Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?

Artykuł sponsorowany / reklama


Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?

Niedługo zostaniesz mamą? Rozglądasz się za wyprawką dla swojego dziecka? W tym poście znajdziesz podpowiedzi co powinno znaleźć się w noworodkowej wyprawce. 

Pamiętam czas, kiedy dowiedziałam się, że jestem w pierwszej ciąży. Był to dla mnie szok i niedowierzanie, bo wydawało mi się, że odpowiednio się zabezpieczam. Miałam 21 lat i nie myślałam wtedy o byciu matką. Kiedy wszystko się potwierdziło, zaczęłam kupować przeróżne poradniki dotyczące ciąży, połogu jak i rodzicielstwie. Zaczęłam tworzyć listę rzeczy, które będę potrzebowała zaraz po narodzinach syna i co jakiś czas "odhaczałam" zakupiony produkt. Dziś mam już dwójkę dzieci i lista sprawdziła się zarówno w pierwszej ciąży jak i tej drugiej.

O czym warto pamiętać kupując wyprawkę dla noworodka?

Wiele osób jako pierwszą rzecz do kupienia dla dziecka wymieni wózek. Oczywiście jest on bardzo ważny, jeśli lubimy spacerować i przemieszczać się pieszo. Kupując swój pierwszy wózek, nie miałam zielonego pojęcia, na co zwracać uwagę i kupiłam po prostu taki, który podobał mi się wizualnie. Niestety w dość krótkim czasie musiałam kupić nowy, bo nie zwróciłam kompletnie uwagi na mocowanie kół. Podczas przechodzenia przez ulicę, zaczepiłam takim guziczkiem o krawężnik i koło odjechało prosto na duże rondo. Kupując wózek warto zwrócić uwagę właśnie na koła, pasy bezpieczeństwa, masę, wielkość i sposób składania. 

Najważniejszym według mnie zakupem jest fotelik samochodowy, np. fotelik cybex. Aktualnie, pisząc na przykładzie, który podałam - foteliki są projektowane nowocześnie, bezpiecznie i komfortowo. Marka, o której wspomniałam, produkuje foteliki, w których podróżować mogą niemowlęta, małe dzieci, a nawet te starsze do około 12 roku życia. Marka produkuje również foteliki kompatybilne z poszczególnymi modelami samochodów osobowych i od wielu lat jest pionierem w tej dziedzinie. Projekty są innowacyjne, foteliki "rosną" razem z dzieckiem (są regulowane), a co najważniejsze mają wszystkie konieczne atesty i testy bezpieczeństwa, dzięki czemu jako rodzice możemy być spokojni i udać się w podróż z naszym maluchem. Jestem zdania, że w fotelik samochodowy warto zainwestować większą gotówkę, ponieważ to właśnie on odpowiada za bezpieczeństwo naszej pociechy podczas podróży, dlatego szukając odpowiedniego modelu dla naszych dzieci - warto o tym pomyśleć i nie żałować gotówki na ten wydatek. 

Łóżeczko, to kolejna bardzo ważna sprawa. Znam wiele osób, które swoje dzieci kładły spać w wózku - co ogromnie mnie szokowało. Nie wyobrażam sobie, aby moje dziecko nie miało swojego łóżka. Od pierwszych dni życia, zarówno syn jak i córka - spali w swoich łóżeczkach i jest tak do dziś. Oczywiście zdarzały się noce, kiedy maluchy musiały spać razem z nami - jednak takich przypadków było naprawdę bardzo mało. Od wczesnych miesięcy swojego życia dzieci przesypiały również całą noc i wydaje mi się, że to może być również spowodowane tym, że mają swoje miejsce i nikt im nie przeszkadza. 

Na tej liście powinny znaleźć się również odpowiednie do pogody ubranka typu body czy pajacyk, pieluchy tetrowe, odpowiednie i bezpieczne kosmetyki, wanienka czy smoczek. Uważam jednak, że to już jest indywidualna sprawa, bo każdy w inny sposób podchodzi do rodzicielstwa i wychowywania czy pielęgnacji swojego dziecka. W ciąży z synem kupiłam mnóstwo rzeczy, które później okazały się zbędne - jak np. termometr do wanienki - użyłam go może raz, nożyczki dla niemowląt (miały takie kulki przy ostrzach, aby nie pokaleczyć dziecka, jednak były tak grube, że nie dawałam rady obciąć nimi pazurków dziecka), butelki i podgrzewacz były mi zbędne przez kilka pierwszych miesięcy życia Kuby. Przydała mi się natomiast mata antypoślizgowa do wanienki, o której nikt mi nigdy nie wspomniał. Każdy polecał kłaść pieluchę tetrową na spód wanny podczas kąpieli szkrabów - mi natomiast sprawiało to kłopot, bo pielucha mimo nasączenia wodą unosiła się do góry i przeszkadzała. Takich sytuacji było sporo, ale pisząc ten post ciężko mi sobie o wszystkim przypomnieć.

Czy istnieje więc idealna lista rzeczy, które należy kupić? Moim zdaniem nie. Życie zweryfikuje potrzeby nasze i naszego dziecka. Warto jednak pamiętać o tych kilku najważniejszych rzeczach, a z czasem dokupować to co potrzebne. 

Komentarze

 1. z moimi problemami zdrowotnymi to ja chyba nigdy nie zostanę mamą ale wpis jest bardzo ciekawy i przydatny. moja koleżanka za to chwali sobie bardzo podgrzewacz do butelki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie przydał się dopiero jak przestałam karmić piersią, z córką około roku z synem po sześciu miesiącach.

   Usuń
 2. Takie listy przydają się zawsze. Ich tworzenie sprawia jakiś porządek

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna ściąga :). Dla mnie co prawda to jeszcze melodia przyszłości, ale z pewnością wiedza się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatne informacje, na pewno wielu osobom się przydadzą, ja już mam to za sobą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatny post przyszłym mamom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo łatwo kupić mnóstwo nie potrzebnych rzeczy i niestety zdarzyło mi się to. Podobnie termometr do wanienki i nożyczki nie były potrzebne. Sprawdził mi się podgrzewacz do butelek, przewijak i wanienka ze stelażem (najbardziej podstawowa). Z ubranek sprawdzały się u mnie pajace (na początku).

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram