Dlaczego lepiej jest spędzić wieczór w teatrze niż w kinie?

 

Dlaczego lepiej jest spędzić wieczór w teatrze niż w kinie?

Zarówno kino jak i teatr to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Obcowanie z kulturą poprawia humor, uczy otwartości, empatii i wrażliwości, a dodatkowo pozwala się odprężyć i zrelaksować. Jednak co takiego ma w sobie teatr, czego nie znajdziemy w kinie?


Zalety teatru

W teatrze publiczność i aktorzy dzielą się nie tylko przestrzenią, ale też doświadczeniami. Trudno jest osiągnąć podobną intymność i bliskość oglądając film. Spektakle odbywają się na żywo, co sprawia, że ich oglądanie staje się niezwykle ekscytującym przeżyciem, zarówno dla aktorów, jak i dla widzów. Podziwianie bohaterów na żywo wywołuje też znacznie silniejsze emocje, co pozwala lepiej zrozumieć ich świat i się z nimi utożsamiać.

Teatr wciąga i pochłania, bo podczas oglądania sztuki publiczność może stać się częścią historii. Dodatkowo w przeciwieństwie do kina, w teatrze widz sam decyduje co chce zobaczyć. Może skupić uwagę na tym, co go najbardziej interesuje, nie będąc uzależnionym od montażysty, który pokazuje wyselekcjonowane ujęcia.

 

Budynek teatru

Oczywiście istnieją klimatyczne kina, w których panuje przyjemna, studyjna atmosfera, jednak w większości są to multipleksy kinowe. Natomiast teatry przeważnie mieszczą się w wyjątkowych miejscach, takich jak historyczne budynki lub słynne dzieła architektury. Budowle te często kryją interesujące historie, które sprawiają, że w budynku panuje niezwykła atmosfera.

Takim miejscem jest np. Teatr Kamienica w Warszawie. Już przed wejściem można zobaczyć coś niezwykłego - zabytkowy wagon tramwajowy. Ciekawe tajemnice znajdują się też we wnętrzu instytucji. Podczas remontu znaleziono tam artefakty z czasów wojny, np. żydowską szafę ołtarzową do przechowywania Tory. Co więcej, piwnice kamienicy stanowiły niegdyś drogę ucieczki z getta.


Dlaczego więcej ludzi chodzi do kina niż do teatru?

Panuje przekonanie, że teatr jest drogi. Jednak z łatwością można znaleźć bilety do teatru, które kosztują tyle samo co bilety do kina. Dodatkowo instytucje organizują wiele akcji promocyjnych. Większość obiektów sprzedaje też wejściówki przed spektaklem.


Komentarze

 1. Teatr to niesamowite przeżycie, zupełnie inny wymiar sztuki. Tego nie da się podrobić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mamy swój teatr, szkoda tylko, że ceny są takie wysokie. Mimo wszystko, uwielbiam teatr, to zupełnie inna kultura :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Teatr to wspaniały kontakt ze sztuką. Muszę ponownie zacząć w nim bywać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię chodzić do teatru, ale niestety mieszkam daleko od jakiego kolwiek i niezbyt często to robię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że więcej ludzi chodzi do kina bo jest ono bardziej powszechne. Teatrów jest wciąż niewiele w naszym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam chodzić do teatru. Jak poznałam mojego męża to chodziliśmy na spektakle do teatru żydowskiego. Bardzo lubiłam to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Teatr to żywe emocje, uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam teatr. Niestety jest droższy, nawet jak się znajdzie jakieś zniżki. Nie mniej jednak uważam, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 9. Odkąd mam dzieci strasznie trudno jest mi się wyrwać do teatru, a kiedys to była norma, przynajmniej raz na kwartał

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram