Ciśnienie tętnicze - co warto o nim wiedzieć?

Ciśnienie tętnicze - co warto o nim wiedzieć?

Jednym z podstawowych parametrów ludzkiego organizmu jest ciśnienie tętnicze. Wywierane jest przez krew, która krążąc w tętnicach wywiera nacisk na jej ścianki. Jakie są prawidłowe parametry ciśnienia tętniczego? Co warto o nim wiedzieć?


Wykonanie badania ciśnienia krwi jest bardzo proste, jeśli w domu posiadamy odpowiednie urządzenie. Najpopularniejszym jest ciśnieniomierz naramienny, który można zamówić online lub kupić stacjonarnie w sklepie medycznym czy aptece. Regularne pomiary są zalecane w przypadku osób z chorobami układu krążenia, serca, osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem oraz osób starszych. Warto jednak kontrolować je również w sile wieku. 

Ciśnienie tętnicze - co warto o nim wiedzieć?

Ile powinno wynosić ciśnienie tętnicze? 

Ulega ono zmianom w zależności od pory dnia, przyjmowania pokarmów, stanu zdrowia, wieku, stylu życia i innym parametrom. Najwyższe ciśnienie nazywamy skurczowym (moment, gdy dochodzi do skurczu serca) i jego parametry wahają się pomiędzy 110 a 130 mm Hg. W diagnostyce wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego jest tak samo ważna, dlatego zazwyczaj rezultat pomiaru obejmuje oba czynniki.

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego różni się w zależności od wieku człowieka i powinna wynosić:
 • w przypadku osób dorosłych: 120 mm Hg w momencie skurczu serca oraz 80 mm Hg w momencie rozkurczu,
 • w przypadku noworodków w dniu porodu: 65-95/30-60 mm Hg,
 • w przypadku noworodków do 28 dnia życia, 102/55 mm Hg,
 • w przypadku dzieci od 1 do 8 roku życia: 110/75 mm Hg.
Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, to przewlekłe schorzenie układu krwionośnego. Według statystyk, dotyczy ono co 3 osobę mieszkającą w naszym kraju. Problem ten jest bardzo poważny i przyczynia się do zwiększenia zgonów, ze względu na zawały serca i wylewy. Ta choroba często kojarzona jest z osobami w podeszłym wieku, ale coraz częściej zapadają na nią młodsi ludzie. 

Jakie objawy występują u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym?

Objawy nie są jednoznaczne, ponieważ występują również przy wielu innych chorobach. Najczęściej jednak występują:
 • bóle głowy
 • bezsenność
 • potliwość
 • ciągłe osłabienie lub częsta nadpobudliwość
 • problem z koncentracją
 • drżenie rąk
 • zawroty głowy
 • krwotoki z nosa
 • zaczerwienienie twarzy
 • mroczki przed oczami, błyski w oku
W medycynie odróżnia się dwa rodzaje problemów z ciśnieniem wtórne i pierwotne. Według badań 90% przypadków ma podłoże pierwotne co oznacza, że można wskazać przyczynę jego powstania. Najczęściej przyczyną okazuje się nieodpowiedni styl życia, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta czy brak ruchu i przewlekły stres. Coraz częściej pojawiają się przypadki wysokiego ciśnienia u kobiet zażywających antykoncepcję hormonalną. 

Na jak wiele organów wpływa nadciśnienie tętnicze?

Mózg - przy nadciśnieniu pojawiają się uszkodzenia naczyń krwionośnych i wzrasta ryzyko udaru mózgu. 
Serce - może pojawić się przerost mięśnia sercowego, wzrasta ryzyko miażdżycy, zawało i niewydolności serca.
Nerki - uszkadzają się kłębuszki nerkowe, które filtrują krew.
Oczy - całkowite uszkodzenie lub zwężenie się naczyń siatkówki w konsekwencji czego pogarsza się wzrok.

Nie leczone nadciśnienie tętnicze wpływa na pogorszenie się zdrowia. W organizmie dochodzi do niekorzystnych zmian. Oczywiście tempo i rozwój zależy od wysokości ciśnienia, czasu trwania choroby ale również od stosowania się do zaleceń lekarskich. Jeśli więc zauważysz u siebie podwyższone parametry, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. 

Jakie urządzenie do pomiaru ciśnienia wybrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup ciśnieniomierza krwi, warto dowiedzieć się, jakie są ich rodzaje i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Ważny jest również dobór odpowiedniego mankietu oraz umiejętność jego zakładania. Źle założony, wpływa na wynik badania. 

Na rynku dostępne są różne ciśnieniomierze. Najłatwiejsze w użytkowaniu są naramienne ciśnieniomierze elektroniczne. Wystarczy odpowiednio założyć mankiet i możemy zbadać swoje ciśnienie tętnicze samodzielnie w domowym zaciszu. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać Wam model, którym warto się zainteresować. 

Rossmax X5 – ciśnieniomierz elektronicznyCiśnienie tętnicze - co warto o nim wiedzieć?

Ciśnienie tętnicze - co warto o nim wiedzieć?

Ciśnienie tętnicze - co warto o nim wiedzieć?

Ciśnieniomierz widoczny na zdjęciach, zapakowany jest w poręczne czarne etui i karton, na którym widoczne są niezbędne informacje. Samo urządzenie wygląda schludnie, jest lekkie i proste w obsłudze. Można powiedzieć, że stosowanie go jest intuicyjne, a wyniki pomiarów są bardzo czytelne. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ciśnieniomierz informuje o tym, czy mankiet został prawidłowo założony. Na ostatnim zdjęciu widać ikonę mankietu z napisem OK - oznacza to, że założony został tak jak powinien. Oprócz tego posiada wykrywacz arytmii - uważam, że jest to bardzo ważne u osób, które mają problemy z sercem. Dzięki specjalnemu alarmowi będziemy wiedzieć, że coś dzieje się nie tak jak powinno. 

Ciśnienie tętnicze - co warto o nim wiedzieć?

Mankiet jest wygodny i dobrze układa się na przedramieniu. Posiada solidny rzep, który nie rozepnie się podczas trwającego badania. Dodatkowo umieszczono na nim grafikę informującą o prawidłowym założeniu.

Urządzenie posiada duży wyświetlacz, więc z powodzeniem może być stosowany przez osoby w każdym wieku, szczególnie te starsze, które mogą mieć problem ze wzrokiem. Uruchomienie go jest dziecinnie proste - po założeniu mankietu wystarczy wcisnąć środkowy przycisk. Może być stosowany przez dwie różne osoby w tym samym czasie. Zapisuje też wyniki w pamięci, dzięki czemu możemy przepisać je ciągiem do prowadzonego dziennika ciśnień. 
Zasilany jest czterema bateriami AA, jednak do zestawu dołączono też ładowarkę, dzięki której możemy używać zasilania sieciowego. 
Warto też wspomnieć o tym, że urządzenie jest bardzo ciche w porównaniu do innych ciśnieniomierzy, które miałam okazję stosować.

Ten ciśnieniomierz mogę śmiało polecić każdemu, kto chce lub musi kontrolować swoje ciśnienie tętnicze. Używam go osobiście i cieszę się z tego wyboru. Zamówię też taki sam model dla mojego taty, który od lat choruje na serce i takie urządzenie jest u niego niezbędne.

Wiedzieliście jak ważny jest pomiar tętniczego ciśnienia krwi? Badacie się w domu?

Komentarze

 1. podczas ciąży miałam nadciśnienie, dlatego wiem jak ważne jest stałe kontrolowanie go, warto też przypominać o tym rodzicom i dziadkom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie zmagałam się z takim problemem. Jednak dobrze dowiedzieć się o wielu ciekawych informacjach, które kiedyś mogą mi się przydać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Leczę nadciśnienie od dawna. Jak się nie zdenerwuję, wszystko działa jak trzeba. Ale dbam o swój komfort psychiczny :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto mieć w domu ciśnieniomierz. W razie wątpliwości zawsze możemy sprawdzić jak wysokie mamy ciśnienie i szybko zauważyć ewentualne niepokojące objawy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama mam lekkie nadciśnienie, które wyszło podczas rutynowych badań. Dlatego mierzę je regularnie i jestem pod opieką lekarza. Coraz więcej młodych jak ja :D ludzi ma ten problem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na szczęście nie miałam nigdy problemu z ciśnieniem, ale to częste schorzenie :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli ma się problem z ciśnieniem to powinno udasc się do lekarza bo to jest naprawdę niebezpieczne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie pamiętam kiedy ostatnio mierzyłam sobie ciśnienie, jednak moja babcia mierzy regularnie. Trzeba kontrolować ciśnienie ponieważ jest to bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 9. W ostatnim czasie bardzo często boli mnie głowa, moja pani lekarz powiedziała że to może być wina właśnie ciśnienia, dlatego ciśnieniomierz gości u mnie w domu o d pewnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatny post. Zupełnie się na tym nie znam, ale widzę, że warto mieć takie urządzenie u siebie w domu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja staram się na bieżąco mierzyć sobie ciśnienie wiem że to bardzo ważna sprawa by mieć ten element pod kontrolą.

  OdpowiedzUsuń
 12. Badam sobie co jakiś czas ciśnienie, ponieważ mam w rodzinie sporo osób z nadciśnieniem. Na szczęście jak na razie wszystko jest w normie. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety coraz mniej osób na co dzień zwraca uwagę na swoje ciśnienie i przejmować zaczynają się dopiero wtedy, gdy już pojawia się problem. A tu należałoby profilaktykę zastosować.

  OdpowiedzUsuń
 14. taki ciśnieniomierz w domu to fajna sprawa, szczególnie przy starszych osobach

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram