Na tropie wody – urokliwe miejsca w okolicach Krynicy-Zdroju

 

Na tropie wody – urokliwe miejsca w okolicach Krynicy-Zdroju

Żywioły stanowią jedne z najpotężniejszy sił istniejących we wszechświecie. Nie do końca i nie w pełni poznane przez człowieka, są niezbędnymi elementami całości. Muszą pozostawać w harmonii, aby została utrzymana równowaga życia na Ziemi.

Jednym z żywiołów jest woda.

 

„Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (…)”

Antoine Saint-Exupery

 

Woda w naszych organizmach jest podstawowym materiałem budulcowym, stanowi bardzo potrzebny transporter oraz termostat. Gasi pragnienie, daje ukojenie w ciepłe dni. Okolice naturalnych zbiorników wodnych są najczęściej porośnięte bujną roślinnością, dla której stanowią źródło życia. Położone wśród fantastycznych  krajobrazów cieszą oczy.

Elegancki hotel z doskonale funkcjonującą strefą SPA&Wellness 

Okolice Krynicy-Zdroju są pełne pięknych miejsc, które możemy obejrzeć, podążając śladami wody. Rzeki, potoki i malowniczo położone wodospady, a także źródła wód mineralnych stoją przed nami otworem i zapraszają do podziwiania i spróbowania.

Jeżeli planujemy wakacyjny wyjazd z rodziną i szukamy odpowiedniego, ciekawego miejsca na odpoczynek, to bardzo dobrym pomysłem będzie luksusowy hotel w górach. Doskonale położone i dysponujące bogatą ofertą Centrum SPA i pakiety zabiegowe zapewnią nam relaks i dodatkową dawkę energii.

Kiedy za motyw przewodni wyjazdu wybierzemy wodę, będziemy zaskoczeni i ukontentowani bogactwami, jakie kryją okolice Krynicy-Zdroju.

Słynne wody niosące zdrowie

Największym bogactwem Krynicy-Zdroju i okolic (Tylicz, Muszyna, Piwniczna Zdrój czy Żegiestów) są wody mineralne. Są to, nasycone dwutlenkiem węgla, wody podziemne, które podczas przebywania przez długi okres w środowiskach skalnych zaabsorbowały zawarte w nich składniki mineralne. Region ten jest szczególnie bogaty w tzw. szczawy (wody wodorowęglanowe), solanki oraz wody siarkowodorowe. Pozyskujemy je dzięki odwiertom głębinowym. Wykorzystywane w balneologii, czyli leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce przy użyciu naturalnych surowców leczniczych, wpłynęły na rozwój uzdrowisk. Z płytkich warstw podziemnych wydobywane są naturalne wody źródlane, które są nisko zmineralizowane.

Zbawienne działanie wody jest nieocenione. Piękne krajobrazy i bogactwo wód mineralnych zachęca do wakacyjnego przyjazdu w ten rejon. Wykorzystajmy w pełni dobro, które oferuje, np. odwiedzając regionalne pijalnie wód. 

Poprad - malownicze przełomy i meandry

Rzeka ta ma swoje źródła w Wysokich Tatrach na Słowacji. Dolina Popradu jest wyjątkowym miejscem, objętym ochroną. Żyją tu raki, bobry i różne gatunki chronionych ryb i ptaków. W Dolinie położone są liczne uzdrowiska i letniska. Aby w pełni docenić piękno Popradu i jego brzegów, najlepiej wybrać się na spływ. Jedna z wersji to spływ wieloosobowymi łodziami sterowanymi przez flisaków. Dla miłośników mocniejszych wrażeń przygotowane są spływy pontonowe lub kajakowe. Te aktywności wymagają większej kondycji i umiejętności, ponieważ Poprad jest chwilami bardzo rwącą rzeką. Kąpiele w rzece są niebezpieczne ze względu na wiry wodne.

Urokliwe miejsca wśród szumiących wód

Potoki górskie mają niezwykle wartki i burzliwy nurt. Płynąca w nich woda przedziera się przez skały, które uległy erozji. Miejscami niknie pod nimi, by po chwili ukazać się, niosąc drobny żwir lub piasek. Jaworzynka, Mała i Wielka Roztoka czy Czarna Woda to przecudnej urody potoki, gdzie przy szumie wody możemy podziwiać piękno natury.

Wodospady są równie malownicze jak płynące potoki. Tworzą się w górnych odcinkach rzek, gdzie woda przecina warstwę twardych skał, które są wolniej wymywane i tworzą stopień powodujący spadek wody w dół. Głośny dźwięk spadającej wody przyciąga nas i zaprasza do podziwiania jej niezwykłej siły.

Niesamowite wrażenie w blasku słońca robi krystaliczna woda wodospadu Zaskalnik położonego niedaleko Szczawnicy.

Jednym z najpiękniejszych wodospadów w Polsce, który należy odwiedzić, jest Czercz. Znajduje się on na potoku o tej samej nazwie w Piwnicznej Zdroju. Sztucznie stworzony z głazów próg piętrzący wodę powoduje, że wodospad widziany z dołu jest niesamowity. Pod wodospadem w ciepłe, letnie dni możemy zażywać ochłody w płytkich wodach.

Wodospad Łomniczanka jest niezbyt duży, lecz bardzo urokliwy. Woda spływa tam po spękanym piaskowcu trzema strugami do tzw. kotła eworsyjnego, czyli przegłębienia potoku, w formie okrągłej wygładzonej niecki lub studni.

Potoki i wodospady w okolicach Krynicy Zdroju, położone wśród zacienionych, zielonych leśnych terenów, dają ochłodę podczas letnich wędrówek. Zatrzymując się przy nich, możemy obserwować, jak woda kształtuje naturalne otoczenie bez ingerencji człowieka,  jak tworzy przepiękne krajobrazy.  

Tajemnicza mofeta w Tyliczu

Zagadkowo brzmiąca nazwa mofeta, to chłodny wyziew wulkaniczny, z którego wydostaje się dwutlenek węgla. W tylickiej mofecie w wodzie wydobywa się gaz, dzięki czemu słyszymy i widzimy tworzące się na powierzchni bąbelki. Mofety połączone pod wodą, na powierzchni zostały otoczone jedenastoma odrębnymi kręgami. Często obok zbiorników giną owady lub drobne zwierzęta, ponieważ dwutlenek węgla jest niezwykle toksycznym gazem. To doskonały przykład na to, że nie każda woda jest źródłem życia.

Po intensywnych dniach spędzonych na eksplorowaniu Krynicy-Zdroju i jej okolic oddajmy się błogiemu odpoczynkowi w hotelowym Centrum Spa. Zabiegi regenerujące i pielęgnacyjne, wykonywane przez doskonale wyszkolonych profesjonalistów, dadzą nam maksimum satysfakcji. Będą one doskonałą zachętą do ponownego odwiedzenia hotelu.

 

*wpis zewnętrzny

Komentarze

 1. Świetny pomysł na wycieczkę. Nie dość że okolica przyjemna, to jeszcze to spa kusi!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy będę w okolicy na pewno skuszę się na zobaczenie na żywo wymienionych wodospadów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno mnie tam nie było, a obydwoje z moją drugą połówką mamy z tego miejsca wspaniałe wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze słyszę o tych miejscach, muszę je koniecznie sprawdzić :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie byłam w tej miejscowości ale nie wykluczam, że niedługo się tam wybiorę. Piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram