Uczulenie na metale a noszenie biżuterii. Czy istnieje biżuteria dla alergików?

Biżuteria idealna dla alergików

Biżuteria to nieodzowny dodatek każdej kobiety. Najczęściej wybieramy złoto lub srebro, ale zdarza się, że te metale uczulają. Czy na rynku dostępna jest biżuteria dla alergików? Na co się zdecydować kiedy pojawiają się u nas objawy uczulenia na złoto lub srebro?


Po czym poznać, że mamy uczulenie na złoto lub srebro?

Uczulenie na złoto najczęściej wywołuje wysypkę kontaktową, czyli zmiany skórne, które powstają w miejscu, w którym do naszej skóry przylega biżuteria, np. wykonana ze złota czy srebra. Objawami są pojedyncze, rozsiane grudki wysiękowe, które są drobne i mogą powodować uporczywe swędzenie. Złoto należy do najsłabszych alergenów, jednak zdarza się, że uczula. Jeśli zauważymy u siebie wspomniane wyżej dolegliwości po nałożeniu biżuterii, dobrze jest skontaktować się z dermatologiem lub zaprzestać noszenia danych dodatków.


Uczulenie na metale a noszenie biżuterii. Czy istnieje biżuteria dla alergików?

Czy można całkowicie pozbyć się uczulenia na dane metale?

Niestety, całkowite pozbycie się alergii nie jest możliwe. Najważniejsze jest, aby obserwować, jaki rodzaj biżuterii nas uczula i wyeliminować je z naszej szkatułki. W takim przypadku, najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie jej biżuterią z metali, które nie wywołują podrażnień tak jak np. stal chirurgiczna. 

Aktualnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo wyrobów jubilerskich z tego metalu np. łańcuszki ze stali chirurgicznej. Tego typu błyskotki nie uczulają, są wysoce odporne na korozję, a dodatkowo atrakcyjnie prezentują się na skórze w każdym kolorze. Duża wytrzymałość sprzyja zachowaniu ozdób w bardzo dobrym stanie, nawet, kiedy są one narażone na uszkodzenia mechaniczne lub działanie innych czynników zewnętrznych. Tego typu biżuteria, to subtelny dodatek, który nie wychodzi na pierwszy plan i stanowi delikatne dopełnienie każdej stylizacji. Kolejnym plusem takich ozdób jest fakt, że są tańsze od oferowanych na rynku wyrobów ze złota czy srebra, więc można powiedzieć, iż są na każdą kieszeń.

Jestem ciekawa, ilu z Was posiada alergię na złoto lub srebro. Jak się ona objawia? Jak sobie z nią radzicie?

Komentarze

 1. Alergii na złoto i srebro nie mam, za to mam uczulenie na podrabianą biżuterię. Od razu mnie wszystko swędzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie z kolei ta "zwykła" biżuteria nie uczula, ale odbarwia mi skórę. Wystarczy 10 minut i robi się zielono :D

   Usuń
 2. Ja mam alergię na nikiel także muszę unikać bizuteri oraz pasków niklowanych. Mam wtedy na skórze swędząca wysypkę ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Współczuję, moja przyjaciółka się z tym zmaga od lat.

   Usuń
 3. na całe szczescie nie mam takiej alergii

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście nie mam alergii ani na złoto, ani na srebro :D

  OdpowiedzUsuń
 5. te łańcuszki to świetna alternatywa, do tego są na prawdę piękne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja na szczęście nie mam alergii, ale mam koleżankę, która ma alergię na srebro i nosi tylko biżuterię ze stali chirurgicznej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mam na szczęście alergii na metale, jednak mam koleżankę, która może nosić tylko złoto, bo wszystko inne ją uczula.

  OdpowiedzUsuń
 8. na uszach ani szyi nie mam uczulenia, niestety mam uczulenie na nadgarstku i nie mogę nosić zegarów na lewej ręce :<

  OdpowiedzUsuń
 9. moja mama może nosić biżuterię tylko ze stali chirurgicznej

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja siostra miała paskudne uczulenie na metale (najbardziej po tej metalowej sprządce z paska) i smarowała to bezbarwnym lakierem i problem znikł. Gorzej z biżuterią, tutaj już koniecznie inna

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam alergię na złoto, przy wyborze obrączek to był mój największy problem. Jednak znalazłam swoje idealne rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na szczęście nie mam alergii ani na złoto, ani na srebro, a jedynie na nikiel. Przez to, nie mogę nosić większości sztucznej biżuterii, czy zegarków z bransoletami, które są z niego wykonane.

  OdpowiedzUsuń
 13. Córka chyba ma uczulenie. Od kolczyków srebrnych i złotych robi jej się takie naderwane ucho. A bardzo chce nosić. Chyba zobaczę czy takie ze stali chirurgicznej da radę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja na szczęście nie mam uczulenia na żaden gatunek metali. Czy to złoto czy srebro jak i inne metale. Nie zazdroszczę tym co mają problem.

  OdpowiedzUsuń
 15. Słyszałam że wiele osób ma uczulenie na biżuterię. Ja sama nigdy takiego uczulenia nie miałam, ale wiem że objawem najczęściej jest wysypka.

  OdpowiedzUsuń
 16. Generalnie mówiąc nie mam chyba na nic alergii, ale moja mama ma uczulenie, nie może nosić kolczyków żadnych bo jej się zbiera ciągle ropa

  OdpowiedzUsuń
 17. Na szczęście nie mam uczulenia ani na złoto ani ja srebro. Ale wiem, że niektóre osoby mają z tym problem.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam nosić biżuterię i na szczęście i nie mam na nią uczulania. Stal chirurgiczna to dobra na pewno dobra alternatywa dla osób uczulonych.

  OdpowiedzUsuń
 19. Całe szczęście nie mam uczulenia na sztuczną biżuterię, ani na złoto ani na srebro. Ale ze względu na jakoś stawiam jednak na kruszce lub ew. stal chirurgiczną.

  OdpowiedzUsuń
 20. ja na szczęście nie mam alergii, ale też nie noszę dużej ilością biżuterii

  OdpowiedzUsuń
 21. Niezwykle się cieszę, że nie jestem na nic uczulona.

  OdpowiedzUsuń
 22. Na szczęście nie mam alergii na srebro i złoto, jednak alergia mi się robiła, kiedy nosiłam nie złote i nie srebrne kolczyki :/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram