najlepszy, ale warto inwestować w suplementy wysokiej jakości. Porównaj cenę do zawartości i jakości produktu, aby wybrać opcję, która będzie dla Ciebie opłacalna.

Dobór suplementu kolagenu to indywidualna decyzja, która powinna uwzględniać Twoje cele i potrzeby. Konsultacja z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia może pomóc w podjęciu świadomej decyzji. Pamiętaj, że suplementacja powinna być jedynie uzupełnieniem zdrowego stylu życia, który obejmuje również zdrową dietę, odpowiednią pielęgnację skóry i regularną aktywność fizyczną.


Kolagen — jak działa na skórę słynne białko młodości?

Podsumowując, kolagen to rodzaj białka, które ma ogromne znaczenie dla kondycji naszej skóry i ogólnego zdrowia. Dbałość o jego odpowiedni poziom to inwestycja w długotrwałe piękno oraz komfort życia. Poprzez zmianę nawyków żywieniowych, dbanie o ochronę skóry przed czynnikami szkodliwymi oraz ewentualną suplementację, możemy wspomóc organizm w utrzymaniu zdrowego poziomu kolagenu.


Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że piękno zaczyna się od wnętrza, a utrata pewnych cech młodzieńczej skóry to zupełnie naturalna część procesu starzenia. Zmarszczki na twarzy nie muszą szpecić — spróbujmy myśleć o nich jako o przypomnieniach pięknych wspomnień, a także piętnie bogactwa życiowych doświadczeń. Dodatkowe zrozumienie roli, jaką pełni kolagen, pozwala nam podejmować świadome decyzje i budować zdrowszy, piękniejszy styl życia.

Komentarze

 1. Słyszałam również dużo o właściwościach kolagenu. Myślę, że warto uzupełniać jego niedobory.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio coraz więcej osób polecą kolagen, więc pewnie jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co chwilę pojawia się coś nowego w kosmetykach, co ma sprawić, że nasza skóra dłużej pozostanie zdrowa i elastyczna, odwieczne pragnienie kobiet zachowania młodości, a teraz również panów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że jest tyle rodzajów kolagenu w ludzkim ciele! I że ma na niego wpływ witamina C.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę musiała zapoznać się z tą tematyką, bo coraz częściej czytam o tym kolagenie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram