Jak zrobić makramę na ścianę krok po kroku?

 Post sponsorowany 

Jak zrobić makramę na ścianę krok po kroku?

Makrama – z języka arabskiego – oznacza dekorację/ozdobę wiązaną. Jest to także sztuka plecenia sznurków bez użycia szydełka czy też drutów. W czasach Babilonii makramy były wykorzystywane głównie do tworzenia królewskich szat. Obecnie cieszą się one dużą popularnością, gdyż można upleść tą metodą np. huśtawki, poszewki na poduszki, hamaki, łapacze snów bądź torebki. Marzysz o wykonaniu techniką makramy unikalnej ozdoby na ścianę, ale nie wiesz, jak się za nią zabrać? Dla takich osób jak Ty powstał ten poradnik. 


Stwórz wyjątkową ozdobę ze sznurka!

Technika makramy dla początkujących znacznie różni się od tej dla zaawansowanych, jednak chcąc przejść na wyższy poziom jej tworzenia, konieczne jest poznanie ogólnych zasad. Co będzie Ci potrzebne do wykonania tego rodzaju dekoracji na ścianę?

Najważniejszy jest sznurek do makramy (np. poliestrowy),

ostre nożyczki,

miarka – może być również centymetr krawiecki,

patyk lub kijek ze sklepu budowlanego.


sznurki do makramy
sznurek do makramy kremowy

Poznaj podstawowe sploty

 1. Pętla mocującaniezbędna do wykonania podstawy do makramy, uszykowany wcześniej sznurek złóż na dwie równe części, zaś pętelkę, która się utworzyła, przewieś przez kijek. Kolejno linki należy przeciągnąć przez pętlę i mocno ścisnąć.

 2. Węzły proste stosowane do tworzenia mało skomplikowanych wiązań. Zaplata się je zwykle z czterech sznurków (za pomocą tych bocznych wiąże się węzeł).

 3. Węzły podwójne proste niezwykle pomocne w chwili łączenia dwóch sznurków o różnej średnicy. Węzły te są bardzo mocne, dlatego trudno je rozwiązać po zaplątaniu. 

 4. Węzeł żebrowysplot ten polega na zrobieniu linii skośnej. Jak ją wykonać? W momencie, kiedy skos chcesz rozpocząć od prawej strony, wtedy powinieneś zacząć od sznurka znajdującego się po tej lewej (skrajnej). Należy opleść go dwukrotnie drugą linką, przejść przez pętelkę oraz zacisnąć. Natomiast trzeci sznurek owija się o ten pierwszy itd.


Czas przejść do robienia makramy

Na sam początek należy zamocować na kijku lub patyku dwanaście sznurkówte krótkie powinny być skierowane na zewnątrz, zaś blisko środka umieszcza się sznurki, których długość jest największa. W kolejnym etapie trzeba wykonać opisaną już powyżej pętlę (jej opis znajduje się pod numerem 1), czyli tę nazywaną mocującą, a następnie odpowiednio ją docisnąć. Kolejno sznurki należy związać za pomocą węzłów prostych – wykonuj je raz wyżej, raz niżej. Cenna wskazówka:kulki” stworzysz poprzez trzykrotne splątanie jednego sznurka do makramy z węzłem płaskim (drugim w kolejności). Co więcej, chcąc ukończyć splot, trzeba przeciągnąć końcowe sznurki przez przerwę znajdującą się pomiędzy kijkiem zakupionym w sklepie budowlanym lub patykiem a linkami. Następnie środkowe sznurki wystarczy przepleść przez oczko i naciągnąć. Wykonaj okrągłe zdobienia na wykonanych dotychczas węzłach.

Pora na węzły żebrowe! Zrobione kulki stanowią podstawę do rozpoczęcia linii skośnej. W tym etapie prac należy sięgnąć po sznurek ulokowany na zewnętrznej stronie, a następnie opleść go 2x wokół sznurka wewnętrznego. Co więcej, już trzy sznurki wystarczą nam do wykonania skosów – pojedynczego, czyli tego, który odchodzi od kulki, a także dwóch znajdujących się w jej pobliżu. Tym sposobem powstaną płynne przejścia w 2 strony (lewą i prawą). Poza tym trzeba wykonać podwójną linię. 

Kolejno tworzymy splot, naprzemiennie robiąc kulki w miejscach, w których nie pojawiły się one wcześniej. Pamiętaj, że konieczne będzie przeciągnięcie ich zakończenia na górze, dlatego pozostaw luki (puste miejsca)czynność tę powtarzamy, a tym samym w efekcie zmniejsza się liczba kulek, kiedy zostanie pośrodku ostatnia z nich, makramę można uznać za zrobioną!  

Wykonanie makramy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – w trakcie prac nie można się poddawać i w razie konieczności powtarzać daną czynność aż do skutku. Przed rozpoczęciem tego rękodzieła trzeba zakupić wysokiej jakości sznurki, a te są dostępne na stronie PIMOtki. Powstała za pomocą techniki makramy dekoracja na ścianę prezentuje się niezwykle stylowo w każdym wnętrzu.


Komentarze

 1. chciałabym umieć robic makramy, obwiesiłabym nimi cały dom, uwielbiam takie dodatki!
  cudnego dnia

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjne są takie dodatki i powiem ci, że czytając twój wpis nawet nie wydaje mi się to takie skomplikowane. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jestem ciemna masa jeśli chodzi o takie rzeczy, ale moja szefowa je uwielbia robić. Dam jej linka do tego wpisu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie, że tłumaczysz jak robić makramy. Bardzo lubię robić coś ręcznie, a makramy zawierają przy okazji jedną z moich ulubionych magi węzłów. Także jestem pełna podziwu dla ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że mogłabym skusić się na takie samodzielne wykonanie makramy. Lubię takie ozdoby!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podobają mi się makramy. Kto wie, może kiedyś skusze się by sama taka zrobić 😍

  OdpowiedzUsuń
 7. Tekst z nieba mi spadł, bo właśnie ostatnio stwierdziłam, że chętnie bym się pobawiła w rękodzieło, zastanawiała się jedynie, gdzie kupić odpowiedni sznurek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wyobraź sobie że sznurki już mam 😁 kiedyś kupiłam i chciałam zrobić. Ale do skończenia miałam obraz i temat odłożyłam do dzisiaj. Nie jest to ani łatwe, ani trudne. Dla cierpliwych bym rzekła. Ale do zrobienia. I ja sobie za jakiś czas jak się u mnie w życiu unormuje takie coś zrobię. A potem zrobię Tobie ❤️

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram