Jak ważna jest kontrola trzeźwości przed podróżą?

Artykuł sponsorowany / reklama


Jak ważna jest kontrola trzeźwości przed podróżą?

Ilu z Was spotkało się nietrzeźwymi kierowcami? Ilu z Was było świadkiem wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę? Mam nadzieję, że jest Was niewielu, jednak ten problem od lat istnieje i pewnie jeszcze długo będzie istniał. Dziś chciałabym z Wami o tym porozmawiać.

Od pewnego czasu w sieci jak i w telewizji pojawiają się spoty z udziałem kierowców z promilami i wypadkami przez nich spowodowanymi. Niektóre z nich są wstrząsające, jednak myślę, że właśnie te najstraszniejsze trafiają do ludzi najbardziej. Temat jest bardzo trudny i, mimo że nie jestem kierowcą, to wciąż zadziwia mnie fakt, że ktoś po spożyciu alkoholu wsiada za przysłowiowe "kółko". Jest to o tyle trudna sytuacja, że osoba, która się na to decyduje - nie tylko stwarza zagrożenie samemu sobie, ale również osobom, które poruszają się po drodze. 

Ostatnio wiele czytałam na temat wypadków spowodowanych przez pijane osoby, ba! Nawet jakiś czas temu jeden z moich znajomych zginął, bo potrącił go ktoś pod wpływem. Niewinne życie zostało odebrane przez kogoś, kto jest skrajnie nieodpowiedzialny i głupi. Innych słów nie potrafię znaleźć na wytłumaczenie tego, co kieruje taką osobą. 

I tak sobie pomyślałam, jakby to było, gdyby alkomaty były obowiązkowe w każdym samochodzie? Czy to by coś zmieniło? Może posiadając w samochodzie takie urządzenie, więcej osób myślałoby o bezpieczeństwie swoim i innych? Z drugiej strony myślę, że ktoś, kto wypił piwo czy dwa, jest świadomy tego, że zachowuje się nieodpowiedzialnie decydując się na jazdę samochodem. Dlatego taki obowiązek mijałby się z celem, chyba, że alkomat byłby połączony z samochodem i nie byłoby można go uruchomić zanim nie sprawdzi się swojej trzeźwości. Niedawno dowiedziałam się, że takie blokady istnieją, jednak stosuje się je w szczególnych przypadkach u osób, które miały zabrane prawo jazdy za jadę pod wpływem alkoholu. 

Jestem ciekawa czy ktoś z Was jechał kiedyś samochodem z kierowcą, który był po spożyciu alkoholu. Ilu z Was będzie miało odwagę by o tym napisać, ilu z Was miało odwagę wsiąść do auta z taką osobą? Ja miałam kiedyś taką sytuację, jednak nie byłam świadoma tego, że kierowca spożywał wcześniej piwo. Całe szczęście nic nikomu się nie stało, a osoba kierująca pojazdem sama mi o tym powiedziała, kiedy dojechaliśmy na miejsce i mam nadzieję, że więcej nie zdecydowała się na taki krok. 

Jakie kary powinny być za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu? Czy dobrym rozwiązaniem jest fakt, że od 0,2 do 0,5 promila traktowane jest jako wykroczenie, a dopiero od 0,5 w górę jako przestępstwo? Uważam, że każdy kierowca, który zdecydował się na prowadzenie pojazdu po wypiciu nawet jednego piwa, powinien być traktowany tak samo jak ten, który wypił więcej. Dlaczego? Każdy z nich według mnie jest świadomy tego, że w tym stanie nie powinien prowadzić i może dojść do najgorszego. Chciałabym żyć w świecie, gdzie ludzie są odpowiedzialni i zdają sobie sprawę z tego - jakie zagrożenia niosą popełnione przez nich błędy. Chciałabym, żeby kierowca złapany na jeździe po pijaku, więcej nie popełnił tego błędu i zaczął myśleć - nie tylko o sobie, ale i o innych... 

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? 

Komentarze

 1. Hi there to all, how is the whole thing, I think every
  one is getting more from this web site, and your views are good for new users.

  OdpowiedzUsuń
 2. warto mieć alkomat i to taki z prawdziwego zdarzenie, porządny bo tanie mogą przekłamać wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, jest to odwieczny problem, nie wiem w jaki sposób do ludzi można dotrzeć, żeby przestali wsiadać nietrzeźwi do samochodu, żadne kary, statystyki nie pomagają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Thanks for finally talking about >"Jak ważna jest kontrola trzeźwości przed podr�żą?" <Liked it!

  OdpowiedzUsuń
 5. W życiu bym nie wsiadła do samochodu z kimś pod wpływem alkoholu, ani nigdy nie pozwoliłabym nikomu prowadzić w takim stanie. Moim zdaniem to absolutnie niedopuszczalne i powinny być za to bardzo wysokie kary.

  OdpowiedzUsuń
 6. no właśnie pijany kierowca nie myśli o innych i to jego błąd.

  OdpowiedzUsuń
 7. Alkomat to bardzo ważna rzecz, musimy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że w połączeniu z blokadą, powinno wejść na stałe wyposażenie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wsiadła bym do samochodu z pijanym kierowcą i zrobiła bym wszystko aby sam nie jechał

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobry alkomat, skuteczny to dosc duza inwestycja. My mamy w samochodzie, chociaz w ogole nue jest uzywany. Tez mi sie zdarzylo jechac z kierowca pod wplywem, ale rowniez i ja o tym nie wiedzialam, a nawet nic nie poczulam. Mam wrazenie, ze temat ten jest zamiatany pod dywan. Wieksze kary byc moze zminimalizowalyby ilosc pijanych kierowcow, ktorzy tak beztrosko wsiadaja za kierownice samochodu. Szlag mnie po prostu trafia

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja akurat niespcjalnie trunkowa, ale jak ktoś chce kontrolować sie to może arto by pomyślał o takim urządzeniu.

  OdpowiedzUsuń
 12. O tych blokadach już słyszałam. Poruszyłaś problem, na który ja nie znajduje rozwiązania, bo pomimo kar niektórzy tak ciągle popełniają te same błędy po raz kolejny. Owszem większe kary może zminimalizowałyby ilość pijanych kierowców, ale tych najbardziej bezmyślnych chyba nic nie przestraszy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę że alkomat to coś co powinien mieć każdy :)

  OdpowiedzUsuń
 14. alkomat świetna rzecz, która niewiadomo kiedy może się przydać

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja jak wiem ze mam jechac autem to nie wypije nawet łyczka alkoholu :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Moim zdaniem samochód powinien mieć wbudowany specjalny system. Samochód powinien odpalać dopiero wtedy, kiedy kierowca dmuchnie w zainstalowany w nim alkomat i ten pokaże dozwoloną ilość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dozwoloną ilość czy 0? ja uważam, że w ogóle nie powinno się pić jeśli jest się kierowcą.

   Usuń
 17. Moim zdaniem, jeśli wiemy, że mamy prowadzić samochód, to najlepiej nie dotykać alkoholu. Fakt jest jednak taki, że mamy obecnie bardzo zaawansowane urządzenia do kontrolowania poziomu alkoholu w organizmie. Dlatego, uważam, że każdy samochód powinien być wyposażony w alkomat. Przynajmniej, kierowca powinien zadbać o to aby taki alkomat posiadać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram