Co dziecko zyskuje, kiedy rysuje?

 Post sponsorowany 

Co dziecko zyskuje, kiedy rysuje?

Im więcej czasu dziecko spędza na rysowaniu, tym lepiej rozwija rękę, a to oznacza, że łatwiej mu nie tylko utrzymać ołówek, ale też na przykład zapiąć guziki czy manipulować przedmiotami. Warto więc od najmłodszych lat zachęcać dziecko do rysowania.


Rozwój umiejętności rysowania

Małe dziecko niewprawnie trzyma ołówek całą dłonią, co przekłada się na tworzenie grubych linii, które nie wyrażają niczego konkretnego. Z upływem lat te ruchy stają się bardziej precyzyjne, a chwyt ołówka powinien się opierać wyłącznie na palcach. Ważne jest to, aby wiedzieć, kiedy powinna nastąpić ta zmiana, bo jeśli się nie pojawi, może ona oznaczać problemy z motoryką dłoni, a te z kolei będą się przekładały na trudności w szkole związane chociażby z pisaniem.

Te nieprawidłowości mogą być czasami na tyle delikatne, że rodzic może ich nie wychwycić. Dlatego warto zapisać dziecko na specjalne zajęcia z rysunku, które organizowane są przez różne pracownie m.in. https://domin-gdansk.pl/. Tam nie tylko będzie mogło rozwijać swoje umiejętności związane z rysowaniem, ale nauczyciele będą mieli również możliwość sprawdzenia, czy rozwój manualny dziecka przebiega adekwatnie do jego wieku.

Wybierając takie miejsce, warto zwrócić uwagę, w jak licznej grupie będzie przebywało dziecko i jakie mają doświadczenie w pracy z kilkulatkami. Od tego może zależeć sposób prowadzenia zajęć, który z jednej strony powinien pozytywnie wpływać na rozwój dziecka, ale z drugiej nie powinien dziecka do niczego zmuszać, bo może to przynieść odwrotny rezultat.


Co się dzieje, gdy dziecko rysuje - zalety

Przede wszystkim jako rodzic powinieneś wiedzieć, że Nauka Rysunku ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka:

  1. Rysując, dziecko może pokazać swoje emocje i to jak postrzega świat, a więc wyrazić to, czego czasami nie jest w stanie przedstawić słowami;
  2. Rysowanie może sprawiać przyjemność, zwłaszcza jeśli jest to niczym nieskrępowana zabawa, bo dziecko ma poczucie, że tworzy coś własnego;
  3. Podczas rysowania ćwiczy koncentrację, dokładność i cierpliwość;
  4. Rysowanie pomaga w trenowaniu małej motoryki i sprawności manualnej, jak również pamięci oraz spostrzegawczości;
  5. Praca nad rysunkiem, to również dobra okazja do ćwiczenia wyobraźni i kreatywności.

Podczas rysowania warto zapewnić dziecku odpowiednie miejsce do pracy, tak aby wszystkie niezbędne akcesoria miało pod ręką. Dodatkowo warto mu pozwolić na swobodne wyrażanie swoich emocji, bo wówczas będzie odczuwało większą przyjemność z tworzenia własnego rysunku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, warto pokazywać mu, jak rysować konkretne elementy, chociażby poprzez wspólne rysowanie razem z dzieckiem. Gdy ono będzie tworzyło swój rysunek, Ty pracuj nad swoim.

Wykorzystaj wiedzę specjalistów 

Chcąc zachęcić dziecko do rysowania, możesz sięgnąć po różnego rodzaju filmiki zamieszczone w internecie, które będą pokazywały, jak w prosty sposób stworzyć ciekawy rysunek. Może się jednak okazać, że będzie to za mało, że Twoje dziecko będzie chciało wiedzieć więcej, a wówczas warto poszukać profesjonalnych miejsc, w których będzie mogło poszerzać swoje umiejętności.

Jeśli odpowiednio wybierzesz takie miejsce, które będzie dopasowane do wieku dziecka jak na przykład https://domin.pl/ nie tylko dasz mu okazję do poznania techniki rysunku, ale otrzyma znacznie więcej. Będzie mogło czerpać z inspiracji innych,  jak i zyska wsparcie ludzi, którzy w rysowaniu zdobyli większe doświadczenie.

Takie spotkania w większej grupie będą również okazją do swobodnej wymiany myśli, do uzyskania cennych wskazówek i zawarcia nowych znajomości. Poznając różne techniki rysunku czy różne materiały, z których może być on wykonany, dziecko będzie rozwijało swoją wyobraźnię i kreatywne myślenie.

Rysowanie, zwłaszcza to swobodne, ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego zachęcaj je do tego, proponując zarówno kredki, ołówek, jak i farbki. Możesz pokazać, że równie przyjemne może być rysowanie na piasku albo łączenie rysowania z łączeniem kropek, tworzących określony kształt. Warto również samemu usiąść razem z dzieckiem, bo nie tylko będzie miało okazję, aby naśladować Twoje rysunki, ale przede wszystkim wzmocni Waszą więź.

Komentarze

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram