Inteligentny dom - jakie elementy warto w nim wykorzystać?

 Post sponsorowany 

Inteligentny dom - jakie elementy warto w nim wykorzystać?


Wielu ludzi słysząc termin "inteligentny dom" od razu kojarzy go z czymś naszpikowanym elektroniką rodem z James'a Bonda. Termin ten często jest źle rozumiany i nie zawsze wiąże się z tym, że wszystko w domu sterowane jest elektroniką. 


Pojęcie inteligentnego domu tak naprawdę nie jest do końca sprecyzowane. Inteligentnym domem możemy nazywać dom, w którym są wyłącznie zautomatyzowane światła, ale i taki, który jak wspomniałam we wstępie - jest nafaszerowany elektroniką. Zastosowania wszelkiej automatyzacji zależy od naszych upodobań, ale w dzisiejszym wpisie chciałabym podpowiedzieć o kilku aspektach, na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o wprowadzeniu kilku inteligentnych rozwiązań.

  • Elementy zwiększające bezpieczeństwo 
Warto zwrócić uwagę na czujniki ruchu, które są połączone bezpośrednio z systemem alarmowym. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem są kamery, które również są połączone z alarmami i podczas naszej nieobecności poinformują nas i odpowiednie służby o nieproszonych gościach w domu.

Kolejną kwestią jest domofon do domku jednorodzinnego. Na rynku jest obecnie ich wiele rodzajów. Ciekawą formą są wideodomofony, dzięki którym mamy podgląd osób stojących przed bramą naszego domu. Zwiększają one komfort użytkowników jak i ich bezpieczeństwo, a w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważną kwestią. Tyle się mówi teraz o napadach przez osoby obce, podające się za listonoszy, kurierów czy pracowników społecznych. Taki domofon pozwoli nam zobaczyć, a nawet nagrać osobę "stukającą" do naszego domu". W razie niebezpieczeństwa czy przykrych sytuacji - wszystko będziemy mieli nagrane i będzie to dowodem w sprawie. Oczywiście mam nadzieję, że do tych celów nigdy się Wam nie przyda, jednak jest to ciekawy bajer, który z pewnością przypadnie do gustu nie jednej osobie i pomoże jej czuć się bezpieczniej. Przykładowo sklep 5Tech od wielu lat działa w obszarze elektroniki użytkowej i z pasją podchodzą do swojej pracy. Wiedzą, jak dorzeczne czynności musi wypełnić tego typu urządzenie – dlatego ciągle wprowadzają atrakcyjne i nowoczesne rozwiązania. W ich ofercie znajdziecie między innymi wideodomofon cyfrowy jednorodzinny wyposażony m.in. w kamerę o wysokiej jakości obrazu, możliwość nagrywania i robienia zdjęć oraz liczne systemy zabezpieczające. 

Czujniki czadu, dymu - takie gadżety również bardzo polecam w domu. Osobiście sama kiedyś z jednego z nich skorzystałam i cieszę się, że pomyślałam i zainwestowałam w coś takiego. Dzięki temu nie stałam się ofiarą zaczadzenia (mieszkając w starej kamienicy).

Inteligentny dom - jakie elementy warto w nim wykorzystać?


  • Elementy zwiększające komfort
Do takich elementów możemy zaliczyć między innymi zdalne uruchamianie różnego rodzaju sprzętów takich jak pralka, piekarnik czy kuchenka mikrofalowa. Wracając z pracy, możemy stojąc w korku włączyć piekarnik, który zacznie piec kurczaka, którego zostawiliśmy w nim rano, a wchodząc do domu - wyjąć go i pałaszować ze smakiem :) 

Zdalnie można też uruchomić zraszacze w ogrodzie, włączyć lub wyłączyć oświetlenie, zasunąć rolety czy otworzyć bramę wjazdową i drzwi garażowe. 

  • Elementy automatyzujące
Tutaj zalicza się również sporo funkcji. Można ustawić sobie automatyzację świateł w całym domu - czyli włączanie, wyłączanie czy przyciemnianie o danej godzinie, włączyć lub wyłączyć ogrzewanie, klimatyzację, czy podobnie jak w poprzednim rodzaju elementów - włączyć lub wyłączyć domowy sprzęt. Ciekawym rozwiązaniem są również czujniki ruchu z włącznikiem świateł - na przykład w korytarzu.

Myślę, że ile ludzi - tyle pomysłów w zastosowaniu tego typu elementów. Żyjemy w 21 wieku, mamy coraz więcej pracy, a mniej czasu dla siebie, więc czemu by nie korzystać z takich dobrodziejstw elektroniki? Myślę, że stosowane z umiarem mogą tylko umilić nam życie, ale trzeba myśleć głową i nie wyręczać się we wszystkim.

Co myślicie o takich inteligentnych domach? Które rozwiązania podobają się Wam najbardziej?

Komentarze

Instagram