Czubajka kania — dlaczego warto ją zbierać?

 Post sponsorowany 

Czubajka kania — dlaczego warto ją zbierać?

Czubajka kania jest grzybem z rodziny pieczarkowatych. Od lat ceni się go w kuchni naszego kraju, choć nie rośnie wyłącznie na terenie Polski, ale również w Ameryce Północnej, Japonii, Korei czy Nowej Zelandii. Doceniana jest przede wszystkim za niepowtarzalny smak, dlatego tak chętnie przyrządza się ją w różnych wersjach. Sprawdź, jakimi właściwościami cieszy się kania i dlaczego warto ją zbierać!


Kania najczęściej spotykana jest na łąkach, polanach, w lasach czy na obrzeżach szos. Inne nazwy tego grzyba to stroszka strzelista, sówka, bedełka wyniosła, stroszka cielista, jedłka wysoka, czubaj czubak czy parasolnik. Młode okazy mają zamknięte, jajowate kapelusze o barwie brązowej, natomiast dojrzała kania przybiera kształt parasola, który może mieć rozpiętość nawet do 30 cm. Kanię wyróżnia białawy bądź beżowy kolor oraz trzon z ruchomym pierścieniem w górnej części.


Jakie właściwości oraz wartości odżywcze posiada kania?

Kapelusz kani to jedyny element tego grzyba, który można spożyć. Zawiera on dość spore ilości witamin B1, B2, A, C, D, PP oraz E. Jedząc kanię, dostarczasz organizmowi magnez, wapń, cynk, miedź, mangan, żelazo i potas. Kania to głównie woda (80%), ale też białka (5,5%), tłuszcze i węglowodany.

Czubajka kania jest grzybem cenionym przede wszystkim za zawartość aminokwasów egzogennych, które dość łatwo się przyswajają. Warto tutaj zaznaczyć, że te wyjątkowe aminokwasy nie są produkowane przez ludzki organizm. Kanie to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolenowego. Dba on o układ krwionośny oraz skutecznie zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Jedząc kanię, dostarczamy organizmowi chityny, czyli dość ciężkostrawnego błonnika. Jednak grzyb ten stanowi urozmaicenie diety, jest mile widziany w diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Zaleca się spożywanie kani osobom będącym na diecie odchudzającej, ponieważ nie mają zbyt wielu kalorii.


Co można przyrządzić z kani? 

Kapelusz kani charakteryzuje się orzechowym, bardzo łagodnym smakiem. Zazwyczaj można spotkać go na talerzu w formie panierowanej. Wystarczy obtoczyć kapelusz w jajku i bułce, a następnie usmażyć na maśle. Niektórzy decydują się na kanię pieczoną w piekarniku. 

Zanim przyrządzić kanię, dobrze jest ją obgotować, aby lepiej się trawiła. Kapelusz tego wyjątkowego grzyba nadaje się do marynowania, gotowania, duszenia czy suszenia. Opcji jest sporo, na pewno każdy kucharz znajdzie idealną wersję dla siebie!


Jakie przeciwwskazania powinny powstrzymywać przed zjedzeniem kani?

Jak już zostało wyżej wspomniane, kania to grzyb ciężkostrawny. Z pewnością powinny wykluczyć go z diety osoby starsze, dzieci poniżej 6. roku życia, a także pacjenci z problemami wątrobowymi. Częste spożywanie tego grzyba również może być szkodliwe, dlatego kanię lepiej jeść jedynie od czasu do czasu. Spowodowane jest to obecnością w grzybie metali ciężkich.

Kania to często występujący grzyb, który na pewno niejednokrotnie rzucił się w oczy zapalonemu grzybiarzowi. Przyrządź go w domowym zaciszu według powyższych wskazówek, a zachwycisz się nietuzinkowym smakiem!



Komentarze

  1. Chętnie sobie kupię, ale zbierać nie będę. Nie ufam swojej marnej znajomości grzybów :-D

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas w rodzinie chętnie jadało się.kanie jak byłam młodsza. Więc znam i lubię.

    OdpowiedzUsuń
  3. U nas grzyb jest również znany pod nazwą sowa. Rodzina chętnie się nim zajada.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie znam się na grzybach i ich nie zbieram, zwłaszcza że nie mogę ich jeść. Mój dziadek, mama i ciocia chodzą na grzyby i czasami uda im się znaleźć kanie i to czasami na prawdę duże okazy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Przyznam, że kiedyś mnóstwo grzybów zbierałam, jednak tych szlachetnych, nie mam zaufania do swojej wiedzy, by tropić gatunki przypominające trujące, jednak jak najbardziej korzystam z gotowych zbiorów dostępnych w sklepach.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dawniej jadłam kanie, takie w jajku i bułce tartej najlepsze. Aktualnie jednak nie jem grzybów leśnych, tylko pieczarki

    Anszpi

    OdpowiedzUsuń
  7. z kani najlepsze są tak zwane kotlety w jajku i bułce tartej pamiętam świetny smak :)
    dyedblonde

    OdpowiedzUsuń
  8. Słyszałam, że to bardzo smaczny grzyb, ale przyznam, że nigdy go nie próbowałam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram