Jak odpowiednio zadbać o słuch dziecka?

Artykuł sponsorowany / reklama


Jak odpowiednio zadbać o słuch dziecka?

Czy wiecie jak ważne jest dbanie o słuch dziecka od narodzin? Czy kiedykolwiek jakiś specjalista Was o tym informował? Jeśli chcecie wiedzieć więcej w tym temacie, zapraszam do dalszej części mojego dzisiejszego wpisu.

Zastanawialiście się kiedyś jak ważny jest w życiu takiego małego człowieka słuch? Wiąże się on nie tylko z komunikacją z otoczeniem, ale odpowiada również za poczucie bezpieczeństwo malucha. Warto dowiedzieć się, przed czym należy chronić nasze dziecko, aby nie rozwinął się u niego niedosłuch. 

Dlaczego postanowiłam o tym napisać? Jak wiecie, jestem mamą wcześniaka urodzonego w 30 tygodniu ciąży. Po porodzie, dowiedziałam się, że moja córka nie słyszy na jedno ucho. Była to dla mnie ogromna tragedia, jednak jedna z lekarek powiedziała, że być może to błąd podczas badań, bo zdarza się, że w uchu po porodzie są jeszcze pozostałości wód płodowych. Badania musiałam powtórzyć dwukrotnie, ponieważ moja córka nie dawała się zbadać i musiałyśmy spędzić noc na oddziale laryngologicznym i poddać się badaniu ABR. Całe szczęście okazało się, że wszystko jest w porządku, jednak te przygody sprawiły, że mocniej wgłębiłam się w temat ochrony słuchu dziecka i do dziś dnia, staram się stosować do pewnych wytycznych, którymi postanowiłam się z Wami podzielić:

  • Przede wszystkim, raz na rok chodzimy na wizyty u laryngologa. Podczas badań lekarz sprawdza, czy w uszach nie zalega woskowina i sprawdza ogólny stan ucha. To bardzo ważne. Dzięki temu jako rodzic jestem spokojniejsza i czuję, że mam jakąś kontrolę nad zdrowiem mojej córki. 
  • Kupując zabawki interaktywne zawsze sprawdzam ich głośność. Nie kupujemy "chińskich" misiów, samochodzików i innych głośno grających rzeczy, które czasem dzieci przykładają sobie do uszu.
  • Nie oglądamy głośno telewizji, nie słuchamy głośnej muzyki w naszym domu.
  • Nie używamy patyczków do uszu - od pewnego czasu w naszym domu są jedynie preparaty specjalnie do tego przygotowane.
  • Chronimy uszy dziecka przed chłodem i wilgocią. Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 15 stopni - nakładamy córce czapki lub nauszniki. Po kąpieli dokładnie osuszamy wnętrze ucha tak, aby nie było w nim pozostałości wody.
  • W dość krótkim czasie nauczyliśmy córkę prawidłowo oczyszczać nos - dmuchać, naprzemiennie zatykając dziurki. 
  • Ograniczyliśmy hałas w domu - staramy się nie odkurzać podczas oglądania TV przez innych domowników, a przy zakupie nowych sprzętów sprawdzamy ile decybeli ma wytwarzany przez nie dźwięk.
  • Podczas infekcji dbamy o to, aby była ona odpowiednio zdiagnozowana i wyleczona do końca.
  • Wyposażyliśmy się w słuchawki wygłuszające, które pozwalają chronić słuch naszej córki.

W tym momencie chciałabym się zatrzymać. Kiedy urodziłam syna, nie miałam pojęcia o tym, jak ważne jest dbanie o słuch już od pierwszych dni życia. Czy wiedzieliście, że im dziecko jest młodsze, tym jego wrażliwość na hałas jest większa? Ja nie miałam o tym pojęcia, dopóki nie urodziłam córki - wiele lat później. Wydaje mi się, że żeby nie była wcześniakiem, to w ogóle nie dowiedziałabym się o tym jak prawidłowo dbać o słuch dziecka i że istnieje coś takiego jak wyżej wspomniane słuchawki wygłuszające. 

Jak odpowiednio zadbać o słuch dziecka?


W jakich przypadkach warto się w nie zaopatrzyć? Mogę podać Wam kilka przykładów:
  • Imprezy plenerowe - koncerty/eventy organizowane w miastach. Obecność w takich miejscach zawsze wiąże się z przebywaniem w dość dużym hałasie - co niekoniecznie jest komfortowe dla naszych dzieci. 
  • Podróż samolotem - w samolotach jest dość głośno, szczególnie, kiedy siedzimy w okolicach skrzydeł.
  • Remont mieszkania - wiertarki, odkurzacz, stukanie młotka - chyba nie muszę tłumaczyć Wam dlaczego takie słuchawki mogą się przydać w tej sytuacji.
  • Głośne rodzeństwo w domu - niektóre dzieci nie potrafią cicho wyrażać swoich emocji podczas zabaw.
  • Zabawa sylwestrowa - nie mówię tu o imprezie w której uczestniczymy, ale na swoim przykładzie wiem, że niektóre dzieci strasznie boja się hałasu który wytwarzają strzelające petardy. Moja córka okropnie się ich boi, tak więc w sylwestrową noc - zawsze ma na uszach słuchawki. 

Jeśli Wasze dziecko ma stwierdzony autyzm, lub jego podejrzenie, to takie słuchawki wygłuszające również mogą okazać się przydatnym gadżetem. Autystyczne dzieci różnie reagują na głośniejsze dźwięki. Takich sytuacji z pewnością znajdzie się mnóstwo. Jeśli temat Was zainteresował i chcielibyście dowiedzieć się więcej o słuchawkach wygłuszających, to chciałabym odesłać Was do wpisu, w którym wszystko jest fachowo wyjaśnione. Wpis znajdziecie tutaj --> Dlaczego warto zaopatrzyć się w słuchawki wygłuszające dla dzieci?

A może chcecie opowiedzieć mi o Waszych doświadczeniach w tym temacie? Jak Wasze dzieci reagują bądź reagowały na hałas? Wiecie jak odpowiednio zadbać o ich słuch?

Komentarze

  1. Ja w tym temacie nie mam prawie żadnego doświadczenia, aczkolwiek przeczytałam z ciekawością, przyda się na przyszłość :P

    OdpowiedzUsuń
  2. teraz wszędzie jest hałas, na ulicach , w sklepie, wszystko jest za głośno i łatwo nabawić się ubytku słuchu już jako dziecko. należy to kontrolować

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. niestety nic na to nie poradzimy, ale skoro można dziecko ustrzec przed ewentualnym niedosłuchem, to myślę że warto na niektóre rzeczy zwrócić uwagę. Wiem, że to nie dzieje się zbyt często, ale ja lubię dmuchać na zimne ;)

      Usuń
  3. Wiele ciekawych informacji o których nie wiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Słuchawki wygłuszające sama bym kupiła dla siebie, przydały by się kiedy moja córka piszczy. Ogólnie staram się cicho słuchać muzyki czy tv

    OdpowiedzUsuń
  6. Myślę że dla przyszłych rodziców informacje jak znalazł.

    OdpowiedzUsuń
  7. Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don't seem to get anything done.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wow, this paragraph is nice, my younger sister is analyzing these kinds of things, thus I am
    going to let know her.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajny i potrzebny post! U nas na szczęście badania przesiewowe słuchu wyszly dobre ale wyobrażam sobie jak musiałaś się wówczas stresować.

    OdpowiedzUsuń
  10. Niestety teraz żyjemy w dobie hałasu/krzyku/wszędzie jest nadmierny harmider - małe dzieci najbardziej na tym cierpią i musimy o nie dbać. Młodzi rodzice powinni o takich słuchawkach wiedzieć, przydatny post dla nich :)

    OdpowiedzUsuń
  11. tak, to dobre informacje. U nas ze szpitala od razu sa skierowania

    OdpowiedzUsuń
  12. Dbać musimy o dzieci właściwie od początku narodzin. Mnie ten problem nie dotyczy, ale mogę się tylko domyślać, jaki przeżyłaś stres. Nie dość, że Hania to wcześniak to jeszcze taka diagnoza. A tak odskakując też od tematu narodzin dzieci pomyślałam o innej stronie medalu. Zuza biorąc pod uwage dzisiejsze czasy jestem przerazona nie tylko tym, ile jest halasu wokol. Mam na mysli tez fakt, jak ogromna liczba spoleczenstwa "nosi się" z telefonem w ręku ze sluchawkami w uszach. Raz, że szkodzi na słuch, a dwa jest niebezpieczne dla otoczenia (jadąc samochodem obok biegnacej czy jadacej na rowerze osoby boje sie, czy cos slyszy wokol). Tak wiec podsumowujac takie sluchawki sa bardzo przydatne i oby ludzie nie musieli w nie z wlasnej glupoty inwestowac. Zdrowie jest najwazniejsze

    OdpowiedzUsuń
  13. Przydatne informacje :) nigdy sie nad tym nie zastanawialam

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo przydatne informacje, dobrze wiedzieć na przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Super, że poruszasz takie tematy na swoim blogu. Mało, który specjalista mówi nam jak dbać o słuch dziecka, a moim zdaniem każdy powinien nam dać rady w tym temacie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Nie wyrażam zgody na przetwarzanie i kopiowanie zdjęć mojego autorstwa. Nie zgadzam się na pozostawianie reklam na moim blogu. Każdy komentarz z linkiem widocznym lub ukrytym zostaje automatycznie usunięty.

Instagram