Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w miejscu pracy?

Artykuł sponsorowany / reklama 
Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom, to kwestia odpowiedzialności każdego pracodawcy. Jak to zapewnić w swoim zakładzie pracy?

Na napisanie tego wpisu natchnęła mnie sytuacja, którą oglądam codziennie z balkonu. Tuż pod nim aktualnie buduje się nowy blok mieszkalny. Każdego dnia obserwuję w jaki sposób zachowują się pracownicy budowlani, a także ich kierownicy. Te zachowania dają naprawdę dużo do myślenia i o słowie "odpowiedzialność" nie ma tu mowy. Dlaczego? 

Mimo, że nie jestem pracownikiem budowlanym i nigdy nie uczęszczałam do szkół, które mają takie profile, to wiem, że bezpieczeństwo w miejscu pracy jest najważniejsze. Mowa tu nie tylko o osobistym bezpieczeństwie, ale i kolegów czy koleżanek z pracy. Każdego dnia widzę, kiedy mężczyźni pracujący na wspomnianej wyżej budowie z żaden sposób nie zwracają uwagi na swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Podczas stawiania ścian i zabezpieczenia ich specjalnymi siatkami z grubego drutu - panowie przycinają ją kątówką bez używania specjalnych masek ochronnych na twarz. Co gorsza, na głowach nie mają nawet kasków. Za każdym razem kiedy widzę, że robią to w taki sposób, zastanawiam się, gdzie podziało się ich myślenie. Przecież nigdy nie wiadomo czy kawałek tego drutu nie odpadnie i nie uderzy ich w głowę czy nie wbije się w osobę stojącą obok. Spawanie rożnych części również odbywa się tu bez specjalnej ochrony. Nie będę wymieniać tu wszystkich nieprawidłowości jakie zauważyłam, bo nie w tym rzecz. Zastanawia mnie jedno - czy pracodawca nie zapewnia odpowiedniego sprzętu ochronnego, zabezpieczającego pracowników czy po prostu jest to zaniedbanie samych osób wykonujących prace budowlane. 

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w miejscu pracy?


Na naszym rynku jest masa sklepów, które oferują specjalny sprzęt czy odzież roboczą. Jest nim między innymi sklep https://www.glovex.com.pl w którym od ręki można zamówić wszystko, co potrzebne jest do konkretnej firmy. Odpowiedzialny pracodawca z pewnością korzysta z takich ofert i zapewnia swoim pracownikom wszystko, co niezbędne do bezpiecznej i spokojnej pracy. 

glovex.com.pl

Rodzaj negatywnych czynników w pracy zależy oczywiście od wykonywanego zawodu. W dzisiejszym wpisie skupiam się jednak na pracownikach budowlanych, bo właśnie oni sprawili, że postanowiłam rozwinąć ten temat na moim blogu. W ich przypadku największymi zagrożeniami są urazy spowodowane różnymi wypadkami czy negatywne czynniki towarzyszące takiej pracy, np. długotrwałe przebywanie na słońcu, mrozie czy w hałasie. Co w takim razie powinien zapewnić im pracodawca? 

Ochrona głowy, oczu i twarzy w tym przypadku gra pierwsze skrzypce - podczas budowy bloku mieszkalnego nigdy nie wiadomo co może się stać. Spadające cegły, kawałki pociętych stalowych drutów oraz inne niebezpieczeństwa czyhają na każdego z pracowników. We wspomnianym wyżej sklepie Glovex znajdziecie różne kaski, hełmy czy okulary ochronne. 

kaski ochronne glovexokulary ochronne glovex Odzież ochronna również jest bardzo ważną kwestią podczas wykonywania tego typu pracy. Rodzaj zależny jest oczywiście od pory roku i tego czy pracuje się na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Przykładem są kurtki przeciwdeszczowe wyposażone w specjalne odblaskowe pasy ostrzegawcze i kolory, które widoczne są z daleka, nawet w pochmurne dni. 


ochronna odzież bhpochronna odzież bhp


Obuwie ochronne zapewnia komfort i bezpieczeństwo dla stóp pracownika. Ich rodzaj zależy od rodzaju wykonywanej pracy. 

obuwie ochronne bhpobuwie ochronne bhp


Warto również zaopatrzyć się w ochronniki słuchu czy liny amortyzujące, które chronią przed upadkiem. Każdy z tych przedmiotów odpowiednio zabezpieczy zdrowie pracownika. 

ochronniki słuchu bhpliny amrotyzujące bhp


Bezpieczeństwo w miejscu pracy można zapewnić na wiele sposobów. Pracownicy przede wszystkim powinni przejść odpowiednie szkolenia pod kątem zasad BHP i udzielania pierwszej pomocy. Niestety wiele firm na takie szkolenia lekko "macha ręką" i daje pracownikom do podpisania dokument, że takie szkolenie przeszedł. Pamiętajcie, że pracodawca ma obowiązek zapewnić Wam takie szkolenie, ale i pilnowanie, aby miejsce pracy było bezpieczne. Regularnie powinno się usuwać zagrażające przedmioty i substancje, oraz sprzątać miejsce pracy. Dodatkowo właściciel firmy ma obowiązek wyposażyć pracownika w odpowiedni strój roboczy, niezbędne narzędzia do wykonywania pracy, a nawet akcesoria pomagające w utrzymaniu higieny (np. środki czystości). Tak jak wspomniałam wyżej, szeroki asortyment w tej dziedzinie dostępny jest w sklepie https://www.glovex.com.pl. Wszystkie zdjęcia przedmiotów i akcesoriów BHP pochodzą właśnie z tego sklepu. 

Mam nadzieję, że takich przypadków jakie widzę pod swoim balkonem będzie coraz mniej. Liczę na to, że w krótkim czasie wszystko się zmieni i każdy będzie pilnował bezpieczeństwa swojego jak i kolegów czy koleżanek z pracy. Pamiętajcie, że żyje się tylko raz, a zdrowie ma się tylko jedno - więc pilnujcie go i zwracajcie uwagę na takie rzeczy.

Komentarze

 1. Powiem Ci że ja pracowałam jako "pracownik BHP" to z jakimi nieprawidłowościami spotykałam się w miejscu pracy to masakra jakaś. Ludzie nie zdają sobie sprawy, co to znaczy dla nich samych, gdy stanie im się coś w miejscu pracy a chcą np. wziąć odszkodowanie od pracodawcy za zaniedbania. A sami robią wszystko by nie przestrzegać reguł pracy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele firm niestety nie przestrzega BHP, włos się jeży na głowie :(

  OdpowiedzUsuń
 3. BHP to podstawa w każdym miejscu pracy. Ja np: przy każdym wyjeździe do prac polowych (geologicznych) przestrzegam wszelkich przepisów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele firm nie przestrzega zasad zapewniających bezpieczeństwo swoim pracownikom, wiem to po pracy swojego męża. Sam niejednokrotnie kupował odpowiednią odzież aby mógł pracować wygodnie i bezpiecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że tak dużo firm się nie przykłada do przestrzegania BHP

  OdpowiedzUsuń
 6. Bezpieczeństwo w pracy powinno być na pierwszym miejscu , jednak realia są takie że często pracodawcy tego nie przeszczegają.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami też się zastanawiam, gdzie co niektórzy zgubili racjonalne myślenie. Idealnie by było, jakby wszyscy przestrzegali zasad bhp.

  OdpowiedzUsuń
 8. To prawda ze odpowiedzialny pracodawca dba o bezpieczeństwo w swoim zakładzie pracy dzięki czemu oddycha spokojniej.

  OdpowiedzUsuń
 9. bezpieczeństwo najważniejsze ale chyba nie każdy pracodawca o to dba :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety wiele firm, nie tylko budowlanych nie przestrzega zasad BHP to duży błąd, może skończyć się to nieszczęściem. Mam nadzieję jednak, że z czasem takich przypadków będzie coraz mniej. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety w naszym kraju nie dba sie dokładnie o bezpieczeństwo pracowników a już z pewnością tych którzy pracują na budowach. Często sama również widziałam że nie mają a to odpowiedniego obuwia czy podstawowych kasków

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobra odzież ochronna czy oznaczenia na budynku to podstawa bezpieczeństwa każdej firmy.

  OdpowiedzUsuń
 13. No niestety, BHP nie jest zbytnio przestrzegane. To smutne, ale u nas się nie zwraca uwagi na to, aż w końcu się coś stanie...

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie raz widziałam jak w miejscach pracy sa zasady BHP łamane i bardzo mnie to przeraza.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pracuję w przedszkolu i coraz częściej mam wrażenie, że też przydałaby mi. Się odzież ochronna. A zwłaszcza słuchawki chroniące przed hałasem :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bhp to podstawa. Odpowiednie buty czy inne ubranie, w niektórych pracach jest bardzo ważne jak i potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 17. Oj to temat rzeka. Pracowałam kiedyś w miejscu gdzie nikt nie myślał o zasadach bhp, na szczescie szybko stamtąd uciekłam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nigdy nie pracowałam w miejscu, gdzie trzeba używać odzieży i okularów ochronnych.

  OdpowiedzUsuń
 19. o tak, wiele to pomaga. Bezpieczeństwo ponad wszystko!

  OdpowiedzUsuń
 20. Bezpieczeństwo w każdym miejscu pracy to oczywiście podstawa :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Takie kaski powinien mieć każdy kto pracuje tam gdzie grozi niebezpieczeństwo, ale niestety wiele firm nadal nie przestrzega norm.. i wiele się o tym słyszy. Bardzo dobry wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 22. O tak bezpieczeństwo w pracy jest bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń

 23. I tried this several years ago and had a terrible time with getting all of it to be straight. I eventually made some shorter, some longer and used that layout.

  OdpowiedzUsuń
 24. BHP to podstawa. Jak pracowałam w handlu to aż skóra cierpnie ile razy ludzie łamali BHP. Chociażby przejażdżka paleciakiem, jak na hulajnodze :(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram