Squash – co trzeba o nim wiedzieć? Zasady i wskazówki

 Post sponsorowany 

Squash – co trzeba o nim wiedzieć? Zasady i wskazówki

Sportowe hobby, które sprawdzi się dla większości osób? Nie musisz szukać dalej, zapoznaj się ze squashem. To dyscyplina gwarantująca nie tylko dużą dawkę ruchu, ale też czystej zabawy. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak rozpocząć swoją squashową przygodę?


Rozgnieść piłkę, czyli początki squasha

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia w formie przybliżenia historii. Mimo że o squashu słyszy się więcej tak naprawdę od całkiem niedawna, jego geneza sięga jeszcze początków XIX wieku. To właśnie wtedy zaczęła kształtować się ta dyscyplina, opierając się na zasadach gry innej (tzw. racquet, rozgrywanego nie tylko w angielskich szkołach, ale i więzieniach). I choć tenis znany w dzisiejszej formie, bliski krewny squasha, wywodzi się z Francji, jednak on sam zadebiutował w Wielkiej Brytanii.

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od piłeczki, która zamiast wracać do uderzającego – jak to dzieje się współcześnie – „rozgniatała” się na ścianie; stąd squash, czyli po przetłumaczeniu na polski „miazga”, „miażdżyć”, „gnieść”. Dopiero po kilkunastu latach, a dokładniej w 1864 r., zyskał miano dyscypliny sportowej. Na ten czas przypada też tworzenie pierwszy kortów do gry w squasha. Natomiast pierwsze mistrzostwa w profesjonalnym duchu odbyły się dopiero w 1920 r. – wyłącznie dla mężczyzn, a dwa lata później dla kobiet.

Squash zdobywał popularność w innych państwach na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat. Mimo że rozpowszechniał się dosyć szybko, do Polski dotarł dopiero w 1976 roku. Obecnie funkcjonuje Polski Związek Squasha, który jest patronem licznych rozgrywek i mistrzostw organizowanych dla osób w różnym przedziale wiekowym. Prowadzone są specjalne turnieje i rankingi dla zaawansowanych pasjonatów. Natomiast squash sprawdza się także w postaci sportowego hobby, na który może postawić prawie każdy.


Na czym polega gra w squasha?

Istnieje wiele podobieństw między grą w tenisa i squasha, jednak te kluczowe różnice sprawiają, że ta druga dyscyplina wydaje się bardziej przystępnym rozwiązaniem. W dużym skrócie, cała rozgrywka polega na odbijaniu piłeczki od ścian w wyznaczonym do tego polu. Korty do squasha nie mają siatki i są znacznie mniejsze od tych tenisowych. Z tego powodu pokonywanie dużych dystansów nie jest konieczne do utrzymania piłeczki w grze. Bardziej liczy się zwinność i szybka reakcja na zagranie przeciwnika. Dodatkowo serwowanie niekoniecznie musi być dużym wyzwaniem technicznym, jednak należy uderzyć w wyznaczone miejsce, czyli powyżej metalowej linii na ścianie.

Do gry w squasha potrzebne są co najmniej dwie osoby. Naprzemiennie odbijać piłkę od ścian można także samodzielnie lub w szerszym gronie, natomiast rozgrywka stanie się wtedy bardziej zabawą niż sportowym „pojedynkiem”. Na korcie popularne są też deble, czyli mecze dwuosobowych drużyn.

Jeśli chodzi o punkty, aby zawodnik zdobył set, musi uzyskać ich co najmniej jedenaście (z przewagą dwóch). Każde zagranie będzie stawać się dłuższe, gdy lepiej opanujesz technikę. Natomiast sam mecz składa się z trzech, czasami pięciu, setów.


Squash – co trzeba o nim wiedzieć? Zasady i wskazówki

Co będzie potrzebne przy rozgrywkach?

Na początku swojej przygody nie musisz inwestować w konkretny sprzęt. W zupełności wystarczy wygodny strój sportowy, w skład którego wchodzą zazwyczaj oddychające koszulki, spodnie dresowe lub legginsy (ich propozycje można poznać przykładowo tu: https://sportano.pl/legginsy-puma). Kluczowe będą też odpowiednie buty, ponieważ nie powinieneś ślizgać się na podłodze przy szybkich zwrotach ciała, a Twoja kostka musi być stabilna. To ważne z punktu widzenia uniknięcia kontuzji. Rakietę do squasha pewnie bez problemu wypożyczysz w danym ośrodku sportowym.

Natomiast gdy już rozgrywki wciągną Cię na tyle, że będziesz chcieć dalej rozwijać się w tym kierunku, możesz wyposażyć się we własny sprzęt. Z różnymi modelami zapoznasz się m.in. na stronie: https://sportano.pl/squash/rakiety-do-squasha. Piłeczki do squasha są mniejsze i lżejsze od tych tenisowych, co należy uwzględnić podczas wybierania swojego zestawu do gry. Na częste treningi przyda się też pojemna torba sportowa, do której spakujesz strój, buty na przebranie, ręcznik, butelkę z wodą i inne rzeczy, które chcesz mieć pod ręką. Takie wyposażenie można skompletować przykładowo tu: https://sportano.pl/kobieta.

Squash wyróżnia się intensywnością i wymaga od zawodników refleksu. Jego ciekawa historia nadal mocno się rozwija, ponieważ miłośnicy tej dyscypliny zadbali o to, by wreszcie stała się sportem rozgrywanym na Igrzyskach Olimpijskich. A zatem można spodziewać się tego, że popularność squasha wzrośnie w najbliższym czasie jeszcze bardziej.

Komentarze

 1. Myślę, że to może być fajny pomysł na to by fajnie spędzić czas i się ruszać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie grałam w squasha, ale dobrze wiedzieć jak się do tego przygotować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś bardzo lubiłam grać w tenisa, ale przyznam, że akurat squasha jeszcze nie próbowałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest wymagający sport. Nie wiem, czy mam już na tyle kondycji, bo to czyste cardio. Ale podziwiam grających. Teraz jest dobry czas, by przenieść się z np. biegania wieczornego na salę i właśnie pograć w squasha. Bezpieczniej i przytulniej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiałam tę grę, dawała mi spory wycisk, ale również mnóstwo sportowej satysfakcji, ileż trzeba się nabiegać, a jak spostrzegawczość się rozwija.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram