Co warto wiedzieć przed założeniem akwarium w domu?

Artykuł sponsorowany / reklama Co warto wiedzieć przed założeniem akwarium w domu?

Akwaria są przepiękną dekoracją w mieszkaniu czy domu. Odpowiednio pielęgnowane będą cieszyć właścicieli przez długie lata. Co warto wiedzieć przed założeniem akwarium w domu?

Wielu osobom wydaje się, że założenie akwarium jest bardzo prostą sprawą - wystarczy nasypać kamyczki, wsadzić roślinki, wlać wodę, wrzucić rybki i cieszyć się jego wyglądem. Nic bardziej mylnego! Pracując w sklepie zoologicznym dowiedziałam się, jak wielu ludzi popełnia masę błędów przy zakładaniu i pielęgnacji zbiorników dla rybek i postanowiłam Was przed nimi ostrzec, a także delikatnie przygotować do założenia własnego "baniaka". 

Najważniejszą sprawą jest przygotowanie odpowiedniego miejsca dla usytuowania naszego zbiornika. Należy pamiętać, że miejsce to, powinno być z dala od "ciągu komunikacyjnego", czyli miejsc, przez które najczęściej przechodzimy. Przykład? Nie powinno stawiać się akwariów przy wejściowych drzwiach do pokoju, ponieważ ryby widząc ciągły ruch będą w ciągłym stresie, przez co nie będą się zdrowo i dobrze rozwijać, a także mogą stracić swoje wyjątkowe ubarwienie. Warto pamiętać, że zbiornik nie powinien stać obok okna. Dlaczego? Zbyt duża ilość światła powoduje rozrost glonów. Jeśli mamy już wybrane miejsce, to kolejną ważną rzeczą jest odpowiednia szafka pod akwarium. Im większy zbiornik, tym szafka powinna być mocniejsza, a nawet specjalnie wzmacniana. Niektóre akwaria sprzedawane są już ze specjalnymi szafkami. Świetną i chyba najlepszą ofertę na naszym rynku posiada AQUAEL. Jeśli jednak akwaria i szafki kupujemy oddzielnie, warto wspomóc się dodatkowymi wspornikami i blatami. 

Wielkość zbiornika zależna jest od tego co chcemy w nim hodować - nie kuśmy się na hodowlę skalarów, jeśli w naszym mieszkaniu mamy 54 litrowe akwarium. Wiele ryb potrzebuje dużych litraży i głębokości, aby móc odpowiednio rozwijać się i rosnąć. Pamiętajmy, że zanim zaczniemy uzupełniać nasze akwarium, należy je dokładnie umyć - jednak wydaje mi się, że o tym każdy powinien wiedzieć. 

Kształt akwarium. Wiem, że kule nie zaliczają się do akwariów, jednak wielu ludzi decyduje się na hodowlę w tych zbiornikach. Pamiętajcie, że tego typu zbiorniki mają bardzo małe dno, mało przestrzeni do pływania, ciężko utrzymać w nich odpowiednią równowagę biologiczną, a co najważniejsze kula nie ma kątów, więc rybka będzie pływała ciągle w kółko. Po dłuższym czasie może dojść do problemów z błędnikiem.


Skoro zdecydowaliśmy się na posiadanie zbiornika z rybami w naszym domu, to zapewne mamy już w głowie zarys tego - co chcemy w nim hodować. Jeśli nie, to polecam przestudiowanie informacji o rybach, które się nam podobają, ponieważ nie wszystkie gatunki mogą ze sobą przebywać. Jest to zależne od wielu rzeczy, jak np. odpowiednia temperatura wody, pH wody, rodzaj światła, rośliny itp. 

Co warto wiedzieć przed założeniem akwarium w domu?

Jeśli chcemy, aby nasze akwarium należało do tych bardziej zielonych. zasadzonych roślinnością - nie kupujmy rybek typu pyszczaki, ponieważ są one roślinożerne i prędzej czy później nasza zieleń w zbiorniku zniknie. Jeśli decydujemy się na hodowlę ryb tego typu, należy pamiętać, że akwarium powinno wystrojem przypominać ich naturalne, skaliste środowisko z piaszczystym podłożem, w którym ryby te uwielbiają kopać. Jeśli chcemy dodać do niego trochę zieleni, to warto zainwestować w twardsze i grubsze rośliny jak np. kryptokoryna. 

Skoro wspomniałam o roślinach, to bardzo ważną rzeczą jest ich naturalność. Pod żadnym pozorem nie kupujmy roślin sztucznych - są one nie tylko sztuczne, ale i niebezpieczne dla mieszkańców naszego zbiornika (ryby mogą się o nie kaleczyć). Żywe rośliny oprócz przepięknego wyglądu produkują też czysty tlen, który pomaga naszym rybom żyć i rozwijać się prawidłowo. Oprócz tego żywe rośliny stanowią "przystań" dla bakterii, które są pomocne przy rozkładzie odpadów. Należy jednak pamiętać, że obumarłe rośliny należy wyciągać ze zbiornika, ponieważ przy jej rozkładzie mogą powstawać związki niebezpieczne dla naszych ryb. To samo tyczy się zbyt mocno obsadzonego akwarium - stężenie CO2 w wodzie, zabiera rybom tlen w efekcie czego mogą się udusić. Przy roślinach żywych bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie. 

Odpowiednie podłoże również jest bardzo ważne podczas dopasowywania obsady naszego akwarium. Jeśli w zbiorniku ma znajdować się sporo ryb dennych, ważne jest aby żwirek nie był zbyt duży i ostry, ponieważ może nasze ryby pokaleczyć - fajnym rozwiązaniem są wtedy drobne piaseczki. Jeśli w naszym akwarium chcemy mieć ładną roślinność, warto pomyśleć o podłożu aktywnym, dzięki któremu wszystko będzie pięknie i zdrowo rosło. 

Co warto wiedzieć przed założeniem akwarium w domu?


Oświetlenie jest kolejną ważną rzeczą o której należy pamiętać. Tak jak wspominałam wcześniej - wszystko zależne jest od tego, co chcemy posiadać w zbiorniku. Ryby, rośliny - wszystko to musi mieć odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Jedne gatunki potrzebują więcej światła inne mniej, dlatego też nie powinno się mieszać wszystkiego, nie mając pojęcia o ich wymaganiach. Dobrze, jeśli światło włączane jest o tych samych godzinach. Fajną sprawą są automatyczne wyłączniki światła, dzięki czemu w zbiorniku o stałych porach uruchamia się i gaśnie światło. 

Filtracja, to kolejna ważna kwestia podczas zakładania zbiornika. Marka Aquael, o której już wspomniałam jest pionierem w produkowaniu przeróżnych filtrów i napowietrzaczy do akwarium. Moc zależna jest od litrażu naszego zbiornika. Do wyboru mamy też różne filtry - wewnętrzne, zewnętrzne oraz kubełkowe. Te ostatnie są moim zdaniem najlepsze, jednak o tym opowiem Wam innym razem.

Podmiana wody. W tym momencie początkujący akwaryści najczęściej popełniają jeden poważny błąd. Wymieniają całą wodę w akwarium. Jeśli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu zbiornika, należy pamiętać, że najlepiej jest wymieniać 30% wody co 7 dni. Spuszczamy 1/3 wody (najlepiej ciągnąć ją z samego dna specjalnym "odkurzaczem") i na jej miejsce dolewamy nową, ostałą wodę w temperaturze pokojowej. Nigdy nie powinno się wlewać wody zimnej lub zbyt ciepłej, gdyż możemy narazić nasze ryby na różne choroby jak np. ospa. Niektórzy hodowcy inwestują w filtry odwróconej osmozy, które uzdatniają i oczyszczają kranową wodę, dzięki czemu jest bezpieczniejsza dla ryb. 

Jak widzicie założenie akwarium, to nie tylko wlanie wody i włożenie rybek. Jest to trochę pracochłonne, dużo się należy dowiedzieć i nauczyć, jednak moim zdaniem warto w coś takiego zainwestować. Od kilku lat jest to moje hobby, które stale pielęgnuję i rozwijam się w tym kierunku. Oprócz pięknego wyglądu zarówno w dzień jak i wieczorem, to hobby daje mi niesamowicie dużo wiedzy. Jeśli zastanawiacie się nad założeniem własnego zbiornika, to nie róbcie tego na "hop siup", tylko najpierw poczytajcie i dowiedzcie się co nieco na ten temat. Tak będzie lepiej i dla Was i dla mieszkańców przyszłego akwarium.

Posiadacie akwaria w swoim domu/mieszkaniu? Interesujecie się akwarystyką?

Komentarze

 1. Miałam kiedyś akwarium, ale było przy nim zbyt dużo roboty :D

  OdpowiedzUsuń
 2. mam teraz chyba 5 akwariow swego czasu mielismy wiecej;P

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój tata od kiedy pamiętam miał rybki. Uwielbiałam siedziec wieczorem przy akwarium i wpatrywac się w nie :) Wiem jednak, ile wymaga to pracy i cierpliwości. Niestety na ten moment nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobre wskazówki. Miałam przez wiele lat akwarium z dużą ilością rybek.Trzeba poświęcać im dużo uwagi oraz dbać o czystość akwarium.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatny post,właśnie się zastanawiam nad akwarium :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeden z synów uwielbia rybi i chciałby mieć akwarium.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeden z synów chciałby miec akwarium bo bardzo lubi rybki. Mamy jednak koty i obawiam się, że rybki mogłyby tego nie przetrwać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Swuietny wpis kochana i bardzo merytoryczny. Wazne zeby to dobrze przemyslec :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Akwarium miałam w dzieciństwie - po aferze, gdy rybka samobójczyni wyskoczyła na pokój, a ja - niczego nieświadoma - chodziłam boso, mam uraz :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Uważam, że akwarium to piękna dekoracja. Nigdy nie miałam w domu. Nie wiedziałam, że wymaga tyle wiedzy. Twój wpis na pewno pomoże komuś, kto chciałby mieć akwarium w domu. Ja za to mam psa i zbyt mało czasu na dbanie o akwarium, ale może kiedyś? Kto wie? ;).

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie interesowałam się akwarystyką, ale za to mój kuzyn kilka lat temu posiadał duże akwarium i myślę, że sporo wiedział w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram