Znajdź miejsce idealne do wypoczynku

artykuł sponsorowany / reklama 

Mimo, że mieszkam w przepięknej okolicy - mianowicie na Suwalszczyźnie, to czasem lubię sobie wyjechać poza "moje tereny" w celu naładowania baterii. Nie raz już wspominałam Wam, że mój tata jest artystą-plastykiem i od dziecka miałam przyjemność jeździć z nim na przeróżne plenery. Jeden z nich miał miejsce w Giżycku i o tym mieście chciałabym Wam opowiedzieć, bo właśnie tam odpoczywam co roku.
Giżycko, to miasto położone na Mazurach - między jeziorami Kisajno i Niegocin w województwie warmińsko-mazurskim. Nazywane jest stolicą żeglarstwa - nie bez powodu - w tym mieście znajdziecie aż 11 portów (!). Jeśli należysz do miłośników pływania - możesz odwiedzić jeden z kilku klubów i stowarzyszeń żeglarskich lub odbyć specjalistyczny kurs. 

Jak wspomniałam na początku - jeżdżę tam od dzieciństwa, więc możecie domyślić się, iż to miasto przyciąga nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Centrum Kultury organizuje tam zajęcia dla dzieci i młodzieży w sekcjach tanecznych, muzycznych, teatralnych, plastycznych czy fotograficznych. Osoby starsze mogą zajrzeć do sekcji szachowych, chóru i Klubu Seniora. Centrum Kultury organizuje również Przeglądu Zespołów Dancingowych i wieczorów poetyckich. Każdego roku, w pierwszy weekend sierpnia, w amfiteatrze Twierdzy Boyen odbywa się najstarszy w Polsce festiwal kultury hip-hopowej: Mazury Hip-Hop Festiwal. 

W mieście tym znajdziecie również sporo atrakcji turystycznych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Twierdzę Boyen z XIX wieku, z lotu ptaka ma ona kształt gwiazdy. Był to bardzo ważny, strategiczny obiekt blokujący. Zbudowana została w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV i została przygotowana dla załogi liczącej ponad 3000 żołnierzy. 


Lokalizacja Twierdzy Boyen na podstawie Google Maps

Miejsce to można zwiedzać samemu, bądź z przewodnikiem - (tą drugą opcję należy umówić wcześniej). Koszt nie jest wysoki - bilet normalny kosztuje ok. 10 zł. 

Wracając do samego miasta - warto wspomnieć o dwóch bardzo ciekawych miejscach - pierwszym z nich jest most obrotowy. Znajduje się on nad Kanałem Łuczańskim i należy do zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Jego całe przęsło obraca się w bok o 90° i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale. Aktualnie jego obsługa odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów, tak że ważący 100 ton most obsługuje jedna osoba. Cała operacja otwierania lub zamykania mostu zajmuje jednemu operatorowi około 5 min. 


źródło zdjęcia: wikipedia

Drugi punkt o którym warto wspomnieć, to wieża ciśnień. Wybudowana w 1900 r. zaopatrywała miasto w wodę, aż do 1997 roku. Aktualnie właścicielem jest lokalny przedsiębiorca. Przebudowano ją w środku, dobudowano kopułę, powiększono platformę widokową z lunetami  i dobudowano dodatkowe 3 pięta. Dzięki temu wieża stała się unikatową atrakcją  turystyczną Giżycka. Pokonując 129 stopni schodów  lub wjeżdżając windą można znaleźć się na najwyższej kondygnacji wieży, na wysokości 162 metrów n.p.m. Mieści się tu aktualnie kawiarnia. Z tej wysokości, przez lunety, można podziwiać  panoramę miasta, okoliczne wioski, lasy i jeziora - mazurskie krajobrazy. W jej wnętrzu znajduje się również muzeum w którym możecie zobaczyć życie dawnych mieszkańców Giżycka. 


źródło zdjęcia: google

Oprócz miejsc o których wspomniałam znajdziecie tam również inne zabytki, które warto zobaczyć takie jak Kościół Ewangelicki z 1827 roku, Cerkiew Prawosławna z XIX wieku czy Zamek krzyżacki z XIV wieku w którym możecie się zatrzymać, bo został zaadoptowany na hotel. 

Będąc przy hotelach warto wspomnieć, że noclegi są tam bardzo zróżnicowane - znajdziecie tam tanie pokoje, średni standard oraz naprawdę dobre i wygodne hotele. Ja zawsze nocuję w niewielkich miejscach - czasem zdarza nam się korzystać z pól namiotowych. Pamiętam jak kiedyś pojechałam z koleżanką na koncert do Giżycka - miałyśmy spać pod namiotem, ale znalazłyśmy mega tanie pokoje do wynajęcia - a przemiła Pani cenę pokoju obniżyła nam o pościel - bo miałyśmy swoje śpiwory :) Takie miłe wspomnienie - które wywołuje uśmiech na mojej twarzy. 

Oprócz zwiedzania możecie również wypocząć nad wodą - oczywiście latem (chyba, że jesteście morsami 😋). Z tej możliwości korzystamy najczęściej - bo moje dzieciaki uwielbiają chlupać się w wodzie i wygrzewać się w słońcu. Widoki są przepiękne, a dusza i ciało wypoczywa...

Jest również możliwość popływania statkiem - akurat tego punktu jeszcze nie zaliczyłam, ale z pewnością w przyszłym roku się to zmieni.Atrakcji znajdziecie mnóstwo - zarówno latem jak i zimą. To miejsce tętni życiem okrągły rok, co ogromnie mnie urzekło. Dlatego też uwielbiam tam wracać, kiedy tylko mam możliwość. 

Jeśli jesteście ciekawi jakie są wady i zalety mieszkania w mieście to zapraszam Was do innego wpisu: kliknij tutaj.

Czy macie miejsca w których najlepiej wypoczywacie? A może ktoś z Was jeździ właśnie do Giżycka? 

Instagram